Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Osem sadzieb mýta sa pre nákladné autá vďaka zápornej inflácii zníži

Osem sadzieb mýta sa pre nákladné autá od 1. januára 2017 zníži o 0,001 eura. Dôvodom je záporná inflácia, ktorá v septembri tohto roka podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR dosiahla -0,5 %.

Vyplýva to z návrhu novely nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta. Materiál pripravilo ministerstvo dopravy pod vedením Árpáda Érseka (Most-Híd) a na dnešnom zasadnutí ho odobrila vláda.

Od januára budúceho roku sa tak zníži osem sadzieb mýta pre nákladné autá nad 12 ton za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest a tiež ciest I. triedy, ktoré sú súbežné s diaľnicami a rýchlostnými cestami, a to o 0,001 eura v emisných triedach EURO 0 – II a EURO III, IV.

Takéto zníženie sadzieb mýta spôsobí pokles výnosov z výberu mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť vo výške 300.000 eur. Pokles je však už zohľadnený v rozpočte na rok 2017.

Podľa ministerstva dopravy sa výška sadzby mýta upravuje aj o harmonizovaný index spotrebiteľských cien v medziročnom porovnaní k septembru predchádzajúceho kalendárneho roka. Upravuje sa každoročne, a to vždy k 1. januáru nasledujúceho kalendárneho roka a zaokrúhľuje sa na tri desatinné miesta nahor.

Zdroj, foto: Netky.sk