Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Priemiéra modelu Lexus LS 500 F Sport 2018

Nová úprava F SPORT ponúka najpríjemnejšie vodičské zážitky v histórii modelu LS

• Úprava F SPORT pre LS zdôrazňuje dynamiku vrátane úpravy podvozka

• Dizajnové prvky F SPORT, 20″ zliatinové disky, šesťpiestikové brzdové strmene vpredu a štvorpiestikové vzadu

Po tohtoročnej premiére vlajkového sedanu vo forme úplne nového LS 500 v úprave 2018 korunuje Lexus tento vrcholný model novou úpravou F SPORT. Model LS 500 F SPORT, ktorý bol dnes predstavený a bude prezentovaný celý tento týždeň na medzinárodnom autosalóne v New Yorku (NYIAS), posúva vodičské emócie opäť o kúsok ďalej cestou vylepšených jazdných schopností a dizajnových úprav, motivovaných dynamikou a výkonom.

Lexus LS, ktorý pri premiére značky Lexus zbúral zavedené pomery v celom luxusnom segmente, už bezmála tri desaťročia určuje kritériá v otázkach kultivovanosti chodu motora, tichej jazdy, remeselného spracovania, dôrazu na každý detail a vytrvalej kvality. LS 500 v modelovej úprave 2018 ponúkne zatiaľ najdynamickejší pôžitok z jazdy v histórii tohto modelu. Teraz si ho záujemcovia môžu ešte vylepšiť vďaka novému vyhotoveniu F SPORT.

LS vo verzii F SPORT, ponúkaný v kombinácii s benzínovým alebo hybridným pohonom, rozširuje štandardné vyhotovenie o atraktívnejšie jazdné vlastnosti založené na starostlivom vyladení a vylepšení podvozka, samozrejme pri zachovaní mimoriadneho pohodlia.

Design F SPORT

Návrhári automobilky Lexus prepožičali modelu LS smelú siluetu kupé a dramatické prevedenie typickej vretenovitej masky chladiča Lexus, ktorej celkové stvárnenie je teraz ešte prepracovanejšie. Vývoju masky chladiča F SPORT venovali špecialisti na počítačovo podporovaný návrh (CAD) približne päť mesiacov práce, než dosiahli požadovanú textúry povrchu s príslušným optickým efektom. Aj potom ešte museli doladiť 7100 samostatných povrchových plôšok, aby dosiahli požadovaný vzhľad a textúru (oproti 5000 plochám u masky chladiča štandardnej verzie). V kombinácii s bočnými partiami športovej masky chladiča F SPORT je tento komponent samozrejme plne funkčný a prispieva k účinnému chladeniu príslušných komponentov pod kapotou.

Elegantný profil sedanu je zdôraznený špeciálnou maskou chladiča F SPORT, prahom dverí a tvarovaním veka kufra. Premenu exteriéru završuje označenie F SPORT na blatníkoch a tiež exkluzívne 20″ zliatinové disky. Pre tých, ktorí sa chcú skutočne odlíšiť, sú k dispozícii farebné odtiene biela White Nova a modrá Heat Blue.

Interiér F SPORT

Rovnako ako u exteriéru prešla kabína LS premenou vychádzajúcou z prvkov a úprav navrhnutých špeciálne pre úpravu F SPORT. Všetky modely LS charakterizuje jedno spoločné: koncepcia Omotenashi, teda tradícia japonskej pohostinnosti. V kontexte tohto sedanu to znamená starať o vodiča aj cestujúcich, predvídať ich potreby, dbať na ich pohodlie a pomáhať ich chrániť pred nebezpečenstvom. F SPORT dopĺňa túto skladbu vlastností o dôraz na jazdné vlastnosti.

Charakteristika F SPORT vyžaruje z celej kabíny, počnúc prednými sedadlami s vylepšenou oporou pre dynamickú jazdu. V športovom duchu sú vyvedené aj perforované vzory na čalúnení sedadiel alebo jedinečné vrúbkovanie hliníkových dekorov.

Vodič má k dispozícii špeciálny volant F SPORT, rýchlomer či otáčkomer zabudovaný do dynamického ukazovateľa, ktorého krúžok sa pri zobrazovaní informácií posúva nabok, čo je riešenie prevzaté z limitovanej výrobnej série superšportu Lexus LFA, opäť s dôrazom na dynamický charakter tohto prevedenia. O starostlivosti venovanej každému detailu svedčia hliníkové plôšky pedála akcelerátora, brzdy a opierky pre nohu, rovnako tak ako volič prevodovky a nožná opora s perforovaným šitím F SPORT. Čerešničkou na torte je použitie tkaniny Ultrasuede na čalúnenie sedadiel a strop kabíny. Záujemcovia o absolútny športový vzhľad môžu zvoliť nový červený interiér, určený výhradne pre verziu F SPORT.

Detailnejšie k podvozku LS 500

Lexus LS F SPORT v modelovom prevedení 2018 používa najnovšiu generáciu prepracovanej koncepcie ovládania podvozka, označovanú ako VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management), ktorú značka postupne vylepšuje už od uvedenia pred viac ako desaťročím. V roku 2004 predstavil Lexus prvý systém integrovaného riadenia, ktorý do jedného celku spojil predtým nezávislé systémy ABS, TRC, VSC a EPS, vrátane niekoľkých ďalších funkcií.

V roku 2012 začal Lexus používať integrovaný systém aktívneho riadenia všetkých kolies (známy ako LDH – Lexus Dynamic Handling) z modelu GS, prinášajúci vyššiu mieru bezpečnosti a lepšie jazdné schopnosti v súlade so zámermi vodiča.

Nový systém VDIM spočíva v kooperatívnom riadení všetkých čiastkových systémov vozidla – brzdenia, riadenia, hnacej jednotky a odpruženia – s cieľom regulovať pozdĺžne, bočné aj zvislé pohyby vozidla, rovnako tak ako stáčavý moment a bočné aj pozdĺžne náklony karosérie. Optimálne riadenie týchto pohybov pomáha zaistiť výbornú úroveň jazdného pohodlia, lepší záber a vyššiu bezpečnosť aj agilnejšiu manévrovateľnosť. Okrem toho obmedzuje náklony vozidla pri rýchlom prejazde zákrutami a napomáha tým pohodlnejšej a celkovo stabilnejšej jazde.

Športové gény

Základom LS je predĺžená verzia podvozkovej platformy GA–L (globálne architektúra Lexus pre luxusné vozidlá), odvodená od nového kupé Lexus LC. Platforma GA–L pripravuje pôdu pre lepšiu manévrovateľnosť, hladkú jazdu a tiché prostredie na palube. Prevedenie LS F SPORT potom ťaží z výhod vynikajúcej odozvy a agility podvozkovej platformy.

Vrodené dynamické schopnosti podvozka potom akcentujú štandardné 20″ disky, športové pneumatiky (245/45 RF20 vpredu, resp. 275/40 RF20 vzadu) a výkonnejšie brzdy (šesťpiestikové strmene vpredu, štvorpiestikové strmene vzadu) v prevedení LS F SPORT. Model LS F SPORT je vybavený systémom LDH (riadenie s premenlivým prevodovým pomerom, dynamické riadenie kolies zadnej nápravy)1 a športovým nastavením pneumatického odpruženia s rýchlym nastavovaním svetlej výšky. Výsledkom všetkých vykonaných zmien je veľký luxusný sedan prémiovej triedy, ktorý svojím charakterom v zákrutách pripomína skôr športové kupé, a podčiarkuje tak pravý význam svojho označenia.

Srdce s výkonom 415 koní s desaťstupňovým pomocníkom

V novom LS 500 v modelovej úprave 2018 navrhol Lexus úplne nový vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 litra, využívajúci dvojité preplňovanie pochádzajúce z čias pôsobenia značky vo svete Formuly 1. Nový vidlicový šesťvalec s dvojitým preplňovaním dosahuje parametre na úrovni jednotiek V8, teda 415 koní a krútiaci moment približne 600 Nm. Motor spolupracuje s desaťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá sa v triede prémiových sedanov objavuje vôbec po prvýkrát.

Nový motor zaujme plochou krivkou krútiaceho momentu a v súčinnosti s novou prevodovkou ponúka okamžitú akceleráciu a konštantný záťah až po červenú oblasť otáčkomera, v súlade s významom označenia F SPORT. Lexus LS 500 je preto bezpochyby rýchly, o čom vypovedá zrýchlenie z 0 na 96 km/h za 4,5 sekundy (verzia s benzínovým motorom). Z opatrení zlepšujúcich odozvu motora môžeme menovať napr. elektronické riadenie klapky rozvodu výfukových plynov. Vodič si môže odozvu hnacieho ústrojenstva prispôsobiť voľbou medzi rôznymi jazdnými režimami, od Normal cez Sport S až po Sport S+. Športovejší charakter jazdy pritom potvrdzuje zodpovedajúca zvuková odozva výfukových vedení.

Výkonný ako pravý F SPORT, hospodárny ako hybrid

LS 500h F SPORT dopĺňa športový charakter svojim hospodárnym chodom. Nový viacstupňový hybridný pohon kombinuje neprepĺňaný benzínový motor 3,5 litra V6 (podporujúci Atkinsonov cyklus) s dvoma elektromotormi/generátormi energie a využíva kompaktný a ľahký akumulátor typu Li-Ion. Vidlicový šesťvalec používa technológiu priameho vstrekovania paliva D-4S a ľahké komponenty ventilového ústrojenstva s technológiou časovania Dual VVT-i, čo zaisťuje dostatok krútiaceho momentu v celom rozpätí otáčok motora. Kombinovaný systémový výkon je 354 koní.

Nový systém je postavený na planétovej bezstupňovej prevodovke CVT z ústrojenstva Lexus Hybrid Drive, ktorú dopĺňa o jedinečnú štvorstupňovú automatickú prevodovku. Obe rýchlostné skrine menia v harmonickej spolupráci výkon v štyroch stupňoch, a využívajú tak celú škálu otáčok motora V6.

V režime ručného radenia pomocou páčok pod volantom fungujú obe ústrojenstvá tak, aby sa prevodovka správala ako desaťstupňová, čo udeľuje modelu LS 500h F SPORT dynamickejší jazdný charakter. Viacstupňový hybridný pohon podporuje intenzívnejšie zapájanie elektromotorov pri nižších rýchlostiach jazdy, kedy sa LS 500h za určitých podmienok môže pohybovať aj s vypnutým zážihovým motorom (až do 140 km/h). Uvedený systém pohonu navyše umožňuje LS 500h s pohonom zadných kolies akcelerovať z 0 na 96 km/h za 5,2 sekundy, čo zodpovedá predchádzajúcej generácii modelu LS 460 s jednotkou V8, a je dokonca o 0,3 s rýchlejší ako LS 600h s pohonom všetkých kolies.

1 LDH je k dispozícii len pri modeloch RWD (v Európe iba LS 500h)

2 LS 500 bude v Európe k dispozícii iba s pohonom všetkých kolies (verzia AWD)

 

 

Zdroj: Transservice/ Lexus

Foto: Lexus