Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Na zimu treba auto dobre pripraviť

Každý motorista, ktorý využíva svoje auto aj v zimnom období, by mal venovať jeho príprave zvýšenú pozornosť. Nestačí len prezuť pneumatiky, ale pozornosť je nutné venovať aj ďalším rovnako dôležitým súčastiam automobilu.

Pred zimou odborníci odporúčajú skontrolovať akumulátor. Práve ten je v zime nadmerne namáhaný a môže ľahko zradiť. Majitelia vozidiel so skorším dátumom výroby by mali skontrolovať zapaľovaciu sústavu aj sviečky. V aute sa oplatí mať aj štartovacie káble. Pokiaľ sa akumulátor vybije, auto možno naštartovať ich pomocou. V žiadnom prípade sa nesmie auto roztláčať, mohol by sa zničiť katalyzátor a jeho výmena nie je lacná záležitosť pri žiadnom type vozidla.

Roman Rajtár zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko radí: „Klimatizáciu využívame primárne v letných horúcich mesiacoch, ale môže byť veľmi užitočná aj v zime. Je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa zbaviť nadmerného a nebezpečného zahmlievania skiel, a preto odporúčame venovať pozornosť aj kontrole jej funkčnosti a v prípade potreby aj výmene prachového/peľového filtra.“

Dôležitou súčasťou sú brzdy, ktoré je nevyhnutné mať v stopercentnom stave. A nemalo by sa zabudnúť na kontrolu brzdovej kvapaliny.

Vyhláška síce nepredpisuje povinnú výbavu na zimné obdobie, ale určite by v aute nemali chýbať metlička na sneh, lopatka a škrabka na ľad. V prípade cesty na hory môžu prísť vhod i snehové reťaze či vrecko plnené soľou alebo pieskom.

Zdroj: netky.sk

Foto: Ilustračné, internet