Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Najžiadanejšie jubilujúce Tourismo je označené plaketou

Najúspešnejší európsky zájazdový autobus súčasnosti oslavuje narodeniny: v roku 1994 sa začala éra modelu Tourismo značky Mercedes-Benz. Jeho bilancia úspechov je pôsobivá: v priebehu 20 rokov doteraz zišlo z liniek viac ako 21 000 autobusov v dvoch generáciách. Na začiatku to bol poschodový autobus len s jednou dĺžkou karosérie, súčasná generácia veľkej rodiny autobusov Tourismo dnes pokrýva široký segment. Nezmenila sa koncepcia úspechu autobusov Tourismo, ich vynikajúca hospodárnosť a funkčnosť.

Tourismo: prvý autobus s hviezdou, ktorý má svoje meno

Zájazdový autobus s označením O 350 Tourismo značky Mercedes-Benz oslávil svoju premiéru v jeseni roku 1994. Je to prvý autobus s hviezdou, ktorý má svoje meno. Značka Mercedes-Benz vsádza na jasné postavenie na trhu: luxusný poschodový autobus O 404 v tom čase spĺňa najvyššie nároky na techniku a výbavu, nový model O 350 Tourismo z továrne na výrobu autobusov v Turecku pokrýva biznis triedu, je hlavne hospodárny a zároveň komfortný a solídne spracovaný.

Pod modernou karosériou s výrazne vedeným stĺpikom C a ryhou prechádzajúcou nad krytmi kolesa sa ukrýva špičková technika: vynikajúci podvozok s hodnotnou viacprvkovou prednou nápravou a kotúčovými brzdami, ako aj moderný kokpit pochádzajú z modelu O 404.

Model O 350 Tourismo prekonáva konvencie vo svete autobusov, pretože dvojnápravový autobus sa postavil na štart ako poschodový zájazdový autobus s rozsiahlou sériovou predvýrobou a len jednou dĺžkou 12 m s plnou výbavou.

Poschodový autobus sa tak presne hodí do svojej doby: objednávky autobusových prepravcov v týchto rokoch náhle rastú v závislosti od aktuálneho stavu zákaziek. Na vtedajšiu dobu je moderný aj pohon pozostávajúci z legendárneho osemvalcového dieselového motora s turbodúchadlom, zdvihovým objemom 14,6 l a výkonom 280 kW (381 k), ako aj šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, neskôr v kombinácii s motormi Euro 3 s elektronicko-pneumatickým radením (EPS).

press_1432_gallery_9857

Pokračovanie ďalšieho vývoja, 10 000 poschodových autobusov za desať rokov

Model O 350 Tourismo sa rýchlo stal bestsellerom. Štyri roky po štarte, v roku 1998, získal posilu v podobe poschodového zájazdového superautobusu. Predtým už bol v ponuke v Turecku. V roku 1999 došlo k zásadnému prepracovaniu: neprehliadnuteľný stĺpik C na strane dverí so slepým oblúkom sa pretiahol dopredu, autobus dostal nové svetlomety a novú zadnú časť. Značka Mercedes-Benz rovnako vylepšila výbavu interiéru. Stratilo sa konštrukčné číslo z označenia modelu, zájazdový autobus okamžite získal názov Mercedes-Benz Tourismo.

Tourismo už desať rokov po svojej premiére oslavuje veľké jubileum v podobe špeciálnej série „Edition 10 000“ ako autobus s exkluzívnou výbavou. Ročne sa vyrobilo v priemere 1 000 kusov, čím bol Tourismo do tejto doby značne najúspešnejším zájazdovým autobusom v Európe. Vývojári udržiavajú autobus vo forme: s hliníkovou dvojitou podlahou pre batožinový priestor, hliníkovými vzduchovými nádobami a ďalšími zmenami sa prevádzková hmotnosť znížila o pol tony.

Druhá generácia modelu Tourismo 2006 s novou koncepciou

Po viac ako 12 000 autobusoch Tourismo značky Mercedes-Benz pre viac ako 50 krajín vyšla v jeseni 2006 s novým autobusom Tourismo ďalšia hviezda na autobusové nebo. Presnejšie povedané, boli to štyri hviezdy, pretože zájazdový poschodový autobus Tourismo bol dostupný v troch dĺžkach od 12,1 do 14,0 m, ako aj s dvomi a prvýkrát aj s tromi nápravami. Karoséria je jednoduchá a má hladký povrch. Predná a zadná časť majú tvar, ktorý je typický pre značku. Bočná charakteristická línia spájajúca vonkajšie zrkadlo a strechu je decentnou spomienkou na krídlo predchodcu.

Výbava má teraz individuálnejší charakter, aby sa nový model Tourismo mohol prispôsobiť individuálnemu použitiu a osobitným požiadavkám v konkrétnej krajine. Cestujúci profitujú z konvektorového ohrievača vody, vodič z nového kokpitu s veľkou voľnosťou pohybu a krátkou radiacou pákou. Podstatnou súčasťou bezpečnostnej výbavy je elektronický systém stabilizácie ESP a šírka vozidla 2,55 m.

Typické pre pohonné ústrojenstvo sú šesťvalcové radové motory s výkonom 260 kW (354 k), 300 kW (408 k) a v prípade trojnápravových autobusov s výkonom 315 kW (428 k), ako aj šesťstupňová manuálna prevodovka. Vďaka technike motorov BlueTec spĺňa nový model Tourismo stupeň čistoty spalín Euro IV. Pravostranné riadenie, ako aj automatizovaná a plnoautomatická prevodovka otvárajú autobusu Tourismo nové miesta odbytu. Kataforézne lakovanie namáčaním v novej továrni na autobusy Hosdere v Istanbule optimalizuje ochranu proti korózii.

O tri roky neskôr rozšírila značka Mercedes-Benz program o zájazdový poschodový autobus Tourismo RH. Vysokopodlažný autobus je vhodný na honosnejšiu linkovú dopravu, podnikovú dopravu, ako aj výlety a krátkodobé cesty. Dvojnápravový autobus je dostupný s dvomi dĺžkami karosérie 12,1 m a 13,0 m. Na želanie môžu byť všetky autobusy vybavené plne automatizovanou osemstupňovou prevodovkou Mercedes GO 240-8 PowerShift.

Druhá generácia: rekordné čísla a jubileá

Aj nový model Tourismo sa rýchlo stáva predajným hitom. V roku 2008 prvýkrát prekonala ročná výroba s počtom 1 273 kusov hranicu 1 000 kusov. Vo februári 2012 vyexpedovala značka Mercedes-Benz už 5 000-ty autobus Tourismo druhej generácie. Spolu je tak na cestách 17 500 autobusov Tourismo.

Od roku 2013 profituje úsporný model Tourismo zo spustenia diaľkovej autobusovej dopravy v Nemecku. To je podstatnou príčinou zvýšenia odbytu najpredávanejšieho autobusu až na historický rekord v počte 1 530 autobusov. Odbyt zároveň dosiahol celkový počet 20 000 kusov od roku 1994.

press_1432_gallery_9856

Pripravený na budúcnosť: Euro VI, nové bezpečnostné systémy, rozšírený program

V roku 2013 sa model Tourismo zároveň pripravuje na budúcnosť. V zájazdových autobusoch sa používajú nové šesťvalcové radové motory so zdvihovým objemom 10,7 l a výkonnostnými stupňami od 265 kW (360 k) do 315 kW (428 k) podľa stupňa čistoty spalín Euro VI. Fungujú čisto a súčasne aj úsporne a silno.

Rovnakým tempom sa spektrum rozšírilo o nový model Tourismo K, 10,3 m dlhý kompaktný zájazdový autobus. V závislosti od vyhotovenia sa ponúka ako kyvadlový VIP autobus, klubový autobus a vďaka jeho ovládateľnosti sa hodí aj na náročnejšie diaľkové cesty za zhoršených podmienok. V zadnej časti pracuje nový šesťvalcový radový motor so zdvihovým objemom len 7,7 l a s výkonom 260 kW (354 k), ktorý sa hodí k formátu autobusu Tourismo K.

V roku 2014 predstavila značka Mercedes-Benz pre model Tourismo nové asistenčné a bezpečnostné systémy – asistent udržiavania jazdného pruhu a asistent núdzového brzdenia AEBS (Advanced Emergency Braking System). Ak vodič nezasiahne, systém AEBS v prípade nebezpečenstva zrážky automaticky aktivuje brzdenie naplno.

Najpredávanejší autobus medzi zájazdovými autobusmi v Európe oslavuje svoje narodeniny typickým spôsobom a skromne: na modeloch je umiestnená plaketa „20 Years Anniversary“ (20. výročie). Medzitým je model Tourismo značky Mercedes-Benz s viac ako 21 000 kusmi, medzi ktorými je približne 9 400 kusov aktuálnej generácie, na konci svojho jubilejného roka neohrozene európskym zájazdovým autobusom číslo jeden.

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz