Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nový Yaris GRMN – Vysoký výkon inšpirovaný značkou Toyota

Nový model Yaris GRMN je viac než len obyčajný vysokovýkonný hatchback. Je to čistokrvný výkonnostný model, ktorý priamo ťaží zo strojárskych zručností v oblasti konštrukcie a zvyšovania výkonu, ktoré značka Toyota rozvíja v rámci svojho motoristického programu. Model poháňa nový 1,8-litrový motor s plniacim kompresorom, ktorý dodá výkon vyše 210 k (DIN) a sľubuje rýchlosť, vyrovnanosť a bohatú odmenu pre vodiča.

Nový Yaris GRMN je autentický, plnokrvný a citlivo vyladený vysokovýkonný hatchback, inšpirovaný a ovplyvnený návratom spoločnosti Toyota na Majstrovstvá sveta v rely (WRC) s tímom TOYOTA GAZOO Racing a modelom Yaris WRC. Šampionát WRC, na ktorý sa značka Toyota vracia po 17-ročnej prestávke, je vrcholom tohto športu a nepochybne jej prinesie nové výzvy a príležitosti pre ďalší rozvoj svojich ľudí a objavovanie nových technológií. Umožní jej zároveň vyskúšať rozmanité jazdné situácie, podmienky a stav ciest po celom svete, čo bude prínosom v jej neutíchajúcom úsilí vyrábať stále lepšie vozidlá.

Vplyv motoristického športu je vidieť v špeciálnych výkonnostných prvkoch, ktoré hovoria o výnimočných kvalitách vozidla Yaris GRMN, a to rovnako v štýle jeho exteriéru, ako aj v interiéri, ktorý je výrazne zameraný na vodiča. Model sa tiež pýši svojím unikátnym náterom – biely lak v kombinácii s jasnými červenými a čiernymi prvkami na kapote a prahoch dverí – ktorý odráža typické farby plnokrvného pretekárskeho automobilu.

Spoločnosť Toyota vyzvala svoje európske tímy, aby navrhli Yaris GRMN a vyrobili jeho motor aj interiér, zatiaľ čo zodpovednosť za podvozok a brzdový systém pripadla kolegom v Japonsku. Výrobu vozidla bude mať na starosti výrobný závod spoločnosti Toyota Motor Manufacturing France vo francúzskom Valenciennes.

Hoci úspešné výkonnostné modely GRMN sa v minulosti predávali v Japonsku, Yaris GRMN je prvý, ktorý sa bude predávať v Európe. Jeho predaj sa začne začiatkom roku 2018.

MOTOR S PLNIACIM KOMPRESOROM

Yaris GRMN je na európskom trhu s vysokovýkonnými hatchbackmi unikát, pretože ho poháňa motor s plniacim kompresorom. Tento vysoko citlivý 1,8-litrový agregát dodá viac než 210 k (DIN) výkonu, spojený je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá poháňa predné kolesá, a dosahuje najlepšie zrýchlenie vo svojej triede, a to z nuly na 100 km/h ako aj z 80 na 120 km/h na štvrtom prevodovom stupni.

PODVOZOK A ZAVESENIE KOLIES

Aby sa zaistilo, že fenomenálny výkon motora sa premietne aj do vskutku uspokojujúcej jazdy, ktorá vodiča odmení, má Yaris GRMN spevnený podvozok s dodatočnými výstužami, vrátane dodatočnej priečky medzi vežami upevnenia zavesenia predných kolies.

Využíva výhody odpruženia, ktoré odborníci vyladili pri rozsiahlom testovaní na okruhu Nordschleife v Nürburgringu, k čomu významnou mierou prispeli motoristické aktivity tímu Toyota GAZOO Racing. Samosvorný diferenciál Torsen zaisťuje lepšiu trakciu a ovládateľnosť, kým kratšie pružiny umožňujú tesnejšie spojenie vozidla s vozovkou. Spojené sú so špeciálnymi tlmičmi, ktoré boli vyvinuté v spolupráci so spoločnosťou Sachs, a tyčou predného stabilizátora s väčším priemerom.

Vozidlo je vybavené vysokovýkonnými športovými brzdami s veľkými vetranými kotúčmi a štvorpestikovými prednými strmeňmi.

ŠPORTOVÝ ŠTÝL

Výkonnostný kredit modelu Yaris GRMN je jasne viditeľný v celej jeho štýlovej úprave. Vozidlo je v ponuke výlučne v trojdverovej forme, jazdí na 17-palcových viaclúčových diskoch kolies z ľahkých zliatin BBS a je vybavené zákazkovým čiernym zadným spojlerom v štýle krídla.

K prvkom výbavy patria špeciálne predné a zadné nárazníky, zadný difúzor a výrazná stredová koncovka výfuku.

Zameranie na výkon je rovnako vyjadrené aj v kabíne modelu Yaris GRMN. Spoločnosť Toyota Boshoku navrhla špeciálne pre toto vozidlo predné športové sedadlá, ktoré poskytujú najlepšie anatomické vlastnosti a oporu tela v tejto triede vozidiel.

K autentickým výkonnostným prvkom patrí kožou potiahnutý volant s malým priemerom, ktorý má vozidlo spoločný s modelom GT86. Volant obsahuje aj označenie stredovej osi, ktoré pomáha pilotom presne určiť polohu vozidla. K dispozícii je aj súprava hliníkových športových pedálov a prepracovaný kombimeter, ktorý odráža neobyčajný športový charakter vozidla.

 

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota