Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

NDS chystá súťaže na papierové diaľničné známky na rok 2016 za 4 milióny eur

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravuje dve súťaže, v ktorých bude hľadať dodávateľa na tlač papierových diaľničných známok a tiež aj dodávateľa na zabezpečenie predaja a distribúcie týchto známok na rok 2016.

Vyplýva to z predbežných oznámení, ktoré diaľničiari zverejnili vo vestníku verejného obstarávania.

V prvej chystanej súťaži na tlač známok odhaduje NDS cenu za zákazku vo výške 450.000 eur. Druhá pripravovaná súťaž na zabezpečenie predaja a distribúcie diaľničných známok ma odhadovanú hodnotu 3,5 milióna eur.

NDS pritom chcela už začiatkom roka 2015 spustiť na Slovensku systém elektronických diaľničných známok. Nepodarilo sa a najnovšie diaľničiari odhadujú jeho štart od januára 2016. „Národná diaľničná spoločnosť očakáva, že systém elektronických diaľničných známok bude spustený začiatkom roka 2016,“ avizovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Aktuálne pritom prebieha v poradí druhá súťaž, ktorou sa NDS snaží vybrať firmu na zabezpečenie elektronických diaľničných známok. Prvú súťaž museli diaľničiari zrušiť po rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Aj v tomto druhom tendri sa však už objavili námietky, ktoré musí posúdiť ÚVO. Ide pritom o súťaž s odhadovanou cenou 30,8 milióna eur.

Diaľničiari si však akoby „poistku“ pripravujú aj papierové diaľničné známky na budúci rok, ak by sa súťaž nestihla včas uzavrieť. „Aby sme zabezpečili kontinuálny výber úhrady za používanie spoplatnenej infraštruktúry v prípade, že dôjde k uplatneniu revíznych postupov, rozhodli sme sa pripraviť aj emisiu papierových diaľničných známok, vrátane ich distribúcie,“ opísala Žgravčáková.

Diaľničnými nálepkami platia na Slovensku vodiči osobných áut s hmotnosťou do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Ilustračné, Internet