Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy
ford-iws2016_event_ideationchallenge_14

Postavte sa na to! Inteligentné zariadenie, ktoré sa dostane tam, kam autá nemôžu

Inovatívny systém osobnej prepravy, ktorý sa ľahko zmestí do batožinového priestoru vozidla, kde je zvyčajne uložené rezervné koleso, je jedným z finalistov súťaže spoločnosti Ford. Úlohou bolo vytvoriť riešenia mobility budúcnosti pre mestá, ktoré by pomohli ľuďom s dopravou na „poslednom kilometri“ ich cesty.

Prepravný systém sa volá Carr-E a vyvinul ho Kilian Vas, systémový inžinier spoločnosti Ford, ktorý pôsobí v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Jeho vynález je jedným zo 633 návrhov na riešenie osobnej mobility, ktoré predložili zamestnanci spoločnosti Ford v rámci celopodnikovej súťaže Last Mile Mobility Challenge. Ich úlohou bolo vymyslieť elektrické osobné asistenčné zariadenie, ktoré by pomohli zlepšiť dopravu v oblastiach, kde nie je povolené alebo praktické používanie automobilov, a ktoré by zároveň pomohlo ľuďom dostať sa do cieľa cesty z miesta, kde nechali zaparkované svoje vozidlo.

Carr-E dokáže prepravovať ľudí aj predmety s hmotnosťou až 120 kg. Dojazd má 22 kilometrov a jeho najvyššia rýchlosť dosahuje 18 km/h. Toto inovačné dopravné riešenie sa dostalo do užšieho výberu finalistov súťaže v inováciách spolu so zariadením TriCiti – skladacou elektrickou trojkolkou, ktorú možno poľahky upraviť na nákupný vozík, prepravný vozík alebo golfový vozík, a konceptom s názvom eChair – čo je elektrický invalidný vozík, ktorý možno autonómne naložiť do vozidla.

„Pravda je taká, že musíme znovu vynájsť koleso, aby sme našli nové spôsoby mobility,“ hovorí Vas. „Pri vývoji zariadenia Carr-E ma inšpirovalo rozšírenie automobilky Ford na spoločnosť vyrábajúcu automobily a zároveň pôsobiacu v oblasti mobility, no súčasne si uvedomujem, ako rýchlo sa rozrastajú mestá a že presúvať sa v ich prostredí bude čoraz komplikovanejšie. Chcel som preto vytvoriť zariadenie, ktoré uľahčí mobilitu v mestách a vnesie do nej viac zábavy.“

Vas pri tvorbe vynálezu Carr-E spolupracoval so svojím kolegom Danielom Harim a vedúcim pracovníkom Uwem Wagnerom, ako aj s dizajnérmi spoločnosti Ford of Europe a špecialistami na prototypy z nemeckej výskumnej univerzity RWTH Aachen. Jeho štvorkolesové zariadenie má slúžiť ako doplnok k používaniu automobilu a pomáhať ľuďom dochádzajúcim do miest v záverečnom úseku ich cesty, konkrétne medzi parkovacím miestom, kde odstavia svoje motorové vozidlo, a konečným miestom určenia.

Carr-E je možné používať aj na prepravu ťažkých predmetov. Používateľ jednoducho položí prepravovaný predmet na zariadenie, a potom už len sleduje elektronický vysielač, ktorý má pri sebe.

Ďalším sľubným riešením je zariadenie s názvom TriCiti, ktoré vyvinula trojica autorov James Neugebauer, Torsten Gerhardt a Robert Spahl, všetci z divízie spoločnosti Ford of Europe pre architektúru automobilov. Ich vynález je taktiež určený na to, aby slúžil ako pojazdné zariadenie a zároveň ako všestranný prepravný asistent. Toto skladacie prepravné riešenie možno poľahky prispôsobiť na prepravu nákupu alebo predmetov, ako sú napríklad golfové vaky, a ľahko sa dá prevážať v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, alebo uložiť do automobilu. TriCiti má dojazd 30 kilometrov a dosiahne najvyššiu rýchlosť 20 km/h.

Zariadenie s názvom eChair vyvinuli Gunther Cuypers, Robin Celis a David Longin – inžinieri z testovacej dráhy spoločnosti Ford pri belgickom meste Lommel. Ich vynález predstavuje ľahký elektrický invalidný vozík so samonakladacím riešením, ktorý má priniesť väčšiu nezávislosť osobám s obmedzenou pohyblivosťou.

„Inovácie a prelomové riešenia sú rovnako podstatou toho, ako naši inžinieri premýšľajú, ako tomu bolo v čase, keď Henry Ford prvý raz začal s transformáciou toho, ako sa prepravujeme,“ hovorí Walter Pijls, vedúci Odboru riadenia inovácií pre mobilitu v spoločnosti Ford of Europe. „Osobné asistenčné zariadenia pomôžu ľuďom rýchlo a ľahko prekonávať posledné kilometre cesty a môžu im tiež pomáhať s prepravou ťažkých predmetov, ktoré nedokážu odniesť sami.“

Očakáva sa, že nárast inovačnej činnosti v spoločnosti Ford – ktorá sa meria podľa počtu podaných zlepšovacích návrhov – dosiahne v roku 2016 podnikový rekord, a prekoná tak minuloročný rekord, ktorý predstavoval vyše 6 000 podaných návrhov. Od začiatku roku 2015 predložilo svoj prvý zlepšovací návrh viac ako 3 500 vynálezcov nováčikov, čím automobilka zaznamenala rekordný počet jednotlivcov, ktorí prišli s inovačným nápadom.

Zdroj: Transservice/Ford

Foto: Ford