Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nissan Micra Gen5: Revolúcia začala

Vozidlo Micra Gen5 spoločnosti Nissan, predstavené na parížskom autosalóne 2016, úplne novým spôsobom definuje, čo Micra znamená… a je rovnako odvážne, ako aj revolučné.

Nissan Micra Gen5 sa zameriava na Európu, svetovo najväčší trh pre vozidlá typu hatchback, a svojím štýlom s dramatickou charakteristickou bočnou líniou prebiehajúcou cez celú dĺžku karosérie má vzbudzovať pozornosť. Je nižší, širší a dlhší než predchádzajúce generácie a má väčší vnútorný priestor. Pýši sa aj vyspelým novým hnacím ústrojenstvom s menším objemom a turbodúchadlom, živým podvozkom a plnou výbavou inovatívnych bezpečnostných prvkov.

„Keď sa vozidlo Micra prvýkrát pred viac než 30 rokmi objavilo, predstavovalo revolúciu v segmente malých hatchbackov a otvorilo pre Nissan novú kapitolu. Piata generácia vozidla Micra je rovnako revolučná a zvýši očakávania toho, čo hatchback vie a čo by mal poskytovať svojim zákazníkom,“ uviedol Carlos Ghosn, CEO spoločnosti Nissan Motor Company. „Najnovšia Micra ide v stopách výrazných modelov, ako je Qashqai a Juke, a posilňuje pozíciu Nissanu ako lídra v oblasti automobilového dizajnu. Ukazuje aj náš zámer stretnúť sa s konkurenciou priamo na vrchole európskeho segmentu B – najväčšieho a najkonkurenčnejšieho trhu segmentu B na svete.“

Dizajn

Verný poňatiu konceptu Sway, predstavenému na ženevskom autosalóne 2015, stelesňuje vozidlo Micra Gen5 v plnej miere najnovší dizajnový jazyk Nissanu s typickými dizajnovými prvkami a emotívnym tvarovaním karosérie. K dizajnovým prvkom patrí výrazná mriežka chladiča v tvare V, od ktorej sa až k zadnej časti vozidla tiahne charakteristická ostrá línia, ďalej svetlá v tvare bumerangu a plávajúca strecha – ďalší dizajnový prvok Nissanu, ktorý prepožičiava kabíne pocit vzdušnosti. K dizajnovým prvkom patrí výrazná mriežka chladiča v tvare V, od ktorej sa až k zadnej časti vozidla tiahne charakteristická ostrá línia, ďalej svetlá v tvare bumerangu a plávajúca strecha – ďalší dizajnový prvok Nissanu, ktorý prepožičiava kabíne pocit vzdušnosti.

K dramatickému vzhľadu prispieva i výber z 10 sofistikovaných a živých farieb karosérie vrátane oranžovej farby Energy. Ďalšie možnosti prispôsobenia exteriéru i interiéru na mieru dovoľujú vytvoriť 125 rôznych variantov, a ponúkajú tak majiteľom nového vozidla Micra príležitosť vtlačiť mu vlastný štýl.

Vďaka zväčšenej šírke a rázvoru vozidla patrí kabína k najpriestornejším vo svojej triede. Veľká pozornosť bola venovaná pohodliu vodiča – znížené sedenie pri riadení dáva väčší pocit istoty pri jazde a poskytuje viac priestoru vyšším vodičom. Palubná doska v tvare krídla klzáka vnáša do kabíny dojem ľahkosti, elegancie a priestoru.

Palubná technológia

Micra Gen5 je prvým vozidlom v ponuke Nissanu pre segment B, ktoré ponúka rozsiahly súbor vyspelých bezpečnostných prvkov dostupných na všetkých úrovniach výbavy, a uvádza tak do života technológiu Nissan Intelligent Driving. K dostupným technológiám, ktoré obvykle vídame pri väčších vozidlách, patrí panoramatický kamerový parkovací systém a systém upozornenia na opustenie jazdného pruhu – obe sa v tomto segmente objavujú prvýkrát. Ďalej je tu k dispozícii systém inteligentného núdzového brzdenia s rozpoznávaním chodcov, ktorý je pri vozidlách Nissan v Európe predstavený vôbec prvýkrát, a tiež systém rozpoznávania dopravných značiek a systém sledovania mŕtveho uhla. Spolu sú tieto vyspelé bezpečnostné prvky stavebnými kameňmi programu autonómnej jazdy a neoddeliteľnou súčasťou víze Inteligentnej mobility spoločnosti Nissan.

Charakteristickým prvkom vozidla Micra Gen5 je úplne nový audiosystém Bose® Personal®vyvinutý v úzkej spolupráci so spoločnosťou Nissan. Tento audiosystém je ako prvý svojho druhu optimalizovaný pre vodičov, s dvomi reproduktormi Bose UltraNearfield™ v kombinácii s technológiou virtuálneho zvuku Bose PersonalSpace™. To všetko sa ukrýva v opierke hlavy sedadla vodiča, a sprostredkováva tak naozaj úchvatný poslucháčsky zážitok. Spolucestujúcich potom potešia silné basy, o ktoré sa starajú nové reproduktory Bose Super65 vo všetkých dverách, a zvuková priezračnosť zaisťovaná výškovými reproduktormi v oboch A-stĺpikoch.

Micra Gen5 je vybavená sedempalcovou farebnou obrazovkou pre prístup k audiosystému, satelitnej navigácii, mobilnému telefónu, stiahnutým aplikáciám a hlasovému ovládaniu Siri prostredníctvom systému Apple CarPlay.

Podvozok a hnacie ústrojenstvo

K prvkom vybavenia vozidla Micra Gen5 patrí systém aktívnej regulácie jazdy pre vyšší jazdný komfort a systém aktívneho držania stopy pre obmedzenie nedotáčavosti a ostrejšie jazdné vlastnosti – prinášajú vodičovi tak pôžitok z jazdy, ako aj väčší pocit istoty, čo sú inovácie dosiaľ dostupné iba pri vozidlách Nissan Qashqai a X-Trail. Dostupný je aj nový systém elektrického posilňovača riadenia s lepšou odozvou.

Veľká pozornosť bola venovaná zníženiu hluku od vozovky a aerodynamického hluku v kabíne. K vylepšeniam patrí vynikajúca zvuková izolácia a optimalizácia aerodynamického výkonu vozidla pomocou špeciálnych aerodynamických dielov pod podlahou. Vynikajúca aerodynamická účinnosť bola dosiahnutá kombináciou strešného a bočného spojlera. Vďaka tomu nové vozidlo Micra dosiahlo hodnotu Cd 0,29 – špičkovú hodnotu na vozidlo typu hatchback.

Pri vývoji vozidla Micra Gen5 sa nezabudlo ani na účinnosť motora. Pri uvedení na trh bude pre vozidlo na výber 0,9-litrový zážihový trojvalec s turbodúchadlom alebo 1,5-litrový vznetový motor, oba s výkonom 90 k. Táto ponuka bude čoskoro rozšírená o atmosférický zážihový motor s objemom 1 liter a výkonom 75 k. Tieto motory spolu s účinnou aerodynamikou znamenajú ďalší krok Nissanu smerom ku koncepcii Nissan Intelligent Power.

Vozidlo Micra Gen5 od základu zmení očakávania zákazníkov od vozidla v segmente B tým, že prinesie jedinečnú kombináciu výrazného dizajnu, nových intuitívnych technológií a istého, svižného výkonu. Svojím výrazným dizajnom a odvážnymi farbami bude vystupovať z davu, zatiaľ čo veľkosť jeho vnútorného priestoru a vyspelé funkcie oslovia zákazníkov požadujúcich viac od ich hatchbacku v segmente B alebo tých, ktorí prechádzajú na menšie vozidlo.

Nový Nissan Micra sa bude vyrábať v Európe v závodoch Renaultu vo francúzskom Flinse v rámci aliancie Renault-Nissan. Predaj v Európe sa začne v marci 2017.

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan