Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nová ôsma generácia nezničiteľného pick-upu Toyota Hilux už aj na Slovensku

  • 14. najpredávanejšie vozidlo na svete a jednotka v kategórii pick-upov v Európe
  • Nový motor 2,4 D-4D Global Diesel s max. výkonom 110 kW (150 k) a s priemernou spotrebou 7,3 l
  • Nový exteriér aj interiér a nové technológie
  • Najobľúbenejšie prevedenie modelu Double Cab je dostupné od 25 500€ bez DPH

Žiadne iné vozidlo si nevydobylo také renomé. Pracant, ktorého nič nezastaví a je nezničiteľný, to je Toyota Hilux. Práve pre tieto vlastnosti patrí medzi najobľúbenejšie vozidlá takmer 50 rokov. V minulom roku bol Hilux 14. najpredávanejším vozidlom na svete a jednotkou v kategórii pick-upov v Európe. Tento rok prichádza jeho ôsma generácia.

Legendárna Toyota Hilux sa prvýkrát predstavila v roku 1968 a do Európy dorazila o rok neskôr. Kategórii pick-upov tak tento automobil vládne takmer 50 rokov. Celosvetové predaje tohto obľúbeného pick-upu do dnešnej doby presiahli 16 miliónov vozidiel. Len v Európe sa ho za minulý rok predalo približne 34 tisíc, čo je 23,1 % v tejto triede. Vďaka tomuto číslu sa Hilux stal najpredávanejším pick-upom v Európe. Celosvetovo mu za rok 2015 patrí 14. miesto medzi všetkými vozidlami1.

Severný pól aj Dakar

Toyota Hilux sa len tak niečoho nezľakne. Pre svoju odolnosť a spoľahlivosť si získala obľubu dobrodruhov. Tento pick-up sa s nimi vydal na cestu na severný pól, k islandským sopkám alebo na Antarktídu. Že si poradí aj s najnáročnejším pretekom sveta, Dakarom, potvrdzuje každý rok a to hneď od prvého ročníka v roku 1979, kedy sa prvýkrát postavil na štart. Tento pick-up patrí medzi najviac zastúpené modely v legendárnom preteku. V histórii Dakaru pozbierala Toyota Hilux nespočet pódiových umiestnení. Napríklad aj tento rok sa môže pochváliť tretím miestom.

Ôsma generácia: nový vzhľad aj motor

Nová ôsma generácia stavia na úspechoch svojich predchodcov, ale zároveň ponúka novinky v technológiách, dizajne aj pohodlí. Nový Hilux je o 70 mm dlhší (teraz 5 330 mm), 20 mm širší (1 855 mm) a 45 mm nižší (1 815 mm) než jeho predchodca. V ponuke je karosárske prevedenie Single Cab, Extra Cab (4 miesta) alebo Double Cab (5 miest). Nový Hilux disponuje novým a pevnejším rámovým podvozkom, vystuženou konštrukciou ložnej plochy aj vylepšeným pohonom 4×4. Okrem toho ponúka možnosť ťahať ešte ťažšie prívesy.

Novinka sa nachádza aj pod kapotou, kde je nový agregát 2,4 D-4D Global Diesel (GD). Tento nový štvorvalec s ventilovým rozvodom DOHC 16v používa turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek a medzichladičom. Jednotka so zdvihovým objemom 2 393 cm3 dosahuje najvyšší výkon 110 kW (150 k) pri 3 400 ot/min a maximálny krútiaci moment 400 Nm v pásme 1 600 až 2 000 ot/min. Hilux dosiahne maximálnu rýchlosť 170 km/h a zrýchli z 0 na 100 km/h za 12,8 s (6AT), resp. 13,2 s (6MT). Priemerná spotreba paliva nového motora je len 7,3 l/100 km pri emisiách CO2 na úrovni 194 g/km (verzia Double Cab s manuálnou prevodovkou).

Na prácu aj voľný čas

Hilux nájde uplatnenie nielen v teréne a v práci, ale aj vo voľnom čase. Nová generácia ponúkne svojim majiteľom moderný dizajn a štýl, vyššiu mieru pohodlia, vyspelé prvky výbavy a ešte väčšiu bezpečnosť. Vďaka bezpečnostnému balíku technológií Toyota Safety Sense sa posádka auta môže cítiť bezpečne. Balík zahŕňa prednárazový bezpečnostný systém (PCS), asistenta pre jazdu v pruhoch (LDA), automatická diaľkové svetlá (AHB) a systém rozpoznávania dopravných značiek (RSA). Jazdu s novou Toyotou Hilux si užijete, bez ohľadu na to či vyrazíte na hory alebo do mestskej džungle.

Ceny a výbavy

Toyota Hilux s najpredávanejšie karosériou Double Cab sa na slovenskom trhu predáva za cenu 25 500€ bez DPH, a to vo výbave Base. V tomto prevedení má už od základnej výbavy pohon 4×4, ktorý možno najnovšie prepínať otočným prepínačom pohonu, uzávierku diferenciálu zadnej nápravy, všetkých bezpečnostných asistentov vrátane nového systému TSC (kontrola stability prívesu) a HAC (asistent rozjazdu do kopca). Všetky Toyoty Hilux tiež disponujú 7 airbagmi vrátane kolenného.

Najvýhodnejšiou ponukou je stupeň výbavy Active, ktorý obsahuje prvky ako 17″ zliatinové disky, kožený multifunkčný volant, zatmavené bočné okná a zadné okno, multimediálny systém Toyota Touch® 2 s parkovacou kamerou a mnoho ďalších prvkov za cenu 28 330€ bez DPH.

 

 

Zdroj: Transservice/ Toyota

Foto: Toyota