Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Pracovisko budúcnosti: Nissan e-NV200 WORKSPACe je svetovo prvá mobilná kancelária napájaná plne elektricky

Spoločnosť Nissan v spolupráci s dizajnovou dielňou Studio Hardie premenila svoju bezemisnú dodávku e-NV200 na svetovo prvú plne elektrickú mobilnú kanceláriu – vozidlo e-NV200 WORKSPACe.

Toto profesionálne kancelárske zázemie na kolesách ponúka integrovaný výklopný stôl, počítač s dotykovou obrazovkou, bezdrôtový internet, osvetlenie LED riadené chytrým telefónom, bezdrôtové dobíjanie telefónu, audiosystém s rozhraním Bluetooth®, minichladničku a kávovar profesionálnej kvality.

Koncept e-NV200 WORKSPACe vyzdvihuje potenciál prispôsobenia sa tejto elektrickej dodávky a navyše ponúka predstavu, ako by mohlo v budúcnosti vyzerať zamestnanie pri pracovnom stole v kontexte globálneho rastu popularity spoločných pracovných miest a flexibilnej práce. Toto unikátne vozidlo vyrobené v jedinom exemplári je navyše ukážkou vízie Inteligentnej mobility Nissan a pohľadu tejto spoločnosti na meniace sa vzťahy medzi vozidlami a ľuďmi.

Počas roka 20151 sa počet co-workingových a spoločných pracovísk po celom svete zvýšil o 36 percent s tým, ako malé firmy a samostatní odborníci hľadali väčšiu mobilitu a cenovo výhodnejšiu alternatívu k tradičným kanceláriám v centrách miest.

Dnes priemerný zamestnanec v Nemecku utratí za dochádzanie do zamestnania 110 eur 2mesačne, pričom kancelária vo Frankfurte vyjde ročne na 444 eur3 na štvorcový meter a v budúcom roku sa očakáva nárast o ďalších 2,1 percenta.

Pretože náklady na prevádzku elektromobilov začínajú už od 0,03 eura na kilometer4, ponúka vozidlo e-NV200 WORKSPACe cenovo výhodné riešenie kancelárskeho priestoru dovoľujúce používateľom pracovať zadarmo v centrách niektorých miest, kde je ponuka staníc na dobíjanie elektromobilov zadarmo, alebo úplne utiecť z mesta na vidiek či na čerstvý vzduch na pobreží.

Gareth Dunsmore, riaditeľ divízie elektromobilov v spoločnosti Nissan Europe, uvádza: „Vozidlo Nissan e-NV200 je už teraz chytrým a udržateľným prepravným riešením pre progresívne firmy, takže predstavuje ideálnu základňu na použitie ako mobilné pracovisko. Vozidlo e-NV200 WORKSPACe posúva dômyselnosť našej stopercentnej elektrickej dodávky o krok ďalej. S využitím dizajnérskych skúseností Studia Hardie – známeho svojím inovatívnym ekologickým prístupom – bolo vozidlo e-NV200 pretvorené do podoby inovatívnej bezemisnej mobilnej kancelárie.“

 „Vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností v našich veľkomestách a potrebu moderných profesionálov byť ešte mobilnejší budú musieť firmy uvažovať dôvtipne a zamyslieť sa nad tým, ako bude vyzerať pracovisko budúcnosti,“ dodal. „Trend spoločných pracovísk a práca na diaľku je na vzostupe – nie je preto nijako odťažitá predstava budúcnosti, keď sa naše vozidlá stanú k sieti pripojenými, energeticky účinnými mobilnými pracoviskami. A projekt e-NV200 WORKSPACe by mohol potom prestať byť iba konceptom.“

Vozidlo e-NV200 WORKSPACe je možné dobiť veľmi rýchlo – z prázdnej batérie na 80 % nabitia iba za 30 minút. Pre okamihy, keď chcete opustiť svoju zaparkovanú a dobíjajúcu sa kanceláriu, je tu interný držiak na skladací bicykel Brompton Bike, ktorý umožní používateľom krátke výlety po meste alebo dôjsť „poslednú míľu“ akejkoľvek cesty.

William Hardie, uznávaný britský dizajnér a zakladateľ spoločnosti Studio Hardie, k tomu hovorí: „Špecializujeme sa na vytváranie úžasných priestorov na nečakaných miestach, ale ešte nikdy predtým sme nerealizovali nič vnútri elektromobilu.

S ohľadom na ekologický charakter tejto dodávky sme chceli maximalizovať priestor pomocou inteligentných a premyslených prvkov, ako sú materiály z udržateľných zdrojov, a energeticky účinnej technológie. Veríme, že budúcnosťou technológií je návrat ku kvalitnému remeselnému vyhotoveniu, takže sme sa tiež snažili vycizelovať prostredie, v ktorom sa bude profesionálom skutočne dobre pracovať. Dostanú všetok komfort a konektivitu modernej kancelárie a k tomu ešte pár prekvapivých prvkov!“

Vozidlo Nissan e-NV200 je súčasťou populárneho radu bezemisných vozidiel Nissan a spája v sebe najlepšie vlastnosti dvoch mnohonásobne ocenených vozidiel Nissan LEAF a Nissan NV200. Poskytuje riešenie ľahkého úžitkového vozidla s nulovými emisiami a ponúka nízke prevádzkové náklady 3 eurá na 100 km a dojazd na jedno nabitie až 170 km5. Vďaka tomu je ideálnym prepravným riešením pre veľké i malé firmy, pretože okrem znižovania uhlíkovej stopy firmy je tiež praktickým, spoľahlivým a cenovo výhodným vozidlom.

Ako priekopník bezemisných technológií je spoločnosť Nissan odhodlaná poskytovať riešenie Inteligentnej mobility pre každého a dosiaľ predala po celom svete viac než 250 000 elektromobilov.

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan