Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Nemecko chce od roku 2016 spoplatniť cesty pre cudzincov

Nemecká vláda predstavila dnes plány na zavedenie nových cestných poplatkov pre zahraničných motoristov, ktoré majú zabezpečiť finančné prostriedky na opravu a modernizáciu cestnej a diaľničnej siete krajiny. Informovala o tom agentúra DPA.

Nový poplatok, ktorý sa dotkne približne 700 miliónov cudzích užívateľov nemeckých ciest, sa má začať vyberať od roku 2016. Ročne má priniesť do štátnej pokladnice zhruba 600 miliónov eur.

Spolkový minister dopravy Alexander Dobrindt v tejto súvislosti zdôraznil, že podobné cestné poplatky už zaviedla asi dvadsiatka európskych štátov.

Otázka spoplatnenia cestnej siete pre cudzincov bola jednou zo sporných častí vlaňajšej dohody medzi kancelárkou Angelou Merkelovou a sociálnymi demokratmi pri zostavovaní novej vládnej koalície. Zámer si vyslúžil kritiku zo strany Európskej únie.

Nálepky pre zahraničných motoristov, ktoré sa budú dať zakúpiť prostredníctvom internetu a na čerpacích staniciach, budú mať platnosť desať dní, dva mesiace alebo celý rok.

Predpokladá sa, že desaťdňová nálepka bude stáť desať eur, dvojmesačná 20 eur. Cena za celoročnú nálepku bude závisieť od rôznych faktorov ako váha vozidla či výška jeho emisií.

Domácich motoristov sa nové vládne zámery nedotknú, pričom sa výška ich súčasných poplatkov ešte zníži. Berlín tak chce vyvážiť zvýšenie poplatkov pre cudzincov.

Dobrindt však trvá na tom, aby bola nová dopravná sadzba v súlade s pravidlami EÚ, ktoré pre jednotlivé členské štáty stanovujú rovnaké podmienky pre domácich aj zahraničných motoristov.

Zdroj: netky.sk

Foto: Ilustračné, internet