Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Prihlásiť nové auto do evidencie bude možné aj cez internet

Prihlásiť na polícii nové auto alebo objednať si presný termín na dopravnom inšpektoráte sa bude dať cez internet. Ministerstvo vnútra spustí na budúci rok 25 elektronických služieb, ktoré sa týkajú evidencie vozidiel.

„Občania si budú môcť vybaviť všetky úkony so svojím vozidlom z pohodlia svojho domova. Na niektoré úkony, na ktoré treba aj fyzický kontakt, ako je napríklad prevzatie značiek, prídu už v dohodnutom termíne,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák na stretnutí s novinármi.

Na využitie elektronických služieb občan potrebuje elektronický občiansky preukaz s čipom, na niektoré aj zaručený elektronický podpis. Za rok vydali takmer 600-tisíc e-občianskych, pričom 32-tisíc z nich obsahuje aj elektronický podpis. Cez internet bude možné prihlásiť nové auto či nahlásiť zmenu držiteľa vozidla. Online systém počíta aj s možnosťami urobiť zmeny v evidencii svojho auta, ako je zmena farby či iných údajov. Na dopravný inšpektorát nebude treba ísť ani pri odhlásení auta. Medzi ďalšie služby patrí získanie informácie o pôvode vozidla alebo jeho držiteľovi. Na informačný typ služieb bude stačiť plastový technický preukaz s čipom.

Novinkou bude aj možnosť rezervácie termínu na dopravnom inšpektoráte. Táto služba bude zdarma a netreba na ňu elektronický podpis. Služby sprístupnia aj právnickým osobám. Minister Kaliňák predpokladá, že ich preto budú využívať predajcovia áut. „Zjednoduší sa pre nich dodávanie áut klientom aj so značkami,“ hovorí Kaliňák. Okrem toho, predajca bude môcť prihlásiť nové auto aj zákazníkovi z iného mesta.

Elektronické služby sú zatiaľ v testovacej prevádzke, ich možnosti rezort testuje s piatimi predajcami áut. Do ostrej prevádzky by sa mali dostať po prvom štvrťroku budúceho roka. Služby sú časťou veľkého projektu v hodnote 42 miliónov eur, ktorého súčasťou je aj špeciálna technika do policajných áut. E-služby budú dostupné na Ústrednom portáli verejnej správy alebo na stránke ministerstva vnútra.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Ilustračné, Internet