Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Počasie komplikuje dopravu: Uzatvorili niekoľko horských priechodov

Na vlhkých a mokrých cestách sa môže tvoriť poľadovica, sneh miestami obmedzuje dohľadnosť a na horských či hraničných priechodoch komplikuje situáciu.

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, okrem úseku D1 Liptovský Hrádok – Poprad, kde je vrstva kašovitého snehu do 1 až 2 cm, úseku R3 Trstená – Tvrdošín a R4 obchvat Svidníka, kde je kašovitý sneh do 2 cm, informuje Slovenská správa ciest.

Cesty I., II., a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je v južných častiach Slovenska suchý až mokrý, inde sú vozovky mokré alebo pokryté vrstvou čerstvého až utlačeného snehu do 3 cm, na Orave miestami do 4 až 5 cm, na cestách nižších kategórií najmä na Orave, Kysuciach a hornom Považí do 4 až 5 cm, miestami až do 10 cm.

Horské priechody (HP) sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý čerstvým až utlačeným snehom do 3 cm, v južných častiach Slovenska sú HP prevažne mokré.

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

V oblasti Nového Mesta nad Váhom je hlásený vietor s rýchlosťou silnej víchrice! Silný nárazový vietor je hlásený z oblastí Pezinka, Senca, Bratislavy, Trnavy, Piešťan, Lučatína, Bytče a na D1 Liptovský Hrádok – Važec.

Cesta III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou je pre snehové záveje neprejazdná! „Je tam hmla, nič nie je možné vidieť, vodiči sa tam nevedia orientovať. Musí sa počkať, kým ustane vietor, potom bude úsek sprejazdnený, počíta sa, že by sa tak mohlo stať niekedy poobede,“ opísal pre agentúru SITA súčasný stav na ceste dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Jaroslav Štofko. Ako ďalej informoval, ostatné cesty v kraji sú väčšinou mokré alebo je na nich kašovitá vrstva snehu do troch centimetrov, prejazdný je aj horský priechod Vernár.

cestsneh5k-jpg

Prácu mali v noci aj hasiči, v rámci Prešovského kraja zaznamenali od polnoci do dnešného rána jedenásť výjazdov v súvislosti s popadanými stromami. Týkali sa predovšetkým okresov Stropkov, Svidník, Poprad, Medzilaborce, Humenné, po jednom výjazde mali aj v okresoch Vranov nad Topľou, Levoča a Sabinov, informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Celkovo zasahovalo 34 príslušníkov a trinásť kusov techniky. „Boli aj horšie dni, iné časti Slovenska sú na tom horšie,“ skonštatoval dispečer.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzavreté pre dopravu nad 10 m celkovej dĺžky!

Horský priechod Donovaly na ceste I/59 v okrese Banská Bystrica je momentálne pre nákladnú dopravu uzavretý. „Pre nákladnú dopravu nad desať metrov sú Donovaly uzavreté a premávku tam riadi polícia,“ uviedla hovorkyňa KR PZ Banskej Bystrici Mária Faltániová s tým, že kamióny na tento horský priechod policajti nepúšťajú. Neprejazdnosť cesty pre nákladnú dopravu TASR potvrdil i Ján Majer z dispečingu Banskobystrickej regionálnej správy ciest. „Naši zamestnanci tam momentálne pracujú,“ dodal. Podľa vedúceho operatívno-technického oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Banská Bystrica Erika Piatera na Donovaloch do skorých ranných hodín zasahovali i hasiči. „PZ nás požiadal o súčinnosť pri riešení snehovej situácie a problémov na tomto horskom priechode, kde uviazli desiatky nákladných i osobných áut a niekoľko autobusov,“konkretizoval.

Hraničný priechod s ČR Makov/Bumbalka je uzavretý pre nákladné vozidlá!

Na cestách I/72 horský priechod Zbojská, II/531 Tisovec – hranica okresov Revúca/Brezno je pre nákladnú dopravu nad 3,5 t potrebné použiť snehové reťaze! Vplyvom nízkych teplôt sa na cestách s vlhkým až mokrým povrchom môže vytvárať poľadovica!

Sneženie obmedzujúce dohľadnosť do 50 m je v okolí Kremnice, do 100 m na D1 v úseku Liptovský Hrádok až Poprad. Pre vozidlá nad 10 m je uzatvorený horský priechod Šútovce, horský priechod Veľké Pole a úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

Počasie komplikuje železničnú dopravu, vlaky meškajú

Silný vietor a popadané stromy komplikujú železničnú dopravu na viacerých úsekoch na Slovensku. V noci zo štvrtka na piatok popadané stromy pri Kráľovej Lehote, okres Liptovský Mikuláš, úplne zastavili dopravu na hlavnom ťahu v oboch smeroch.

Stromy poškodili trolejové vedenie. Do prekážky narazil v noci aj medzinárodný rýchlik. Zranenia utrpel rušňovodič. Na mieste zasahovali záchranári, ktorí pomáhali evakuovať cestujúcich. Padajúce stromy poškodili aj vozidlá, ktoré autovlak prevážal.

Zdroj, foto: Netky.sk