Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

BMW 2002 Hommage oslavuje zrod prepĺňaných automobilov

Dizajnová štúdia, ktorá sa predstaví na prehliadke Concours d’Elegance v Pebble Beach, vzdáva hold legendárnym pretekárskym úspechom minulosti.

Spoločnosť BMW Group predstavuje na prehliadke Concours d’Elegance v Pebble Beach vozidlo BMW 2002 Hommage, ktorého úlohou je vyzdvihnúť úspešnú minulosť značky vo výrobe prepĺňaných motorov. V roku 1973 sa BMW 2002 turbo stalo prvým európskym sériovým vozidlom vybaveným prepĺňaných motorom. V priebehu času sa BMW 02 premenilo na plnokrvný športový automobil. Je zrejmé, že príchod technológie prepĺňania od BMW započal ako cestu k najšportovejším sedanom, tak súčasne k zisku titulu majstra sveta v pretekoch formuly 1. Práve prepĺňaný motor BMW bol prvým turbomotorom, ktorý v tomto prestížnom šampionáte získal najvyššiu priečku v hodnotení jazdcov pre Nelsona Piqueta v roku 1983.

„BMW 2002 Hommage oslavuje mimoriadne inžinierske počiny, na ktorých je postavená technológia prepĺňaniaturbodúchadlom značky BMW a tieto skutky nanovo interpretuje vo forme dizajnovej štúdie,” hovorí Karim Habib, šéfdizajnér značky BMW. „Jeho kultová oranžovo-čierna farebná schémaevokuje v mysliach motoristických fanúšikov pretekárske úspechy zo 70. rokov.”

Automobil, odhalený v Pebble Beach, píše novú kapitolu v príbehu, ktorý začala štúdia BMW 2002 Hommage, predstavená v máji na výstave Concorso d’Eleganza Villa d’Este pri jazere Como.

Sebavedomé vyjadrenie nefalšovanej radosti z jazdy.

Obzvlášť výrazným prvkom bočných partií vozidla sú vytiahnuté blatníky, ktoré vozidlo ohraničujú ako štyri zátvorky a definujú jeho veľkosť. Okrem toho sú odkazom na homologačnú verziu BMW 2002 turbo, ktorá si z dôvodu podstatne širšieho rozchodu kolies vyžiadala dodatočné rozšírenie karosérie. Štúdia Hommage integruje tento detail veľmi špecifickým spôsobom. Mohutne vytiahnuté blatníky sa vyznačujú hladkým povrchom a precízne modelovaným tvarom, čo z nich robí neprehliadnuteľný dizajnový prvok.

Azda úplne najpriamejším odkazom na pôvodný model 2002 je jednotiaca bočná hrana, ktorá vzájomne prepája množstvo rôznych prvkov štúdie 2002 Hommage. Táto neprerušovaná karbónová linka fyzicky vedie okolo celého vozidla a súčasne horizontálne rozdeľuje spodné a horné plochy karosérie. Dizajn vozidla dotvárajú 20-palcové kolesá z ľahkých zliatin v dvojfarebnom vyhotovení. Moderný vzhľad týchto frézovaných viaclúčových kolies pripomína pretekárske ráfiky dôb minulých, zatiaľ čo zlaté brzdové strmene s logom M sú nevyhnutným štýlovým doplnkom.

Určené 50 rokmi histórie BMW.

Predná časť BMW 2002 Hommage je riešená so zrejmým sebavedomím a extravaganciou, jej dizajn prepája svojou kombináciou charakteristické, horizontálne pojaté prednej masky modelov 02 a moderných dizajnových prvkov BMW päť desaťročí, ktoré tieto dve vozidlá oddeľujú. Na kapote motora aktuálneho konceptu je použitý motív stredovej lišty modelov 02, ktorá v podobe prelisu v prednej časti obopína znak BMW. Ďalšie jednoznačne vedené krivky prepožičiavajú matným povrchom jasnú štruktúru a určenie.

Uprostred prednej časti sú umiestnené typické ľadvinky masky chladiča. Tu sú riešené ako nízke spojené grafické prvky, ktoré sú modernou interpretáciou historického poňatia obličiek, ktoré tvorili kompaktný dizajnérsky prvok. Finesu detailom širokej prednej masky dodávajú výrazne tvarované dvojité lamely masky chladiča. Rovnako ako BMW 2002, aj BMW 2002 Hommage využíva dvojicu okrúhlych predných svetlometov, umiestnených na samých okrajoch prednej časti. Zlaté sfarbenie predných svetlometov je odkazom na 50. výročie predstavenia modelu BMW 2002. Svojím žltkastým sfarbením tiež evokujú svetlomety pretekárskych vozidiel minulosti. Neprerušovaný horizontálny čierny pás spája dizajnové prvky prednej časti vozidla a súčasne podčiarkuje jeho široký a športový postoj. Vnímavý pozorovateľ si iste všimne smerovky, ktoré sa, rovnako ako v prípade predchodcu, nachádzajú mimo hlavných svetlometov. V novej podobe sú vsadené do karbónového pruhu vedúceho okolo celého vozidla.

Veľký predný spojler, ktorý je štylistickou a funkčnouaerodynamickou poctou modelom zo 70. rokov, opticky skracuje vzdialenosť medzi karosériou BMW 2002 Hommage a vozovkou. Tento technicky inovatívny, pokrokový dizajnový prvok vysiela spoločne so širokým športovým postojom jasnú správu o mimoriadnej priľnavosti vozidla a jeho obratnosti v rýchlych zákrutách. Dokonalý dizajn a technológia prepĺňaniaponúkajú dnes, rovnako ako v časoch najväčšej slávy BMW 2002, neprekonateľnú úroveň zábavy na pretekárskych okruhoch plných zákrut, okresných cestách a na horských priesmykoch. Zrkadlovo vyobrazený nápis „turbo“ na prednom spojleri sa odvoláva na nápis na pôvodnom vozidle BMW 2002 turbo.

Športový štýl aj na zadnej časti.

Dizajn zadnej časti BMW 2002 Hommage taktiež pripomínaprvky z modelu 2002 turbo. Horizontálne rozdelenie veľkorysých plôch vozidla a jeho čistých kriviek zvýrazňuje šírku vozidla a je jednoznačným a moderným prísľubom dynamiky. Takmer obdĺžnikové svetlá dizajnovo ohraničujú zadnú časť vozidla. Kryty zadných svetiel sa vyznačujú moderným čiernym povrchom a ich vnútorná štruktúra je viditeľná len vtedy, ak sú rozsvietené. Keď nesvietia, vidno len súvislý čierny povrch. Rovnako ako v prednej časti, aj tu umocňujú dojem jednotiaceho pásu vedeného okolo celého vozidla.

Najnovšia interpretácia BMW 2002 preberá podobu kompaktného športového kupé v klasickom poňatí automobilov BMW Hommage. BMW 2002 Hommage je súčasne jasným vyjadrením toho, ako v roku 2016 vyzerá čistá radosť z jazdy.

 

Zdroj: Transservice/ BMW

Foto: BMW