Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Prešovskí dopravcovia vyhlásili na 26. mája štrajk

Pracovníci Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) sú odhodlaní ísť do ostrého celodenného štrajku. 26. mája.

Jeho termín určili na pondelok, 26. mája, keď celých 24 hodín nebude premávať mestská hromadná doprava v meste Prešov a tiež linky do blízkych obcí, kde dopravu zabezpečuje prešovská mestská firma. Odborári sa nedohodli s členmi predstavenstva DPMP na svojich požiadavkách, medzi ktorými dominuje zvýšenie miezd o 20 centov na hodinu pre všetkých zamestnancov firmy. Informoval o tom predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu v DPMP Milan Gáll.

Štrajk sa začne v pondelok od 4:30, keď niektorí pracovníci nastupujú do práce na prvé ranné spoje a potrvá do utorka rána do 4:30. Prešovskí dopraváci sú v štrajkovej pohotovosti od 6. mája. Nemajú podpísanú kolektívnu zmluvu na tento rok a majú už za sebou vyjednávanie aj prostredníctvom sprostredkovateľa, ktorý navrhoval kompromis, zvýšenie miezd o desať centov na hodinu.

Ostrý štrajk podporuje okolo 80 percent zamestnancov firmy, v ktorej je priemerný hrubý mesačný plat 850 eur. Gáll uviedol, že to neznamená, že ostatných 20 percent ľudí sa k nim nepridá. Potvrdil, že štrajk sa netýka iba vodičov, ale počas ostrého štrajku nebudú pracovať ani ostatní zamestnanci podniku. V deň ostrého štrajku budú na svojich pracoviskách. Ak by v priebehu dňa došlo k dohode, budú pripravení nastúpiť okamžite do služby.

Gáll informoval, že poslednou ponukou zo strany predstavenstva bola ponuka pridať k platom zamestnancov DPMP 12 centov na hodinu. Odborári zo svojej požiadavky dosiahnuť zvýšenie miezd o 20 centov na hodinu nemienia ustúpiť. Do stanoveného termínu ostrého štrajku ešte budú obe strany vyjednávať. Členovia predstavenstva by mali odborárom predložiť svoj návrh najneskôr v piatok 23. mája popoludní. Odborári už kompromis zo svojej strany nepripúšťajú, Gáll vyhlásil, že k dohode môžu dospieť iba tak, že predstavenstvo pristúpi na ich požiadavky.

Predsedníčka predstavenstva Štefánia Andraščíková pre média uviedla, že stále verí v dohodu. Podľa nej predstavenstvo už ústretový krok urobilo, keď návrh sprostredkovateľa zvýšiť mzdy o desať centov sa rozhodlo zvýšiť na 12 centov. „Budeme ešte rokovať. Ja pevne verím, že nepôjdu do štrajku, že sa predsa len dohodneme,” povedala. Musí to byť však ponuka, „ktorá sa zmestí do reality hospodárenia mesta“. Návrh zvýšenia miezd v DPMP budú musieť schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva. To zasadá v deň plánovaného ostrého štrajku, 26. mája.

Zdroj: netky.sk

Foto: internet