Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nissan JukeCam: integrovaná 360º kamera zachytila svetový rekord do Guinnessovej knihy rekordov

  • Nissan predstavil JukeCam, prvú integrovanú viacúčelovú 360º kameru na svete
  • V priebehu sekúnd sa upevní na špeciálny úchyt na palubnej doske Nissanu Juke a na prilbách pre adrenalínové športy
  • 360º záznam kamery JukeCam v rozlíšení 4K prináša fantastické zábery z adrenalínových aktivít
  • Tiež sa ideálne hodí na zaznamenávanie dopravnej situácie
  • Extrémni športovci na pogo tyči použili JukeCam a crossover Nissan Juke na nový zápis do Guinnessovej knihy rekordov
  • Nissan stojí v popredí inteligentných technológií s viac než pol miliónom kamier namontovaných v modeloch Juke od roku 2010

Nissan predstavil svoju najnovšiu inováciu pre vodičov so zmyslom pre dobrodružstvo. Volá sa JukeCam a ide o prvú integrovanú viacúčelovú 360º palubnú kameru na svete, ktorá sa v priebehu sekúnd dokáže zmeniť na kameru pre adrenalínové športy.

Dva držiaky na mieru – jeden integrovaný na palubnej doske crossoveru Nissan Juke, druhý pripevnený na prilbe – znamenajú, že JukeCam je dokonalou voľbou na zachytenie každej stránky života vodiča.

Môže to znamenať život na cestách, v ktorom dokážu palubné kamery znížiť výšku poistného a vyriešiť poistnú udalosť. Alebo to môžu byť zachytené zážitky na svahoch, vo vzduchu, dolu horskými chodníkmi alebo akékoľvek iné dobrodružstvo, kde je akčná kamera zaznamenávajúca pohľad aktéra nevyhnutnou súčasťou výbavy.

Nissan JukeCam je technologický koncept, ktorý bol vyvíjaný v spolupráci so spoločnosťou 360fly, výrobcom 360º kamier.

Dvojaký účel kamery JukeCam je prezentovaný v úžasnom videoklipe – natočenom v rozlíšení 4K, v ktorom vystupujú členovia formácie Xpogo, tímu extrémneho skákania s pogo tyčou.

Počas natáčania kaskadér Dalton Smith preskočí ponad tri vozidlá Nissan Juke, ktoré stoja za sebou, s jediným odrazením uprostred. Stanovil tým nový svetový rekord v Guinnessovej knihe rekordov v kategórii „Najviac za sebou umiestnených vozidiel preskočených na pogo tyči“.

Rekord zachytila kamera Nissan JukeCam a ponúkla divákom jedinečné zábery z pohľadu samotného aktéra.

Dalton Smith svoj zápis do Guinnessovej knihy rekordov okomentoval takto: „Od začiatku bolo jasné, že prekonať tento rekord nebude jednoduché, no s tímom sme vždy pripravení prijať novú výzvu. Keď nás spoločnosť Nissan oslovila s myšlienkou kamery JukeCam, veľmi nás to nadchlo. JukeCam od Nissanu je úžasný koncept pre vodičov a rozhodne ju budem intenzívne využívať.“

Predchádzajúca verzia tohto systému bola prvýkrát predstavená v roku 2012 na vozidle Nissan Qashqai. Nissan dlhodobo pracuje na tom, aby svoje technológie inteligentných kamier vo vozidle sprístupnil širokej verejnosti. Sústredí sa pritom na 360º zobrazenie obrazu – pre zvýšenie bezpečnosti na cestách. Inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém je inovatívny systém parkovacej kamery vytvárajúci panoramatické zobrazenie z vtáčej perspektívy, ktorý pomáha vodičom rozpoznať prekážky počas manévrovania v nízkych rýchlostiach.

Od predstavenia modelu Juke v roku 2010 sa v Európe predalo takmer 800 000 kusov tohto vozidla. Z toho 133 000 má namontovaný inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém. So štyrmi kamerami na každom jednom vozidle to znamená, že do modelov Juke bolo od ich predstavenia namontovaných celkovo 532 000 kamier.

Nissan je priekopníkom v oblasti použitia automobilových kamier, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na zlepšení bezpečnosti vodiča. V roku 2002 sa Primera stala prvým európskym modelom mainstreamovej značky, ktorý využíval zadnú parkovaciu kameru nazvanú Rear View Monitor.

Tento nárast popularity palubných kamier za posledné roky je dramatický. Predaje v Spojenom kráľovstve vzrástli o viac ako 900 % len za posledné dva roky.1 Palubné kamery sa používajú na poskytovanie dôkazov poisťovniam a štátnym orgánom v prípade poistnej udalosti, spotrebitelia navyše môžu ich používaním na poistení ročne ušetriť až 57,75 libier.2

Plne integrovaná kamera JukeCam má kapacitu „neustáleho spustenia“ počas troch hodín, ak sa používa ako palubná kamera. Vďaka tomu je možné zaznamenávať cesty pre prípad, že záznam bude potrebný pri riešení poistnej udalosti. Po odpojení kamery JukeCam od základne na palubnej doske vydrží batéria akčnej kamery až dve hodiny.

Helen Perry, manažérka marketingu pre model Juke v spoločnosti Nissan Europe, uviedla: „Nissan sa vždy usiluje o inovácie a vytváranie nových funkcií pre svojich zákazníkov a je lídrom, pokiaľ ide o vybavovanie vozidiel kamerami. JukeCam sa zrodila z túžby vytvoriť kameru, ktorá by sa hodila k aktívnym životom našich zákazníkov. Je ideálnou voľbou na použitie na cestách ako palubná kamera, no je tiež dostatočne univerzálna, aby sa dala ľahko odobrať a vytvárať 360º záznamy dobrodružstiev z pohľadu samotného aktéra.“

Juke je súčasťou priekopníckeho radu troch crossoverov značky Nissan. Segment crossoverov je trhový segment, ktorý vynašla spoločnosť Nissan v roku 2007 s uvedením modelu Qashqai – v súčasnosti najpredávanejšieho crossoveru v Európe. Tento rad dopĺňa Nissan X-Trail, vozidlo s piatimi alebo siedmimi sedadlami, ktoré je ideálnou voľbou pre rodinné dobrodružstvá. Nové verzie modelov Qashqai a X-Trail budú uvedené do predaja tento mesiac.

 

 

Zdroj: Transservice/Nissan

Foto: Nissan