Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nissan predstavuje na veľtrhu CeBIT inovatívne riešenie, ktoré urýchli integráciu autonómneho riadenia medzi verejnosťou

Len niekoľko týždňov po predvedení pokročilej technológie autonómneho riadenia na verejných cestách v Európe má  automobilka Nissan premiéru na najväčšom európskom digitálnom veľtrhu CeBIT. Predstaví tu inovácie, ktoré prinesú revolúciu v budúcnosti automobilového priemyslu.

Stredobodom výstavného priestoru Nissanu na veľtrhu CeBIT bude ďalšia inovácia v oblasti autonómnych systémov – Seamless Autonomous Mobility (Dokonalá autonómna mobilita) alebo skrátene SAM, ktorú bolo možné prvýkrát vidieť začiatkom tohto roka na veľtrhu CES.

Technológia SAM má základ v technológii od agentúry NASA a spája umelú inteligenciu vozidla s konaním vodiča. Vďaka tomu budú vozidlá schopné reagovať v nepredvídateľných situáciách, napríklad pri nehodách, opravách na ceste alebo pri iných prekážkach. Systém SAM umožňuje autonómnemu vozidlu rozhodnúť, kedy sa má pokúsiť danú situáciu vyriešiť samostatne a kedy má, naopak, požiadať o pomoc vodiča. Schopnosť zvoliť to najlepšie riešenie v týchto situáciách bude na dosiahnutie budúcnosti s plne autonómnym riadením absolútne kľúčové.

Expozícia automobilky Nissan sa nachádza v japonskom pavilóne, ktorý organizuje Japonská organizácia pre podporu zahraničného obchodu (JETRO). V pavilóne vystavuje viac než 100 firiem a organizácií, ktoré prezentujú unikátne japonské vynálezy a technológie.

Ponz Pandikuthira, viceprezident na plánovanie produktov v spoločnosti Nissan Europe, k tomu povedal: „Technológie autonómneho riadenia predstavujú revolúciu v budúcnosti mobility, pretože všetkým poskytnú väčšiu bezpečnosť, pohodlie a zážitok z jazdy. Tieto systémy zaistia radikálny pokles v počte automobilových nehôd. Práve to je kľúčová súčasť plánu Inteligentnej mobility Nissan, ktorého cieľom sú nulové emisie a nulový počet smrteľných dopravných nehôd.“

Účasť automobilky Nissan na veľtrhu CeBIT prichádza krátko po významnom medzníku firmy vo vývoji technológie autonómneho riadenia, keď sa tento rok vo februári konala prvá ukážka tejto technológie Nissan v Európe. Viac než 100 účastníkov akcie z radov médií, politickej reprezentácie a zástupcov automobilového priemyslu malo možnosť si na vlastné oči vyskúšať testovanie pokročilej technológie autonómneho riadenia Nissan v londýnskych uliciach v úplne elektrickom modeli Nissan LEAF, najpredávanejšom elektromobile na svete.

Spoločnosť Nissan tiež potvrdila, že prvá fáza inovatívnej technológie autonómneho riadenia ProPILOT bude súčasťou výbavy nového modelu Qashqai, ktorý bude uvedený na trh v priebehu hospodárskeho roka 2017, a tiež druhej generácie modelu Nissan LEAF, ktorý bude predvedený už čoskoro. Táto technológia umožňuje autonómnu jazdu v jednom pruhu na rýchlostných komunikáciách a je už dostupná v modeli Nissan Serena, ktorého predaj sa začal vlani v Japonsku.

V nasledujúcich rokoch až do roku 2020 bude technológia autonómneho riadenia Nissan postupovať na stále vyššie úrovne autonómie, kým nebude systém schopný samostatnej jazdy na mestských križovatkách. Vývoj technológie autonómneho riadenia, ktorej cieľom je zaistiť väčšiu bezpečnosť a potešenie z jazdy, je súčasťou projektu Inteligentnej mobility spoločnosti Nissan. Ten má zmeniť spôsob, akým sa autá riadia, poháňajú a integrujú do spoločnosti.

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan