Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

P3 sa dostala medzi päť najväčších vlastníkov európskych priemyselných nehnuteľností

P3, vlastník, developer a správca európskych priemyselných nehnuteľností, dokončil v Českej republike akvizíciu v hodnote 523 miliónov eur. Portfólio P3 Logistic Parks sa tak rozrástlo na 2,4 miliónov m2 a P3 sa dostal medzi päticu najväčších poskytovateľov logistických a priemyselných nehnuteľností v Európe.

Generálny riaditeľ P3 Ian Worboys uviedol: „Táto akvizícia českého portfólia predstavuje významný míľnik v našej histórii a spoločnosť P3 sa tak stáva jedným z najväčších poskytovateľov logistických a priemyselných nehnuteľností v Európe. Od októbra 2013, kedy sa majiteľmi P3 stali spoločnosti TPG a Ivanhoé Cambridge, tak firma takmer zdvojnásobila svoju veľkosť.“

Od akvizície P3 zo strany zmienených investorov spoločnosť významne investovala do logistických parkov a pozemkov určených pre ďalšiu výstavbu v celej Európe. Aktuálne sa tak v portfóliu P3 Logistic Parks nachádza celkom 115 nehnuteľností. Nové akvizície uzatvorené v tomto roku zahŕňajú:

Česká republika – 627 000 m2 (11 logistických parkov s 54 budovami a ďalších 120 000 m2 pozemkov)

Česká republika – 22 ha pozemkov pre výstavbu logistického parku s veľkosťou 120 000 m2 na D11 východne od Prahy

Taliansko – 200 000 m2 (5 logistických skladov)

Prevažná časť investícií v priebehu tohto roka bola síce zameraná na rýchlo rastúce logistické trhy v strednej a východnej Európe, spoločnosť P3 avšak skutočne spravuje celoeurópsku platformu zahŕňajúcu územie od Madridu po Bukurešť, pričom približne 50 % portfólia sa nachádza v západnej Európe.

V rámci „logistického trojuholníka v strednej a východnej Európe“, na križovatke dopravných trás medzi východnou a západnou Európou a rozvíjajúcim sa priemyselným trhom Nemecka, je P3 aktuálne druhým najväčším poskytovateľom logistických a priemyselných nehnuteľností v Českej republike. Spomedzi medzinárodných spoločností je pritom najväčším hráčom na českom trhu. Spoločnosť P3 znásobila svoje portfólio logistických parkov z dvoch na trinásť, čo v Českej republike predstavuje mimoriadny nárast z 247 530 m2 na 874 530 m2 logistických plôch. P3 tak rozšírila svoju pôsobnosť z Prahy do ďalších českých regiónov.

Vďaka výraznej expanzii portfólia pozemkov v Českej republike o 240 000 m2, ktoré sú určené pre ďalšiu výstavbu, môže P3 flexibilne realizovať projekty na mieru podľa konkrétnych potrieb zákazníkov (tzv. Build-To-Suit, BTS) alebo pri dobrých tržných podmienkach stavať špekulatívne pre budúci prenájom.

„P3 bude i naďalej vyhľadávať akvizičné príležitosti v celej Európe a vo vhodných lokalitách ďalej rozširovať už existujúce priestory. V prípade zaujímavých investičných príležitostí budeme pokračovať v raste aj v budúcom roku. Na mnohých trhoch aktuálne ponuka logistických priestorov stále zaostáva za rastúcim dopytom. V našom segmente stále vidíme rast hodnoty nehnuteľností a vďaka tomu pokles požadovaných výnosov zo strany investorov, a to hlavne preto, že výhľad týkajúci sa rastu nájmov je veľmi pozitívny,“ dodal Ian Worboys.

P3 sa taktiež nedávno dohodla na akvizícii logistických parkov v Poľsku a v Rumunsku s celkovou prenajímateľnou plochou 467 000 m2. Táto transakcia, ktorá zahŕňa 3 logistické parky, 23 skladov a ďalšie pozemky pre výstavbu, je predmetom zmluvných podmienok a musí byť ešte schválená regulačnými orgánmi.

Zdroj: p3parks.com

Foto: p3parks.com