Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Odkaz Frankfurtu: Auto transformer realitou

Prvé auto transformer ako realitu predviedla na frankfurtskom autosalóne značka Mercedes-Benz konceptom IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile): inteligentného aerodynamického automobilu. IAA s benzínovo-elektrickým pohonom PLUG-IN-HYBRID (205 kW/279 k) realizuje víziu auta transformera: stlačením tlačidla alebo automaticky od rýchlosti 80 km/h zmení svoje tvary štvordverového kupé na aerodynamického rekordéra s hodnotou cw 0,19. Na zadnej časti vozidla sa pritom vysunie osem segmentov, ktoré ho predĺžia až o 390 milimetrov. Klapky v prednom nárazníku sa zasa vysunú smerom von o 25 a o 20 mm smerom dozadu. Zároveň aktívne disky zmenia svoj bočný profil (odstup medzi vonkajšou hranou náboja a lemom ráfika sa zmenší z 55 mm na nulu). O 60 mm smerom dozadu sa zasa posunie lamela v prednom nárazníku a zlepší sa obtekanie spodku vozidla.

„Jadrom Mercedes-Benz sú fascinujúce a technicky náročné autá. Inteligentnými inováciami rieši koncept IAA konflikt cieľov funkcia a estetika a ukazuje, že naše nápady k ďalšiemu zvýšeniu efektívnosti nám ešte vydržia nadlho,“ vysvetľuje prof. Dr. Thomas Weber, člen predstavenstva spoločnosti Daimler zodpovedný za jaj výskum a vedúci vývoja divízie Mercedes-Benz Cars.

Výnimočné vlastnosti konceptu IAA sú výsledkom súvislého reťazca digitálnych procesov od výskumu a vývoja cez výrobu až po odbyt, logistiku a oblasť poskytovania služieb. Dizajn a aerodynamické tvary konceptu IAA by bez dôsledného digitálneho spojenia rozličných odborných oblastí do siete neboli možné. Na zvládnutie komplexného geometrického dizajnu využili dizajnéri najnovšie algoritmické vývojové metódy. Individuálne upravený softvér umožňuje dynamický návrh v trojdimenzionálnom priestore, ktorý umožňuje simultánne zobrazovanie a návrh rozličných stavov. Takto vzniknuté zložité geometrické tvary sa pomocou inovatívnych výrobných technológií (rapid prototyping) dostali do reality.

press_1538_gallery_10678 press_1538_gallery_10679 press_1538_gallery_10682 press_1538_gallery_10683 press_1538_gallery_10684 press_1538_gallery_10686 press_1538_gallery_10695

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz