Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Návrh sadzieb mýta pre rok 2017 v Rakúsku

Od 01. 01. 2010 mýtne tarify pre vozidlá nad 3,5 tony závisia ako na počtu náprav, tak na takzvaných emisných normách EURO.

Od 01. 01. 2017 sa popri znečistení ovzdušia (emisné normy EURO) bude zohľadňovať aj hlukové zaťaženie. Tarifa potom bude zostavená takto:

  • Základná tarifa na kilometer
  • Príplatok za znečistenie ovzdušia dopravou
  • Príplatok za hlukové zaťaženie z dopravy

Nové celkovej tarify vrátane príplatku za znečistenie ovzdušia a hlukové zaťaženie:

at_toll

Tarify v EUR na km, plus 20% DPH

Na zvláštnych platených úsekoch (A 9 tunely Gleinalm a Bosruck, A 10 tunel Tauern, A 11 tunel Karawanken, S 16 cestný tunel Arlberg, A 13 Brenerská diaľnica) platí ako doteraz zvýšené tarify. Na úseku Unterinntal A 12 (štátna hranica u Kufsteinu do uzla Innsbruck / Amras) platí tiež zvýšený tarifa (+25% k základnému tarifu na kilometer).

Spoločnosť ASFINAG kontroluje doklady noriem EURO a zodpovedá za celkový výber mýta. Zatiaľ čo „Základné platby mýtneho“ (základná tarifa na kilometer na infraštruktúru) zostávajú u spoločnosti ASFINAG a plynú priamo na stavbu, prevádzku a bezpečnosti cestnej siete vyššej triedy, príplatky za znečistenie ovzdušia a hlukové zaťaženie sú prevádzané nemeckému ministerstvu pre dopravu, inováciu a technológie.

Výpis jednotlivých transakcií na portáli SelfCare vás informuje o presnú štruktúru vami zaplateného mýta na jednotlivom úseku cesty.

Základné tarify na kilometer na infraštruktúru, príplatky za znečistenie ovzdušia a za hlukové zaťaženie z dopravy.

„Príplatok za hluk“ závisí na tom, či príslušné vozidlo prechádza cez deň alebo v noci – zvýšený nocný tarifa platí v case medzi 22:00 a 05:00.

Zdroj: Transservice/asfinag

Foto: Asfinag.at