Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

NOVINKY DS 3 A DS 3 CABRIO: Ikony sú stále elegantnejšie, zvodnejšie a výkonnejšie!

Od prvého predstavenia modelu DS 3 v roku 2010 podľahlo elegantnému šarmu zvodnej Parížanky už viac ako 390 000 klientov. Od Paríža po Tokio, od Londýna po Buenos Aires. DS 3 sa vďaka svojej výraznej osobnosti, jedinečnému štýlu, potešeniu z jazdy a modernej výbave stala naozajstnou ikonou. Vo verziách kupé aj kabriolet ponúka svojim majiteľom vynikajúce spojenie medzi komfortom a dynamickými jazdnými vlastnosťami. Na výrazný úspech nadväzujú aj novinky DS 3 a DS 3 Cabrio, ktoré sa predstavujú pod Pyramídou parížskeho múzea Louvre. Vozidlá pritiahnu pozornosť dizajnom (nová predná časť, rozšírené možnosti personalizácie) a novými funkciami (konektivita, asistenčné systémy). Dynamické jazdné vlastnosti plnohodnotného mestského vozidla DS podporuje aj najnovšia prevodovka EAT6. Doteraz bola k dispozícii pre motor PureTech 110, po novom sa spája aj s prepĺňaným 3-valcom PureTech 130. Čerešničkou na torte budú modely DS 3 a DS 3 Cabrio vo verzii PERFORMANCE s výkonom 153 kW (208 k).

„Ikona”, „jedinečný výtvor”, „DS 3 láme zaužívané automobilové postupy”, „vozidlo, ktoré poznačí svoju epochu”. To sú vyjadrenia klientov na adresu ich modelov DS3. Vodiči sú hrdí a nadšení, že našli vozidlo, ktoré sa vyníma svojimi tvarmi a dizajnom, pričom ich zároveň napĺňa šťastím a rozžiari ich dni. Ide o pocit, ktorý rýchlo nadobudnú aj ostatní cestujúci vo vozidlách DS. Vylepšiť takéto vozidlo bolo potešením a zároveň aj výzvou. Recept bol jasný. Vylepšiť všetko, čo stálo za úspechom DS 3. Jej osobnosť, dizajn aj dynamiku. A zároveň pridať najmodernejšie technológie a výbavu (účinné motory, dotyková obrazovka so širokými možnosťami konektivity…). Pri tom všetkom treba spomenúť aj vášeň a nasadenie so zmyslom pre detail, ktorými sa vyznačujú všetci dizajnéri, technici, inžinieri a všetci, ktorí stáli pri zrode novej DS. „Novinky DS 3 a DS 3 Cabrio predstavujú úspešný príbeh, ktorý dnes vstupuje do novej kapitoly a pritiahne k značke nových zákazníkov. S nimi je rodina DS kompletná. Tieto dve Parížanky sú rafinované, plné najnovších technológií a dostatočne výkonné. Pritiahnu klientelu, ktorá hľadá niečo výrazné, veľmi osobné, a maximálne dynamické. Oba modely vyniknú v mestskom aj mimomestskom prostredí.” Yves Bonnefont, Generálny riaditeľ značky DS.

Avantgardný dizajn
„Krásne, moderné a najmä veľmi originálne vozidlo”, taliansky majiteľ (37 rokov) DS 3 je prvé vozidlo značky DS, ktoré získalo jedinečnú techniku svetiel DS LED VISION, pričom stále spája avantgardu s krásou. Očaruje plasticky až umelecky stvárnenou, takmer kolmou šesťuholníkovou prednou časťou značky DS (DS WINGS). V jej strede sa hrdo vypína znak DS. Eleganciu dodáva chrómová obruba, ktorá v podobe dvoch ramien pokračuje do LED svetlometov a hmloviek. Predná časť dostala nové tvary, ktoré predstavujú Double Wings – nový dizajnový prvok značky DS. Nová DS 3 tým podčiarkuje svoju jedinečnosť a exkluzivitu, ktorá sa spája s francúzskym šperkárskym umením a s luxusom. Úspech modelu DS 3 pramení z nenapodobiteľného dizajnu. Dizajnéri preto zachovali typické znaky jeho osobnosti ako plávajúca strecha, dvojfarebné vyhotovenie (karoséria/strecha) či výrazný tvar stredného stĺpika v podobe žraločej plutvy. „Tvary modelu DS 3 sú kompaktné a zároveň dynamické, podčiarknuté chrómovanými doplnkami, čo z neho robí jedinečné, výrazné a príťažlivé vozidlo. Výnimočnosť vozidla zvyšuje aj zadná časť, ktorej dominujú hypnotizujúce LED svetlomety s 3D efektom.” Thierry Metroz, riaditeľ dizajnu značky DS Nová DS 3 sa vie dokonale prispôsobiť predstavám motoristov. Ponúka 78 farebných kombinácií karosérie a strechy a množstvo ďalších individuálnych úprav (strecha, karoséria, kryty vonkajších spätných zrkadiel, kolesá, palubná doska, hlavica radiacej páky a poťahy). Kupé či kabrio, každý si môže vytvoriť svoju vlastnú DS 3!

15Y60

Najnovšie technológie Technológie značky DS…

„Pre milovníkov vozidiel, ktorí si ich vyberajú veľmi dôkladne a s dôrazom na najmenšie detaily. Inovatívne, moderné, ikonické…” francúzsky majiteľ (33 rokov).

Svetlomety DS LED VISION pre maximálne osvetlenie

Nové svetlomety sú v ponuke od júla 2014 a rovnako ako v nových modeloch DS 4 a DS 5 spájajú LED technológiu (3 samostatné moduly, každý s výkonom 3 W) a xenónovú technológiu (25 W modul). K tomu sa pridávajú LED smerovky s postupným rozsvecovaním. Podmanivý pohľad modelu DS 3 dopĺňajú nové LED hmlovky.

Spoločné využitie LED a xenónovej technológie zabezpečuje výkonný, široký a homogénny svetelný tok, čo znamená lepšiu viditeľnosť počas cestovania v noci. Vďaka tomu sa podarilo znížiť energetickú spotrebu stretávacích svetiel o 50 % a diaľkových svetiel o 67 %, pričom sa zároveň predĺžila aj trvanlivosť projektorov.

Prínos je naozaj významný: lepšia viditeľnosť a vyšší komfort počas cestovania v noci spolu so znížením energetických nárokov na osvetlenie.

iOS alebo Android? S technológiou Mirror Screen sa nemusíte rozhodovať

Novinka DS 3 má na palube funkciu Mirror Screen, ktorá dokáže komunikovať s Apple CarPlay™, aj s rozhraním MirrorLink® telefónov so systémom Android. Vodičovi umožňuje premyslené, pohodlné a intuitívne ovládanie funkcií na svojom mobilnom telefóne.

Vďaka najnovšej 7-palcovej farebnej dotykovej obrazovke dostáva vodič do rúk vyspelé ovládanie. Okrem jednoduchšieho prístupu k ovládaniu funkcií vozidla (o 20 tlačidiel na stredovej konzole menej) disponuje funkciou Mirror Screen. Ide o pripojenie schopné komunikovať s Apple CarPlay™ aj s MirrorLink® a ovládať mobilný telefón priamo z palubnej dosky. V prípade Apple CarPlay™ môže vodič intuitívne telefonovať, používať mapy, počúvať hudbu či čítať správy. A to všetko iba jedným slovom či dotykom. CarPlay™ sa ovláda cez rozhranie vozidla, alebo hlasovými príkazmi virtuálnej asistentke Siri.

Po skončení cesty môže vodič s pomocou bezplatnej aplikácie MyDS sledovať na mobilnom telefóne termín servisnej prehliadky, dojazd s aktuálnym množstvom paliva či nájde miesto, kde zaparkoval vozidlo. Aplikácia MyDS je k dispozícii pre operačné systémy Android aj iOS.

Mobilné telefóny s operačným systémom Android a funkciou MirrorLink® umožňujú v spojení s MyDS čítanie aj písanie SMS.

Všetky modely značky DS dnes ponúkajú najnovšie možnosti pripojenia, čo potvrdzuje, že si veľmi dobre rozumejú s modernými technológiami. Tak ako ostatné modely, aj novinky DS 3 a DS 3 Cabrio využívajú od začiatku roka 2016 funkciu DS Connect Box, ktorá pozostáva zo služieb:

  • SOS & Assistance: priekopnícky systém, ktorý v prípade problémov automaticky privolá adekvátnu pomoc,
  • Monitoring: virtuálna servisná knižka (sleduje počet kilometrov a upozorní na servisnú prehliadku) a rady ako ušetriť palivo,
  • Mapping: lokalizácia vozidla, informácie zasielané na e-mail pri opustení určenej oblasti,
  • Tracking: v prípade krádeže sa pozícia vozidla zasiela poriadkovým zložkám.

Aj špeciálne technológie pre majiteľov DS 3

Automatické brzdenie v mestách

Active City Brake, ako sa systém automatického brzdenia označuje, umožňuje odstrániť nehody v nízkych rýchlostiach, prípadne výrazne eliminovať ich následky. Krátkovlnný laserový radar umiestnený v hornej časti čelného skla identifkuje prekážky ako napríklad stojace vozidlo či pomaly idúce vozidlo v tom istom smere. V rýchlosti do 30 km/h vyhodnotí prípadné ohrozenie a bez toho, aby vodič stlačil brzdový pedál, vyšle signál riadiacej jednotke bŕzd, aby zabránil zrážke. V prípade potreby vie aj úplne zastaviť vozidlo. V tomto prípade sa vozidlo na 1,5 sekundy úplne zastaví, aby mohol vodič plne prevziať kontrolu. To potvrdí stlačením brzdového pedála.

Treba poznamenať, že pred samotným automatickým brzdením sa zvýši tlak v brzdnom okruhu a pokiaľ systém identifkuje nebezpečnú situáciu, priblíži brzdové platničky ku kotúčom. Ak si situácia vyžiada automatické brzdenie, bude systém pripravený rýchlejšie zareagovať a získa niekoľko dôležitých milisekúnd.

15YC24

Nové komfortné prvky výbavy

Parkovacie snímače vpredu aj vzadu, parkovacia kamera, ktorá prenáša obraz na 7-palcovú obrazovku či asistencia pri rozjazde do kopca (dostupná aj pre manuálnu prevodovku). To je len krátky výpočet prvkov výbavy novej DS 3. Aj vďaka nim je vozidlo s dĺžkou menej ako štyri metre prešpikované technológiami.

Rafnovanosť s dôrazom na detail

„Nová DS 3 je ešte exkluzívnejšia, hotovýšperk francúzskeho luxusu”, francúzsky majiteľ (40 rokov) Od začiatku predaja sa predstavilo už viac ako 20 limitovaných edícií. Dnes je k dispozícii 78 farebných kombinácií strechy a karosérie. Všetky prvky interiéru a exteriéru, úrovne výbav a pohonných jednotiek vytvárajú dovedna 3 milióny možných kombinácií. DS 3 zvýrazňuje svoju osobnosť a nezameniteľný charakter.

Rovnako ako Parížanky, ktoré sú vždy prirodzene zvodné, očarujúce a udávajú módne trendy, aj nová DS 3 prichádza s novou farbou karosérie (Červená Aden) a nevšednou farbou strechy (Hnedá Topaze, inšpirovaná polodrahokamom topásom, ladí s novou povrchovou úpravou palubnej dosky). Úpravy exteriéru majú doteraz nevídaný rozsah a zahŕňajú 10 nálepiek na strechu pre kupé, 4 farby strechy, 4 farby plátna pre kabriolet, 10 farieb vonkajších krytov spätných zrkadiel a pre obe karosérie 15 druhov kolies s priemerom 16 a 17 palcov.

Módou a novými materiálmi sa inšpiroval aj interiér, kde pribudli nové poťahy a obklady (čierna látka Dinamica Noir Basalte, hnedý bronzový obklad Topaze). Na sedadlá sa dostala nadčasová koža v exkluzívnom tvare náramku. Ide o typický znak automobilky DS, ktorý sa predstaví v novej hnedej farbe Trinitario. Palubnú dosku pokrýva kožené čalúnenie s vylisovaným logom DS, prístrojový štít môže ozdobiť kožený poťah s kontrastným prešívaním.

Zameranie na detail sa v prípade modelu DS 3 prejavuje aj potlačou na karosérii a na palubnej doske (dekorácia So Irrésistible Paris) či na vonkajších krytoch spätných zrkadiel (monogram DS v dekorácii Faubourg Addict alebo vo výbave Ultra Prestige).

Nová DS 3 nanovo defnuje estetický a odvážny prístup a prichádza s novým čerstvým vetrom v interpretácii francúzskeho luxusu. Či už kupé alebo kabriolet, v oboch prípadoch je DS 3 synonymom zvodnej dynamiky.

CL 15.103.006

Maximálny komfort a dynamika

Nová DS 3 je na prvý pohľad mestským vozidlom, no so svojimi rozmermi sa presadí aj mimo mesta. Napomáhajú tomu aj vynikajúca obratnosť, jazdné vlastnosti a dynamické motory. V ponuke je osem motorov (tri 3-valcové benzínové motory PureTech ocenené titulom Medzinárodný motor roka 2015, dva 4- valcové benzínové motory THP a tri 4-valcové naftové motory BlueHDi) a tri prevodovky (manuálne 5- alebo 6-stupňové, robotizovaná prevodovka aj najnovšia automatická prevodovka). Emisie CO2 dosahujú hodnoty od 79 g/km (BlueHDi 100) a nepresiahnu 129 g/km. Vozidlá tak uspokoja všetky druhy zákazníkov. „Vozidlo, s ktorým si užijete jazdu. Je to rýdze potešenie”, nemecký klient (47 rokov),

Vynovený model DS 3 dostal tri výrazné novinky: najnovšiu automatickú prevodovku EAT6 (predstavenú pred 7 mesiacmi), 3-valcový motor PureTech 130 S&S BVM6 a nový výkonný motor 1.6 THP S&S. Dostane sa pod kapotu ostrej športovej verzie DS 3 PERFORMANCE, ktorá tvorí vrchol ponuky.

Pure Tech 110 S&S EAT6: dokonalé spojenie

Najnovšia prevodovka EAT6 sa v modeli DS 3 spája s 3-valcovým motorom PureTech110 S&S. Prepĺňaný motor dodáva výrazný krútiaci moment už od nízkych otáčok. Spojenie motora a prevodovky poskytuje ideálne srdce pre pokojnú aj dynamickú jazdu. Výhodou pre vodiča je rýchlejšie a plynulejšie radenie prevodov, lepšie jazdné vlastnosti, väčšia pružnosť a reakcie pri predbiehaní. Za všetko hovoria čísla: kombinovaná spotreba kupé 4,6 litra/100 km a kabrioletu 4,9 litra/100 km, emisie CO2 105 g/km v prípade kupé (pokles o 40 g/km alebo o 30 % oproti motoru VTi 120 BVA) a 112 g/km pre kabriolet. Krútiaci moment 205 Nm je k dispozícii už od 1 500 ot./min.

PureTech 130 S&S BVM6: dynamický tromf

Novinkou modelu DS 3 je motor PureTech 130 S&S. Charakterizuje ho krútiaci moment dostupný od nízkych otáčok. Vďaka tomu vyhovie širokému spektru užívateľov. DS 3 je s ním dynamickým vozidlom s emisiami CO2 na špičkovej úrovni: 105 g CO2/km a spotreba 4,5 litra/100 km. Výkon 96 kW (130 k) vrcholí pri 5 500 ot./min. a krútiaci moment 230 Nm (+ 44 % oproti predchádzajúcemu motoru VTi120) pri 1 750 ot./min. (namiesto 4 250 ot./min. motora VTi120). Motor PureTech 130 S&S odhaľuje celý potenciál modelu DS 3.

15YC1

Drive effciency: dve verzie, ktoré znižujú spotrebu modelového radu DS 3 DS 3

DS 3 je ideálnym mestským vozidlom a disponuje základnými verziami s nízkou spotrebou a s označením Drive Effciency. Motory PureTech 82 S&S (107 g CO2/km) a BlueHDi 100 S&S (87 g CO2/km), v spojení s pneumatikami s nízkym valivým odporom a špeciálnymi kolesami z ľahkých zliatin výrazne znižujú emisie CO2: vylučujú iba 99g CO2/km (- 8g/km) a 79 g/km (- 8g/km).

DS 3 PERFORMANCE: keď sa výkon spája so všestrannosťou

Na vrchole ponuky modelového radu DS 3 trónia vysoko výkonné verzie: DS 3 PERFORMANCE sa dodáva v oboch karosárskych verziách. Výrazné a dynamické vozidlá spájajú účinnosť, komfort, jednoduché ovládanie a intenzívne potešenie. „DS 3 a DS 3 Cabrio PERFORMANCE sú dynamickými verziami nových modelov DS 3 a DS 3 Cabrio. Obe výnimočné vozidlá sú ozdobou modelového radu DS 3. Vyznačujú sa všetkými kvalitami predchodcov a posúvajú ich na úplne novú úroveň. Sú rafinovane výkonné a majú jazdné vlastnosti, ktoré dokonale vystihujú DNA značky DS. Na palube ponúkajú to, čo aj prémiové vozidlá kategórie GT.” Eric APODE, riaditeľ produktov a vývoja značky DS.

Výkon 153 kW (208 k), krútiaci moment 300 Nm, 125 g CO2/km. To je niekoľko čísel, ktoré podčiarkujú prestížny rodokmeň modelov DS 3 PERFORMANCE. Jazdné vlastnosti sú výsledkom jedinečnej práce členov tímu DS PERFORMANCE. Tí vozidlu naordinovali motor 1,6 THP S&S v spojení so 6-rýchlostnou prevodovkou (MCM) s upravenými prevodmi a samosvorný diferenciál Torsen®, čo prináša vynikajúce jazdné vlastnosti.

K lepšej ovládateľnosti a vyššej bezpečnosti prispievajú aj upravené brzdy a podvozok. Svetlá výška sa znížila o 15 mm a rozšírili sa rozchody kolies vpredu aj vzadu (vpredu: + 26 mm; vzadu: + 14 mm), rýchlosť krotia brzdové kotúče s priemerom 323 mm vpredu, 249 mm vzadu a s upravenými strmeňmi.

Tím sa zameriaval aj na ďalšiu dôležitú kategóriu: štýl! Dynamický charakter vozidla vidno na prvý pohľad. Dvojité koncovky výfukového potrubia, rozšírené blatníky, čierne 18-palcové kolesá z ľahkých zliatin s diamantovým povrchom, čierne lesklé brzdové strmene či špeciálne emblémy vo farbách DS PERFOMANCE. Do športového dresu sa obliekol aj interiér. Sedadlá sú potiahnuté kombináciou kože a alkantary, prístrojová doska dostala špecifcký dizajn a palubnú dosku zdobí logo DS PERFORMANCE.

Športové výkony sa prejavujú aj na možnostiach ďalších individuálnych úprav. Pre kupé aj kabriolet budú k dispozícii dve úrovne výbavy. Prvá ponúka pre kupé 6 kombinácií karosérie a strechy, v prípade kabrioletu sú k dispozícii 4 kombinácie. Druhá úroveň s označením Black Special podčiarkuje športový charakter vozidla čiernou matnou farbou karosérie so zlatou trblietavou farbou strechy kupé.

Bočné ochranné lišty zvýrazní karbónová povrchová úprava. Zlatá trblietavá farba sa v interiéri dostala na palubnú dosku a k radiacej páke. Výbavu rozšírilo viacero prvkov na zvýšenie komfortu a bezpečnosti. Športovú atmosféru modelov DS 3 PERFORMANCE podčiarkne aj balík interiérových a exteriérových prvkov Pack Carbone.

„Porušte pravidlá, buďte iní, užite si to a zabávajte sa”, nemecký majiteľ(43 rokov).-

CL 15.103.001

Od dynamiky ku komfortu

Konštruktéri kládli pri vývoji nových modelov DS 3 veľký dôraz aj na to, aby boli vozidlá dostatočne komfortné. Zvlášť v prípade modelu DS 3 Cabrio. Dva príklady za všetko: strecha sa dá otvárať a zatvárať až do rýchlosti 120 km/h a jej akustický komfort je vďaka excelentnej kvalite na špičke triedy (viacvrstvová strecha z kompozitných materiálov a vnútorná akrylová vrstva pre lepšie odhlučnenie). K optimálnej akustike na palube prispieva aj aerodynamický defektor.

Každodenný komfort a využiteľnosť sa odzrkadľuje aj v objeme batožinového priestoru, ktorý patrí k špičke vo svojej triede (285 litrov v kupé a 245 litrov v prípade kabrioletu). Taktiež aj v priestore, ktorý majú počas dlhých ciest k dispozícii pasažieri na zadných sedadlách.

DS 3 V ČÍSLACH – 2 karosérie: kupé a kabriolet – 390 000 predaných vozidiel od prvého predstavenia – Verzia PERFORMANCE (153 kW/208 k, 300 Nm, sériovo dodávaný samosvorný diferenciál) – Prvé predstavenie: kupé v marci 2010, kabriolet začiatkom roka 2013 – 78 kombinácií karosérie a strechy – 21 limitovaných edícií, medzi nimi napríklad: DS 3 Régions, DS 3 Ines de la Fressange, DS 3 Editions 1955, DS 3 Dark Light – DS 3 Cabrio, 5 plnohodnotných miest, možnosť otvárania strechy až do rýchlosti 120 km/h – 4 motory s označením Best in Class v oblasti CO2 – Rozmery: dĺžka 3,95 m; šírka 1,71 m; výška 1,46 m; polomer otáčania 10,2 m a 10,4 m v závislosti od pneumatík

Zdroj: Transservice/Citroen

Foto: Citroen