Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nová Toyota Yaris prichádza na slovenský trh

Spoločnosť Toyota Motor Slovakia zverejnila dňa 23.júla v nemeckom Düsseldorfe detaily o spustení predaja výrazne modernizovaného vozidla Toyota Yaris na trhu v Slovenskej republike. Štart predaja bol oznámený na 25. júla 2014.

Historicky veľmi úspešný model Toyoty v B-segmente – YARIS – oslavuje v tomto roku jubilejných 15 rokov predaja v Slovenskej republike. Zároveň ide o technologicky priekopnícky model, pretože v roku 2012 sa predstavil ako prvý v segmente B so sériovou aplikáciou plne hybridného pohonu. Tým došlo k výraznému nárastu záujmu o toto vysoko kompaktné vozidlo.

Teraz prezentovaná modernizácia tohto modelového radu je jednou z najvýraznejších za posledných niekoľko rokov. Nový Yaris prešiel výraznou zmenou dizajnu ako v prípade exteriéru, tak aj interiéru. Na novom Yarise našlo uplatnenie mnoho pokročilých technológií, napríklad LED technológia predných a zadných svetiel, multimediálny systém Toyota Touch® 2 a ďalšie. Nové a kvalitnejšie sú tiež materiály použité v interiéri.
Okrem zmienených úprav prepracovala Toyota v záujme zvýšenia jazdného pohodlia aj podvozok modelu Yaris a konštrukčné zmeny s cieľom efektívneho spaľovania sa prejavili predovšetkým na zážihovom motore 1,0 VVT-i.

Samostatnou kapitolou v uvedenej modernizácii je už zmienená verzia Yaris Hybrid. Úpravy sa dotkli okrem iného hybridného pohonného ústrojenstva, kde sa ďalej znížila hladina emisií CO2 spoločne s kombinovanou spotrebou paliva.  Paletu motorizácií dopĺňajú dva štvorvalce: zážihový 1,33 Dual VVT-i a vznetový 1,4 D-4D. V SR sa bude nová Toyota Yaris s konvenčným pohonom ponúkať v štyroch základných výbavách (viď cenník v pdf). Základná cena tohto modelu je 9 590€, a to v trojdverovej verzii a výbave Power.

Súčasne možno využiť aj ponuky niekoľkých paketov k určitým stupňom výbavy na dosiahnutie vyššej úrovne personalizácie vozidla. Tieto pakety majú akciové cenové zvýhodnenie 390 €. Medzi najatraktívnejšie patria pakety Design a Senso Smart. Atraktívnou ponukou z hľadiska ceny a výbavy je verzia Yaris Dual 1,33 VVT-i vo výbave Active, ktorá je v ponuke za cenu 11 190 € (5-dv.).

Vo výsledku je teda výrazne modernizovaný Yaris v tejto výbave na rovnakej cenovej úrovni ako doteraz predávaný model 3. generácie, avšak po novom s niekoľkými významnými prvkami výbavy navyše (napr. Toyota Touch® 2, svetlá na denné svietenie alebo sklápací kľúč). Vrcholom ponuky u výrazne modernizovaného modelu Yaris je výbava Premium. V tejto verzii je teraz Yaris 1,33 Dual VVT-i v ponuke za 12 890 € (5-dv.).

V prípade modelu Yaris HYBRID bol počet výbav rozšírený na tri. Základná cena vozidla s ekologicky šetrným pohonom a ekonomicky výhodnou prevádzkou vo výbave Power je 13 590 €. Ide tak o v súčasnosti najdostupnejšie plne hybridné vozidlo v Slovenskej republike!

Atraktívnou ponukou z hľadiska ceny a výbavy je verzia Yaris HYBRID vo výbave Active, ktorá je v ponuke za cenu 13 990 € (5-dv.). Dodatočnou ponukou spoločnosti Toyota Motor Slovakia je pri nákupe modelu Yaris aj výhodné financovanie bez navýšenia prostredníctvom Toyota Financial Services Slovakia.

Nový model Yaris prináša výraznejší štýl, v ktorom sa odráža oživený dôraz automobilky Toyota na dizajn. Posilňuje emotívnu príťažlivosť modelu Yaris bez toho, aby musel obetovať niečo z racionálnych predností pôvodného vozidla. Alessandro Massimino, produktový manažér v Bruseli, vysvetľuje: „Model Yaris bol vždy mimoriadne silný v oblasti svojich racionálnych parametrov, ako je skvelé riešenie exteriéru, životnosť, prevádzkové náklady atď. Chceli sme dosiahnuť, aby tento model zapôsobil nielen na rozum našich zákazníkov, ale aj na ich srdce.“

Predná časť modelu Yaris ťaží z vývoja dizajnových koncepcií Keen Look a Under Priority od spoločnosti Toyota, rozšírených o štruktúru v tvare kríža s oddelenou hornou a spodnou časťou. V zadnej časti vozidla nájdeme nárazník v novej úprave s difúzorom, nové zadné združené svetlo s technológiou LED so vzorom svetlovodov a tabuľku s evidenčným číslom vozidla s tvarovanými ozdobnými prvkami, ktoré dodávajú modelu Yaris výraznejší charakter na ceste. Interiér vozidla prešiel významnými úpravami, ktorých cieľom bolo priniesť väčšiu radosť z jazdy a vyššiu mieru pohodlia na palube. Úsilie sa sústredilo najmä na kvalitu materiálov, ktoré sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom pocitovo i vzhľadovo výrazne zmenili.

Nová Toyota Yaris bude ponúkať možnosť výberu zo štyroch pohonných sústav. Kompletne prepracovaný trojvalcový 1,0-litrový zážihový motor je prvým členom novej rodiny 14 vysokovýkonných motorov, ktoré automobilka uvedie na trh do roku 2015. Jeho výnimočná tepelná účinnosť (teda percentuálny podiel energie obsiahnutej v palive, ktorá sa premení na mechanickú energiu) dosahuje 37 percent, vďaka čomu sa motor môže pochváliť spotrebou paliva v kombinovanej prevádzke na úrovni 4,1 l/100 km a produkciou emisií CO2 zníženou na úroveň 95 g/km. Prepracovaná je aj hybridná pohonná jednotka – jej produkcia emisií CO2 sa znížila na 75 g/km a zodpovedajúca spotreba paliva v kombinovanej prevádzke aktuálne dosahuje 3,3 l/100 km.

Rad motorov dopĺňa štvorvalcový zážihový motor s objemom 1,33 litra a vznetový motor s objemom 1,4 litra. A napokon, s cieľom zlepšiť držanie vozidla na ceste a zároveň priniesť väčšie potešenie z jazdy, ako aj vyššiu mieru pohodlia a zvukovej izolácie, prešla platforma úpravou v oveľa väčšom rozsahu, než je zvykom pri bežnom facelifte. Karoséria je spevnená dodatočnými 36 bodovými zvarmi a obsahuje aj novú zadnú torznú tyč a nový podporný nosník palubnej dosky. Vďaka novým závesným dielom (pružiny, tlmiče pruženia a dorazové prvky), novej riadiacej logike elektrického posilňovača riadenia a systematickému znižovaniu hluku vetra, valenia a mechanického hluku je model Yaris 2014 jedným z najlepších vozidiel segmentu B, pokiaľ ide o pôžitok z jazdy.

Zdroj: Transservice, Toyota

Foto: Toyota

Fotofaléria:

2014_YARIS_DESIGN_SKETCH__mid

2014_YARIS_ENGINE_1_0__mid

2014_YARIS_FRONT_DESIGN_SKETCH__mid

2014_YARIS_REAR_DESIGN_SKETCH__mid

2014_YARIS_FAMILY_01__mid

2014_YARIS_FAMILY_04__mid

2014_YARIS_HYBRID_HIGH_01__mid

2014_YARIS_HYBRID_HIGH_02__mid

2014_YARIS_HYBRID_HIGH_30__mid

2014_YARIS_HYBRID_HIGH_02__mid

2014_YARIS_HYBRID_HIGH_29__mid

2014_YARIS_HYBRID+ACTIVE__mid

2014_YARIS_INTERIOR_DESIGN_SKETCH_01__mid

2014_YARIS_STYLE2__mid

2014_YARIS_TOYOTA+TOUCH+2_TT2__mid