Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nové MINI John Cooper Works Countryman

Extrémne športové, extrémne všestranné:

Druhá generácia vozidla MINI Countryman je najväčším a najvšestrannejším modelom v ponuke tradičnej britskej značky. Ďalšie superlatívy si zaslúži pohonná jednotka automobilu MINI John Cooper Works Countryman. S výkonom 170 kW (231 k) ide o najvýkonnejší motor zabudovaný vo vozidle značky MINI. V kombinácii so štandardne dodávaným pohonom všetkých kolies ALL4 a s robustnou konštrukciou prináša do špičkovej rodiny atlétov John Cooper Works úplne nové zážitky – v oblasti pocitov zo športovej jazdy aj zábavy z jazdy po náročných povrchoch.

Nové MINI John Cooper Works Countryman (kombinovaná spotreba: 7,4 l/100 km, kombinované emisie CO2: 169 g/km) zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy a to tak so 6-stupňovou manuálnou ako aj s 8-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic Sport. Tento výsledok je v porovnaní s verziou MINI Cooper S Countryman ALL4 o 0,8 až 0,7 sekundy lepší. Vyšší výkon nového MINI John Cooper Works Countryman sa prejavuje aj v pružnom zrýchlení, ovládateľnosti a pri brzdení. Ostrejšie jazdné vlastnosti sa podarilo dosiahnuť celkovými zmenami, ktoré vychádzajú z pretekárskych skúseností spoločnosti John Cooper Works. Zahŕňajú motor, pohon všetkých kolies, športové odpruženie s 18-palcovými diskami z ľahkých zliatin John Cooper Works a športovým brzdovým systémom značky Brembo, zlepšenou aerodynamikou vrátane upravených vstupov na chladiaci vzduch ako aj športové sedadlá John Cooper Works. Výnimočné postavenie nového modelu MINI John Cooper Works Countryman v prémiovom kompaktnom segmente podčiarkujú aj exkluzívne prvky štandardnej výbavy ako režimy MINI Driving, LED predné svetlomety, Komfortný vstup a Rádio MINI Visual Boost.

Nové MINI John Cooper Works Countryman: prehľad informácií a údajov.

  1. Prepĺňaný 4-valcový motor s výkonom 170 kW (231 k) a s krútiacim momentom 350 Nm.
  2. Optimalizovaný pohon všetkých kolies ALL4 súčasťou štandardnej výbavy.
  3. Športové odpruženie, športové brzdy Brembo a 18-palcové kolesá z ľahkých zliatin.
  4. Motor, odpruženie a aerodynamika upravená na základe pretekárskych skúsenostíJohn Cooper Works.
  5. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy, o 0,8 s rýchlejšie nežMINI Cooper S Countryman ALL4,maximálna rýchlosť 234 km/h.
  6. John Cooper Works aerodynamická sada so širokými vzduchovými vstupmi vpredu.
  7. John Cooper Worksšportové sedadlá.
  8. Exkluzívne prvky štandardnej výbavy ako režimy MINI Driving, LED prednésvetlomety a Komfortný vstup.
  9. Päť plnohodnotných miest na sedenie a výrazne viac priestoru, väčší batožinový priestor a lepšia využiteľnosť než u predchodcu.
  10. MINI Connected ako osobný asistent mobility pre každodenné využitie a na cestovanie.

Vyšší výkon, viac priestoru a pretekársky pocit na všetkých povrchoch.

Nové MINI John Cooper Works Countryman je nástupcom prvého kompaktného športovca značky, ktorý mal v štandardnej výbave pohon všetkých kolies ALL4. Pokrok novinky oproti predchodcovi sa prejavuje na výkone, ktorý narástol o 10 kW (13 k), účinnejšom pohone všetkých kolies, väčších vonkajších rozmeroch ale aj na väčšom vnútornom priestore, všestrannosti a využiteľnosti. Vozidlo je o 17 centimetrov dlhšie, o 3 centimetre širšie a rázvor sa natiahol o 7,5 centimetra. Spolu s piatimi plnohodnotnými miestami na sedenie sa výrazne zväčšil aj vnútorný priestor. Batožinový priestor môže zo základných 450 litrov narásť až na 1 390 litrov. Vďaka tomu je nové MINI John Cooper Works Countryman špičkovým atlétom s jedinečnými všestrannými schopnosťami na okruhoch, asfaltových cestách, v každodennej premávke aj na dlhších vzdialenostiach.

Vyvinuté z dlhodobých skúseností z pretekárskych a rely tratí.

Okrem špičkovej technológie ťaží jedinečný charakter nového MINI John Cooper Works Countryman z dlhodobých skúseností značky a z úspešného pôsobenia v motoristickom športe. Mini dosiahlo prvé víťazstvo pred 55 rokmi, keď Mini Cooper vyhralo British Touring Car Championship. Odvtedy sa meno legendárneho konštruktéra Johna Coopera nerozlučne spája s pretekárskymi úspechmi značky ako aj so zábavou z jazdy na cestách.

Nové MINI John Cooper Works Countryman sa predstavuje presne 50 rokov po poslednom z troch veľkolepých víťazstiev značky Mini na Rallye Monte Carlo. Aktuálna generácia univerzálneho vozidla je základom pre súťažný automobil, s ktorým sa MINI a tím X-raid zúčastňujú na diaľkových rely. MINI John Cooper Works Rally štartuje na najnáročnejších pretekoch vrátane rely Dakar. Koncepcia nadväzuje na MINI ALL4 Racing odvodené od prvej generácie MINI Countryman, štvornásobného víťaza rely Dakar.

Perfektný súlad pre špičkový výkon.

Značka John Cooper Works sa pod strechu MINI dostala pred desiatimi rokmi. Úzke spojenie dvoch značiek siaha do raných čias klasického Mini. Jeho športový talent odhalil a predstavil práve John Cooper.

Dnes sa pozitívne prejavuje na extrémne vybrúsených jazdných vlastnostiach vozidla MINI John Cooper Works Countryman. Motor, prevodovka, pohon všetkých kolies, odpruženie, aerodynamika a vzhľad interiéru. Tieto prvky sa zamerali na špičkový výkon, no zároveň vytvárajú s novým MINI Countryman dokonalý celok. Výsledkom je aktuálny model John Cooper Works so vzrušujúcim výkonom, zostavený na základe pretekárskych skúseností.

Motor: priebeh výkonu a zvuk s pretekárskym charakterom.

2-litrový 4-valcový motor je uložený vpredu naprieč. V modeli MINI John Cooper Works Countryman ukazuje vlastnosti inšpirované motoristickým športom. Dostal špecifickú verziu technológie MINI TwinPower Turbo s prepĺňaním zabudovaným priamo do oceľového zberného potrubia, priame vstrekovanie benzínu, plne variabilné ovládanie ventilov VALVETRONIC aj variabilné ovládanie vačkových hriadeľov (double-VANOS). Turbodúchadlo vyrobené z tepelne odolných materiálov vytvára pretlak, ktorý stúpol na 2,2 atmosféry. Generuje tak základ pre mimoriadne energický a dlhodobý tok výkonu.

Motor poskytuje maximálny krútiaci moment 350 Nm v rozsahu medzi 1 450 až 4 500 otáčkami. Výkon 170 kW (231 k) je k dispozícii od 5 000 do 6 000 otáčok.

Medzi špeciálne súčasti motora, vyvinuté pre modely John Cooper Works, patria piesty, veľký medzichladič stlačeného vzduchu a prídavný chladič. Športový výfukový systém dodáva výkonu nezameniteľný charakter obohatený o akustický a vizuálny rozmer. Znížený spätný tlak výfukových plynov umožňuje rýchly nástup výkonu, zatiaľ čo nastaviteľná klapka výfukového potrubia a jeho špeciálny tvar vytvárajú mimoriadne emotívny zvuk, typický pre modely John Cooper Works. Koncovky výfukového potrubia skrášľuje chrómový povrch.

Štandardne manuálna 6-stupňová prevodovka,

8-stupňová prevodovka Steptronic Sport ako doplnková výbava.

Štandardne dodávaná 6-stupňová manuálna prevodovka je upravená v prospech nižšej hmotnosti, zníženia vnútorného trenia a jednoduchšieho radenia. Snímač radenia upravuje otáčky motora pre obzvlášť dynamické radenie. Precízne radenie zlepšujú aj krátke dráhy chodu páky a jej špeciálna hlavica. Príplatková 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport sa môže ovládať špecifickým voličom, alebo pádlami priamo na volante. Radiace časy sú mimoriadne krátke a jej súčasťou je aj funkcia Launch Control pre maximálnu akceleráciu.

Prevodovka má pozitívny vplyv aj na spotrebu. Zatiaľ čo so štandardne dodávanou manuálnou prevodovkou má MINI John Cooper Works Countryman kombinovanú spotrebu 7,4 l/100 km a vypúšťa 169 g CO2/km, s príplatkovou 8-stupňovou prevodovkou Steptronic Sport tieto hodnoty klesajú na 6,9 l/100 km a 158 g.

S pohonom ALL4 z náročných ciest na pretekárske okruhy.

Výkonový potenciál nového MINI John Cooper Works Countryman je veľmi vysoký a okrem toho je aj mimoriadne všestranné. Podarilo sa to dosiahnuť najmä vďaka pohonu všetkých kolies ALL4, ktorý vylepšuje trakciu na náročných povrchoch a na znečistených vozovkách a zároveň zvyšuje jazdnú stabilitu vo všetkých poveternostných podmienkach či obratnosť pri prejazde zákrutami na okruhu. Riadiaca jednotka systému je prepojená s Dynamickou kontrolou stability (DSC), čo zakaždým zaisťuje rýchle a presné rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi predné a zadné kolesá.

Vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti predstavuje aktuálna verzia pohonu všetkých kolies ALL4 mimoriadne účinnú formu rozdeľovania výkonu. Pozostáva z kužeľového súkolia na prednom diferenciáli, dvojdielneho kardanového hriadeľa a zo zadného diferenciálu s elektrohydraulicky ovládanou spojkou. Nové MINI John Cooper Works Countryman používa pri jazde za normálnych okolností plne aktívne DSC a typický pohon predných kolies, čím znižuje straty krútiaceho momentu pri prenose pohonu na zadnú nápravu. V prípade potreby sa zopne spojka a v zlomku sekundy prenesie výkon aj na zadné kolesá.

Športový podvozok pre maximálnu ovládateľnosť počas šprintu, v zákrutách a pri brzdení.

Špičková technológia odpruženia nového MINI John Cooper Works Countryman ponúka vynikajúci základ pre maximálny výkon a fascinujúcu ovládateľnosť. Je navrhnuté tak, aby dopĺňalo vysoký výkon motora tohto všestranného špičkového atléta s dlhým rázvorom, širokými rozchodmi a s nízkym ťažiskom. Prednú nápravu s pružiacimi vzperami a jedným priečnym ramenom dopĺňa upravená viacprvková zadná náprava. Navyše, štandardne dodávané športové odpruženie nového MINI John Cooper Works Countryman je nastavené dostatočne tuho. Štandardne dodávaný variabilný posilňovač riadenia Servotronic umožňuje presné ovládanie v zákrutách a komfortné manévrovanie v nízkych rýchlostiach.

Športový brzdový systém vznikol v spolupráci so špecializovanou značkou Brembo. Obsahuje kotúčové brzdy so 4-piestikovými pevnými strmeňmi vpredu, ktoré aj pri intenzívnom používaní zaručujú vynikajúce spomaľovanie. Strmene sú nalakované červenou farbou a vpredu nesú logo John Cooper Works. Systém Dynamickej kontroly stability zaručuje optimálnu trakciu pri šprintoch, obratnosť v zákrutách a bezpečné spomaľovanie. Jeho súčasťou sú Dynamická kontrola trakcie (DTC), Elektronická uzávierka diferenciálu (EDCL) a Performance Control pre agilný prejazd zákrutami vo vysokých rýchlostiach. Štandardná výbava obsahuje aj 18-palcové John Cooper Works disky kolies z ľahkej zliatiny v dizajne Black Thrill Spoke. Za príplatok sú k dispozícii aj ďalšie disky kolies z ľahkej zliatiny John Cooper Works s priemerom 18 a 19 palcov.

Režimy MINI Driving a Dynamické riadenie tlmičov umožňujú individuálne nastavenie vozidla.

Štandardné režimy MINI Driving upravia vozidlo podľa aktuálnej situácie aj podľa individuálnych potrieb vodiča. Režimy SPORT, MID a GREEN sa prepínajú kruhovým ovládačom na základni radiacej páky alebo voliča automatickej prevodovky. Následne sa upravujú charakteristiky a reakcie akceleračného pedála a riadenia, zvuk motora, prípadne charakteristika radenia 8-stupňovej prevodovky Steptronic Sport a nastavenie Dynamického riadenia tlmičov. Charakteristika tlmičov sa v režime SPORT zameriava na dynamickú jazdu, vo zvyšných dvoch uprednostňuje komfortný štýl pruženia. Režim GREEN preferuje komfortné a zároveň úsporné jazdné vlastnosti. Vozidlá vybavené 8-stupňovou prevodovkou Steptronic Sport využívajú aj funkciu plachtenia: Ak vodič pri rýchlostiach od 50 do 160 km/h zloží nohu z plynového pedála, elektronika rozpojí zaradenú rýchlosť a vozidlo sa pohybuje na voľnobeh, vlastnou kinetickou energiou

Exteriér: jasná identifikácia všestranného atléta.

Exteriérový dizajn nového modelu MINI John Cooper Works Countryman vyjadruje jedinečnú kombináciu extrémneho športového zamerania a maximálnej všestrannosti. S dĺžkou 4 299 milimetrov, šírkou 1 822 milimetrov a výškou 1 557 milimetrov ide na prvý pohľad o najvýraznejšieho športovca v rodine modelov John Cooper Works. Typické proporcie všestranného športového vozidla umocnia špecifické doplnky vrátane aerodynamickej sady John Cooper Works. Kľúčovým prvkom výrazného dizajnu sú veľké vstupné otvory na chladiaci vzduch v prednom nárazníku, ktoré zaberajú miesto určené v novom modeli MINI Countryman na hmlovky a parkovacie svetlá. Výšku karosérie a optimálne aerodynamické vyváženie vozidla podčiarkujú štandardne dodávané strešné nosníky a zadný spojler.

Bočné smerovky sa nachádzajú medzi motorom a prednými dverami, pričom ich okrášľuje červená linka a logo John Cooper Works ako aj 6-uholníková mriežka s charakteristickým vzorom včelieho plástu. Logo sa nachádza aj na veku batožinového priestoru. MINI John Cooper Works Countryman ponúka na výber štyri uni laky a šesť metalíz. Napríklad zelená farba Rebel Green je vyhradená iba pre modely John Cooper Works. Dopĺňajú ju kontrastné prvky na streche a na spätných zrkadlách v červenej farbe Chili Red.

Interiér: viac priestoru pre pretekársku vášeň.

Všestranné schopnosti a výkon nového modelu MINI John Cooper Works Countryman sa v interiéri prejavujú na piatich plnohodnotných miestach na sedenie a na jedinečnej športovej atmosfére. Intenzívny športový pocit podporujú prvky ako športové sedadlá John Cooper Works s integrovanými opierkami hlavy, multifunkčný športový volant John Cooper Works, radiaca páka alebo volič prevodovky John Cooper Works či čalúnenie stropu Anthracite.

Originálny vzhľad palubnej dosky dopĺňa viac priestoru a vysoká miera všestrannosti. Priestor na hlavu, ramená a nohy na predných aj zadných sedadlách sa oproti predchodcovi zväčšil. Zadné sedadlo delené v pomere 60:40 sa dá v pozdĺžnom smere posúvať v rozsahu 13 centimetrov, využiteľnosť zvyšuje aj operadlo delené v pomere 40:20:40 s možnosťou nastavovania sklonu a sklápania. Špeciálnou voľbou na relax v originálnom štýle MINI je pikniková lavička, ktorá sa vyklopí z batožinového priestoru a dvom ľuďom poskytne miesto na sedenie. V ponuke doplnkovej výbavy je aj bezdotykové otváranie a zatváranie veka batožinového priestoru, ktoré tvorí súčasť výbavy Komfortný vstup.

Výnimočný atlét s exkluzívnymi doplnkami.

Exkluzivitu modelu MINI John Cooper Works Countryman v rámci prémiového kompaktného segmentu aj v rámci modelového radu podčiarkujú výnimočné prvky výbavy. Štandardne dodávané LED predné svetlomety zlepšujú výhľad pri jazde v noci a zvyšujú príťažlivosť prednej časti vozidla. LED technológiu využívajú aj denné svetlá umiestnené po obvode predných svetlometov. Súčasťou štandardnej výbavy sú systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia a rádio MINI Visual Boost vrátane USB vstupu. Ovláda sa prostredníctvom ovládača MINI Controller na stredovej konzole. Keď vodič vstupuje do vozidla, na centrálnej 6,5-palcovej obrazovke ho privíta špeciálna animácia motívu John Cooper Works.

Moderné asistenčné systémy, špičkové príplatkové prvky pre komfort a vlastný štýl.

Asistenčné systémy vyvinuté pre aktuálnu generáciu modelu MINI John Cooper Works Countryman sa zameriavajú na zvýšenie komfortu a bezpečnosti. Štandardne dodávané kolízne varovanie vrátane brzdenia v mestách sa môže rozšíriť o súbor prvkov Driving Assistant, čo je balík asistenčných systémov na báze kamery, ktorého obsahom sú: Asistent diaľkových svetiel, Speed Limit Info, Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste a Kolízne varovanie s funkciou mierneho brzdenia v meste. Plnofarebný Head-Up displej premieta do zorného poľa vodiča informácie o rýchlosti jazdy, varovné hlásenia a informácie od zábavných systémov, zobrazenie navigačných pokynov a informácií od asistenčných systémov, zobrazuje aj športový displej pre funkcie John Cooper Works.

Zoznam doplnkovej výbavy modelu MINI Countryman platí aj pre jeho extrémne športovú verziu. Obsahuje napríklad panoramatické strešné okno, 2-zónovú automatickú klimatizáciu, vyhrievanie predných sedadiel, vyhrievané čelné sklo, elektrické sklápanie a vyhrievanie spätných zrkadiel a alarm s LED indikátorom v anténe.

Palubná doska s dotykovým displejom,   MINI Find   Mate a   MINI Country Timer.

Medzi ďalšími prvkami doplnkovej výbavy sa nachádzajú HiFi systém Harman Kardon, MINI navigačný systém a MINI navigačný systém Professional. Súčasťou balíka Wired sú MINI navigačný systém Professional vrátane dotykového ovládania na stredovej konzole a 8,8-palcovej dotykovej obrazovky v strede vozidla. Súčasťou balíka Wired je aj MINI Find Mate, jedna z najnovších digitálnych služieb v rámci MINI Connected. Vďaka MINI Find Mate má vodič stále prehľad nad svojimi vecami. Bezdrôtovým pripojením MINI k smartfónu a označením vecí elektronickými značkami sa umožní, aby MINI Find Mate upozornilo vodiča na niečo, čo omylom zabudol v aute. Stačí vziať do ruky telefón a MINI privedie vodiča späť k jeho strateným veciam. V momente, keď sa vozidlo alebo mobilný telefón priblížia k stratenej veci, označenie sa aktivuje a vodič ju nájde na základe zvuku.

V spolupráci s balíkom Wired môže používať aj MINI Country Timer, ktorý zaznamenáva všetky výjazdy na nespevnené cesty, do terénu, na vozovky pokryté snehom či na cesty s výraznými sklonmi. Trvanie a intenzita jazdenia v takýchto podmienkach sa zobrazuje v typickom štýle MINI na centrálnom displeji.

MINI Connected, digitálny osobný asistent mobility.

Nové MINI John Cooper Works Countryman ukazuje fascinujúci výkon a všestrannosť aj v oblasti konektivity. Ponúka viac než bežné informačné a zábavné funkcie vo vozidlách. MINI Connected sa predstavuje ako osobný asistent v oblasti mobility, ktorý je súčasťou najlepšieho atléta v modelovom rade. Vychádza z flexibilnej platformy Open Mobility Cloud a cez dotykové rozhranie zariadení ako napríklad Apple iPhone a Apple Watch bez problémov zapadne do digitálneho života vodiča MINI.

Vďaka svojmu konceptu sa cesta s MINI Connected začína ešte pred štartom vozidla. Na základe údajov z kalendára a z aktuálnej dopravnej situácie MINI Connected informuje vodiča o ideálnom čase, kedy je potrebné vyraziť, aby stihol stretnutie. Adresa miesta stretnutia vloženého do kalendára v mobilnom telefóne sa prostredníctvom MINI Connected prenesie priamo do vozidla a už ju nie je nutné zadávať do navigácie. MINI Connected si zapamätá aj často navštevované miesta a obľúbené destinácie, naučí sa najčastejšie používané cesty ako každodenné dochádzanie do práce a domov a na základe toho môže varovať vodiča pred neočakávanými dopravnými prekážkami a zdržaním.

Nové MINI John Cooper Works Countryman:

Kombinovaná spotreba: 7,4 l/100 km

Kombinované emisie CO2: 169 g/km

Poznámka: Všetky údaje o jazdných výkonoch, spotrebe paliva a emisiách, uvedené v tejto tlačovej správe, sú predbežné.

 

Zdroj: Transservice/BMW

Foto: BMW