Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Pozor: Od januára 2015 budú v Čechách platiť nové sadzby mýta

Česká vláda v pondelok 27. októbra schválila návrh Ministerstva dopravy na novú úpravu sadzieb mýta pre vozidlá nad 3,5 t. Od 1. januára budúceho roka sa tak zvýši sadzba pre nákladné vozidlá s emisnou triedou EURO 0 – IV o 8,2 percenta a pre EURO V o 9,8 percenta. Zavedená bude nová kategória ekologicky najšetrnejších vozidiel – EURO VI, EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle) a vyššia, pre ktorú sa mýtne sadzby dvíhať nebudú (zostanú v rovnakej výške ako súčasné mýtne sadzby pre emisnú kategóriu Euro V a vyššie). Opatrenie prinesie štátu asi 650 miliónov korún ročne, ktoré pôjdu do Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry, a smerujú teda na dopravné stavby. Zvýšené mýtne sadzby v piatok od 15 do 20 hod zostávajú v platnosti. Vládne nariadenie bude platiť od 1. januára budúceho roka.

Mýtna sadzba pre vozidlá s emisnou triedou motora Euro 5 sa nezvyšovala od roku 2007. Štát pritom nevyužíval ani možnosť zvýšiť sadzbu o inflácii, ktorá bola v dohode uzavretej v roku 2010 medzi Ministerstvom dopravy a Združením automobilových dopravcov ČESMAD Bohemia stanovená. Do pôvodne zvýhodnenej najekologickejší emisnej kategórie Euro 5 a vyššie sa ale medzitým presunul veľký objem výkonov. Táto kategória sa dnes na výkonoch v mýtnom systéme podieľa viac ako 60 percentami. Kvôli presunu vozidiel do tejto kategórie, u ktorej sa nezvyšovala sadzba, tak výrazne klesli výnosy mýta v posledných rokoch.

Platnosť dohody sa Združením automobilových dopravcov ČESMAD Bohemia vyprší v tomto roku, resp. tarifnú politiku táto dohoda upravovala pre roky 2011 až 2014. MD napriek tomu pre budúci rok navrhuje zvýšenie prakticky len o sumu, ktorá vyrovnáva infláciu za uplynulé roky. Opatrenie prinesie štátu asi 650 miliónov korún, ktoré pôjdu do Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry, a smerujú teda na dopravné stavby. Zhruba polovica vybraného mýta pripadá na zahraničného dopravcu. Podpora novej kategórie najekologickejších vozidiel (EURO VI a vyššej a EEV) bude dopravcu ďalej motivovať ku kúpe ekologickejších áut.

Navýšenie sadzieb sa dopravcom čiastočne kompenzuje znížením limitu, po ktorom ako bonus za najazdené kilometre dostávajú zľavy na mýte. Tieto limity sa znižujú o štvrtinu. K dosiahnutiu päťpercentnej zľavy tak napríklad teraz stačí dosiahnuť celkovo uloženého mýtneho u vozidla vo výške 75.000, – Kč namiesto doterajších 100.000, – Kč. Kompenzáciou je tiež zavedenie novej tarifnej skupiny pre vozidlá s emisnou triedou EURO VI, EEV a vyššia, u ktorý zostávajú sadzby v nezmenenej výške ako doterajší pre EURO V.
Vládne nariadenie tiež navyšuje mýto sadzby pre autobusy s emisnou triedou EURO III – IV o 15 percent a EURO V o 30 percent. Mýtne sadzby pre autobusy sa niekoľko rokov nezvyšovali a boli doteraz v ČR nastavené výrazne nižšie, než je obvyklé vo väčšine okolitých štátov, z ktorých mnohí vôbec nezvýhodňuje autobusy oproti nákladným vozidlám.

myto_cz

Zdroj: MD CR, mytocz.cz

Foto: Ilustračné, internet