Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Náklady na elektromobil sa v roku 2024 môžu vyrovnať tradičným autám

Celkové náklady na kúpu a prevádzku elektromobilov by sa podľa spotrebiteľskej organizácie BEUC mohli v nasledujúcom desaťročí dostať na úroveň vozidla s bežným spaľovacím motorom. Podľa štúdie, ktorú BEUC dnes zverejnil, to však vyžaduje legislatívne zmeny. Informovala o tom agentúra DPA.

Štúdia predpokladá, že priemerné náklady na elektromobil v prvých štyroch rokoch od kúpy by sa v roku 2024 mohli vyrovnať nákladom na vozidlo s benzínovým motorom. V analýze je zohľadnená kúpna cena nového vozidla, príjem z opätovného predaja, náklady na palivo, údržbu, poistenie a dane. Náklady na elektromobily v prvých štyroch rokoch od kúpy v súčasnosti o niekoľko tisíc eur presahujú vozidlo s dieselovým motorom.

Štúdia vidí veľký potenciál úspor aj v prípade benzínových a dieselových áut. Nové technológie, ktoré znížia spotrebu, by mohli ich vlastníkom v roku 2025 ušetriť počas životnosti vozidla 4400 až 9400 eur v porovnaní s rokom 2015.

Automobilky však budú vyvíjať nové technológie iba vtedy, ak ich k tomu prinúti legislatíva. Priemerné emisie oxidu uhličitého (CO2) na kilometer všetkých vozidiel daného výrobcu by v roku 2025 nemali presahovať 70 gramov a 45 gramov v roku 2030. Štátne dotácie na kúpu elektromobilov by tak neboli potrebné, úplne postačí daňové zvýhodnenie. Súčasná európska smernica počíta s priemernými emisiami od roka 2021 na úrovni 95 gramov CO2 na kilometer.

Zdroj, foto: Netky.sk