Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Poprad by mohol mať letecké spojenie s Moskvou a Petrohradom

Cestujúci z popradského letiska by sa už v nasledujúcej zimnej sezóne mohli dostať letecky aj do Moskvy a Petrohradu.

Zahraničná zástupkyňa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) v Moskve a zástupcovia leteckej spoločnosti airBaltic v Moskve na túto tému hovorili počas pracovného stretnutia s predstaviteľmi ruských turoperátorov ešte v polovici júla. Práve spomínaná lotyšská letecká spoločnosť prevádzkuje v zimnej sezóne spojenie medzi Popradom a Rigou, na ktoré by sa v budúcnosti mali napojiť lety z Rigy do Moskvy/Petrohradu. O rokovaniach informovala Ľubica Alušicová, zahraničná zástupkyňa SACR v Ruskej federácii.

„Cieľom stretnutia bolo informovať ruských turoperátorov o možnostiach pravidelnej leteckej dopravy z Moskvy do Popradu cez Rigu linkami airBaltic v zimnej sezóne 2015/2016,“ uviedla Alušicová. Podľa jej slov niektorí ruskí turoperátori využívali linku Moskva/Petrohrad – Riga – Poprad už v minulej zimnej sezóne, väčšiemu počtu cestujúcich však bránilo hlavne nie veľmi dobré napojenie lietadla z Popradu do Rigy na lietadlá z Rigy do Moskvy/Petrohradu. Predstaviteľka airBaltic preto prerokovala s centrálou v Rige možnosť časového posunutia letov tak, aby sa mohli cestujúci počas jedného dňa dostať z Popradu do Moskvy či Petrohradu.

Podľa Alušicovej by sa pre lety z Moskvy do Rigy a z Rigy do Popradu mali využívať lietadlá s kapacitou 149 miest, v prípade potreby je spoločnosť airBaltic pripravená posilniť lety do Popradu. Letecké spojenie Moskva – Riga – Poprad – Riga – Moskva by malo fungovať v dňoch od 19. decembra 2015 do 12. marca 2016, vždy v sobotu. Cestujúci z Popradu by sa do Moskvy mohli dostať za necelé štyri hodiny, rovnako by to bolo aj v prípade sobotných letov do Petrohradu.

Spojenie Petrohrad – Riga – Poprad – Riga – Petrohrad by malo byť v prevádzke od 26. decembra 2015 do 12. marca 2016. Pre lety Petrohrad – Riga sa budú využívať lietadlá s kapacitou 76 miest. Zahraničná zástupkyňa SACR v Ruskej federácii uviedla, že v súčasnosti sa čaká na odpoveď o možnosti pravidelného letu z bieloruského Minska cez Rigu do Popradu od predstaviteľky airBaltic v Minsku. „Tu je situácia zložitejšia, pretože linka Minsk – Riga nelieta v sobotu, v sobotu lieta do Rigy bieloruský národný letecký prepravca Belavia. Pokiaľ sa nepodarí presunúť pravidelnú linku airBaltic z Minska do Rigy z nedele na sobotu, existuje možnosť vlakovej, respektíve autobusovej dopravy z Minska alebo iných bieloruských miest do Rigy,“ uviedla Alušicová.

Lotyšská spoločnosť airBaltic aktuálne rokuje s ruskými turoperátormi o rozmere turoperátorskej tarify a skupinových taríf. Pripravené by mali byť turistické balíky na linky Moskva/Petrohrad – Riga – Poprad. „V cene turoperátorskej tarify za letenku bude zaradená ručná batožina na jedno miesto do 8 kg, batožina do batožinového priestoru lietadla do 20 kg plus 1 komplet lyžiarskej výstroje,“ dodala Alušicová.

V súčasnosti je na letisku Poprad – Tatry štyrikrát týždenne prevádzkovaná linka Poprad – Londýn. V lete pribudli aj letné charterové lety do Turecka a Bulharska a v zime pribudne aj utorková linka Riga – Varšava – Poprad a sobotňajšia linka Riga – Poprad – Riga.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Ilustračné, wikimedia