Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nové BMW ALPINA B6 xDrive Gran Coupé

BMW ALPINA B6 xDrive Gran Coupé modelového roku 2016 ťaží z vylepšení, ktoré pripravila značka BMW pre sériový model, no vývoj pod hlavičkou ALPINA ich posunul na vyššiu, nedostižnú úroveň. Štvordverové Gran Coupé je veľmi dobre známe pre svoju estetickú krásu a jedinečné špičkové jazdné vlastnosti. Nové BMW ALPINA B6 xDrive Gran Coupé si môžete objednať od marca 2015, dodávky sa začnú v júni. Ceny budú známe krátko pred začiatkom predaja.

BMW ALPINA B6 xDrive Gran Coupé sa bude vyrábať v obmedzenom množstve a na objednávku, čo iba podčiarkuje exkluzivitu automobilu. Karoséria sa vyrába vo fabrike BMW v nemeckom meste Dingolfing, následne sa preváža na finálnu ručnú výrobu do fabriky značky ALPINA v nemeckom meste Buchloe. Dokončovacie práce priamo vo fabrike ALPINA predlžujú dobu dodania o približne dva týždne.

Dynamickejší predný spojler a predná časť zvýrazňujú upravenú prednú masku s neodmysliteľnými ľadvinkami. Dopĺňa ich nová kapota ALPINA s charakteristickými prelismi, ktoré podčiarkujú vzhľad nového B6 xDrive Gran Coupé. Zo vzhľadu srší výkon a vysoké športové ambície.

Osemvalcový motor s dvoma turbami a objemom 4,4 litra je medzi nadšencami známy pre svoj vysoký výkon, krútiaci moment a vycibrený charakter. V novom modeli dodáva výkon 441 kW (600 k) pri 6 000 ot./min. Dopĺňa ho krútiaci moment 800 Nm už od 3 500 ot./min. Nárast výkonu o 44 kW (60 k) oproti predchádzajúcemu modelu sa podarilo dosiahnuť výrazným prepracovaním nasávania a vzduchového filtra a úpravami palivového systému. Nové B6 xDrive Gran Coupé s inteligentným pohonom všetkých kolies BMW xDrive, upraveným spoločnosťou ALPINA, dosahuje jedinečné výkony zrýchlenia. Z 0 na 100 km/h sa dostane už za 3,6 sekundy, čo je najlepší výkon v histórii modelov BMW ALPINA. Maximálna rýchlosť nového modelu B6 xDrive Gran Coupé je elektronicky obmedzená na 324 km/h.

Športové odpruženie ALPINA využíva pokročilý elektronický podvozok BMW vrátane Dynamic Damper Control (dynamické nastavenie tlmičov) a Adaptive Drive (aktívne stabilizátory). Spolu s variabilným rozdeľovaním krútiaceho momentu na všetky štyri kolesá má vozidlo mimoriadne neutrálne a agilné jazdné vlastnosti.

Súčasťou výkonného brzdového systému sú na prednej náprave aj modré strmene s nápisom ALPINA. Kotúče majú vpredu rozmery 374 x 36 mm, vzadu 370 x 24 mm (nárast z rozmeru 345 x 24 mm).

Štandardná výbava sa rozšírila o atraktívne prvky ako LED adaptívne svetlomety s automatickým prepínaním diaľkových svetlometov a o decentné označenie nového modelu B6 na B-stĺpikoch.

Vycibrený a presne dávkovaný výkon.

Vývoj motora V8 Bi-Turbo s objemom 4,4 litra priniesol výrazný nárast výkonu nového modelu B6 xDrive Gran Coupé. Motor dosahuje výkon 441 kW (600 k) pri 6 000 ot./min a maximálny krútiaci moment 800 Nm v rozpätí od 3 500 do 4 500 ot./min.

Dve veľké špeciálne paralelne umiestnené turbodúchadlá pomáhajú motoru k vysokému výkonu a krútiacemu momentu, ktorý je k dispozícii v širokom spektre otáčok, pričom aj v nízkych otáčkach zaručujú veľmi rýchle reakcie na pokyny plynového pedálu. Systém dopĺňajú mimoriadne účinné chladiče vody a vzduchu s krátkymi nasávacími dráhami, veľkými výmenníkmi tepla a dvoma medzichladičmi stlačeného vzduchu v blízkosti motora. Za predným spojlerom sa nachádzajú chladiče oleja a chladiacej kvapaliny, ktoré zabezpečujú termodynamickú účinnosť motora. Úpravy nasávacieho potrubia spolu so zmeneným filtrom minimalizovali straty a spolu s vylepšeným palivovým systémom viedli k medzigeneračnému nárastu výkonu o 44 kW (60 k).

Špeciálne piesty MAHLE odolávajú vysokým teplotám a tlakom, ktoré vytvára plniaci tlak turba 1,2 bar ako aj kompresný pomer 10,0:1.

Upravená 8-stupňová športová automatická prevodovka ALPINA.Upravená 8-stupňová športová automatická prevodovka ALPINA SWITCH-TRONIC vznikla v spolupráci s jej pôvodným dodávateľom ZF a je dokonale zladená s 8-valcovým Bi-Turbo motorom. Exceluje v oblastiach komfortu aj športu a zohráva kľúčovú rolu pri definovaní vlastností modelu BMW ALPINA B6 xDrive Gran Coupé.

V automatickom režime (D) sa osem stupňov stará o maximálne plynulý prenos krútiaceho momentu. B6 Bi-Turbo Gran Coupé je v tomto režime mimoriadne komfortný automobil, ktorý využíva predovšetkým vysoký krútiaci moment v nízkych otáčkach.

V športovom režime (S) je prevodovka výrazne dynamickejšia, zmena prevodov je rýchlejšia a spätná väzba je oveľa priamejšia. Pri podradení je hlavným cieľom maximálna dynamika, takže prevodovka v milisekundách podradí aj o viac prevodových stupňov v prospech čo najlepšieho zrýchlenia.

V manuálnom režime (M) preberá vodič plnú kontrolu nad radením prevodov. Ovládacie tlačidlá prevodovky ALPINA SWITCH-TRONIC sa nachádzajú ergonomicky umiestnené na zadnej strane volantu. Vodič nimi jednoducho radí smerom nahor alebo nadol. Manuálny režim (M) v kombinácii s nastavením vozidla do režimu Sport+ alebo s vypnutou kontrolou trakcie DSC OFF znamená, že sa vypne automatické radenie vyšších prevodových stupňov. Elektronika v tomto režime umožní motoru, aby sa dostal do maximálnych otáčok bez toho, aby automaticky preradila na vyšší stupeň. Takéto nastavenie je veľmi vítané v niektorých jazdných režimoch ako napríklad pri veľmi ostrej jazde na pretekárskej dráhe. Mechanické úpravy prevodovky sa zamerali na výstupný hriadeľ a na polosi, ktoré musia prenášať vysoký výkon na kolesá. V spojení s úpravami riadiacej jednotky ALPINA zabezpečujú stály prísun krútiaceho momentu aj v prípade radenia smerom nahor. Rýchle radenie stupňov smerom nahor aj pod plným zaťažením, spolu s inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive znamenajú, že B6 xDrive Gran Coupé zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h iba za 3,8 sekundy.

Inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive.

Pohon všetkých kolies ALPINA ťaží z technického potenciálu inteligentného pohonu všetkých kolies BMW xDrive, ktorý v priebehu milisekúnd neustále a variabilne rozdeľuje krútiaci moment medzi kolesá prednej a zadnej nápravy pre dosiahnutie maximálnej kontroly a trakcie.

V prípade modelu BMW ALPINA B6 xDrive Gran Coupé sa úpravy rozdeľovania krútiaceho momentu a stabilizačného systému zamerali na dosiahnutie čo najvyššieho výkonu a dynamických jazdných vlastností, zvlášť pri vysokom bočnom preťažení. Okrem optimálnej trakcie pri zrýchľovaní a eliminovania strát pri preklze kolies sa systém zameriava aj na spracovanie informácií z viacerých snímačov. Medzi ne patrí uhol natočenia volantu, pozdĺžne zrýchlenie, natočenie vozidla či rýchlosť. Podľa toho sa rozdeľuje výkon medzi predné a zadné kolesá pre zaistenie maximálnej bezpečnosti bez ohľadu na to, na akom povrchu sa vozidlo práve pohybuje.

Výfukový systém.

B6 xDrive Gran Coupé používa výfukové potrubie z nehrdzavejúcej ocele s dvojitými oválnymi koncovkami, typickým znakom ALPINA. Zvuk výfukového potrubia je výrazný, hlboký, no zároveň nie je dotieravý. Aktívne výfukové klapky sa starajú o vyvážený pomer medzi oduševneným zvukom a pohodlím na dlhých cestách. Vodič môže ovplyvniť zvuk tlačidlom na stredovej konzole. V komfortnom režime sa klapka otvára pri 2 500 ot./min., v športovom režime je otvorená stále.

Podvozok, kolesá a pneumatiky.

Automobily BMW ALPINA kladú vysoké nároky na podvozok a odpruženie. Vyžadujú vysokú úroveň komfortu počas dlhých presunov, ľahkú ovládateľnosť pri ostrej jazde ako aj bezpečné a neutrálne jazdné vlastnosti vo vysokých rýchlostiach. Podvozok modelu B6 xDrive Gran Coupé vychádza zo štandardného podvozku BMW s dvoma trojuholníkovými ramenami vpredu a viacprvkovej nápravy vzadu. Dopĺňa ho prepracovaná elektronicky nastaviteľná technológia Dynamic Damper Control (nastaviteľné adaptívne tlmiče) a Adaptive Drive (aktívne stabilizátory BMW). Vďaka tomu si môže vodič prepínačom Driving Dynamics Control na stredovej konzole zvoliť medzi jazdnými režimami Comfort+, Comfort, Sport a Sport+.

Špeciálne nastavenie tlmičov a stabilizátorov ALPINA vplýva aj na ostatné systémy ako rozdeľovanie krútiaceho momentu, kontrola stability, posilňovač riadenia a reakcie na plynový pedál.

Tvrdšie pružiny a rozšírené predné blatníky v kombinácii so súpravou 20-palcových kolies ALPINA CLASSIC a pneumatík prispievajú k priamejším reakciám riadenia a presnejšiemu ovládaniu. Vysoko výkonné pneumatiky MICHELIN Pilot Super Sport sa pre zvýšenie komfortu zriekli technológie run-flat. Stále však majú vysoký rýchlostný index, aby bezpečne zvládli preniesť maximálnu rýchlosť modelu B6 xDrive Gran Coupé, ktorá je až 324 km/h. Rozmery zadných kolies narástli pre lepšiu trakciu na 10” x 20” a obúvajú pneumatiky s rozmerom 295/30 ZR20. Vpredu zostali kolesá 8,5” x 20” s pneumatikami 255/35 ZR 20.

Alternatívou sú celoročné pneumatiky s rozmerom 255/35 vpredu a 285/30 vzadu. V tomto prípade je však obmedzovač pevne nastavený na 210 km/h. ALPINA odporúča pre maximálnu bezpečnosť, ovládateľnosť a výkon používanie primeraných letných a zimných pneumatík.

Dizajn exteriéru.

Dizajn ALPINA sa vyznačuje nezameniteľnými prvkami, ktoré zvýrazňujú a pozdvihujú dynamickú a elegantnú karosériu sériového modelu BMW 6 Series Gran Coupé. Nový agresívnejší predný spojler ohraničuje mierne upravené obličky masky chladiča. Dopĺňa ich originálna kapota motora. Vďaka tomu má B6 xDrive Gran Coupé autoritatívnejší vzhľad a výraznejšie dáva najavo enormný výkonový potenciál motora V8 Bi-Turbo.

Dizajn a tvar predného spojlera nového modelu ALPINA zabezpečujú dostatočnú dodávku chladiaceho vzduchu smerom k výkonnému chladiacemu systému vrátane medzichladiča stlačeného vzduchu, chladiacej kvapaliny a oleja. Jemná hrana na prednom spojleri odvádza vzduch skôr ponad vozidlo a okolo vozidla ako pod neho, čo vo vysokých rýchlostiach zvyšuje stabilitu prednej časti.

Špeciálne vzduchové kanály na spodku prednej časti privádzajú chladiaci vzduch smerom k výkonným brzdám s modrými strmeňmi, ktoré sa ukazujú svetu za viaclúčovými 20-palcovými kolesami ALPINA CLASSIC. Účinný výkon bŕzd zaručujú veľké brzdové kotúče s rozmermi 374 x 36 mm vpredu a 370 x 24 mm vzadu (zväčšenie z pôvodných 345 x 24 mm).

Interiér a výbava.

Nový model B6 xDrive Gran Coupé má širokú paletu výbavy zameranú na komfort, luxusný interiér a najkvalitnejšie materiály. Čalúnenie kožou Nappa a kožou čalúnená palubná doska zostávajú štandardom, ku ktorému sa pridávajú aj komfortné elektricky ovláda.

Zdroj: Transservice/BMW Group

Foto: BMW Group

 

P90173746_lowRes P90173747_lowRes P90173748_lowRes P90173749_lowRes P90173750_lowRes P90173751_lowRes