Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Na Ukrajine sa zrútil malajzijský Boeing 777

Malajzijské dopravné lietadlo typu Boeing-777 smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru s 295 osobami na palube sa včera zrútilo na východe Ukrajiny, v katastri Grabova v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice. Predstaviteľ ukrajinského ministerstva vnútra Anton Geraščenko uviedol, že lietadlo bolo zostrelené raketou zem-vzduch typu Buk. Podľa jeho údajov bolo na palube 280 pasažierov a 15 členov posádky. Všetci zomreli. Incident sa odohral v oblasti bojov medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami. Ukrajinskí separatisti však odmietajú, že stoja za „zostrelením“ lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré sa zrútilo na východe krajiny. Ako vysvetlili, disponujú len muníciou na zostrelenie strojov letiacich v maximálnej výške troch kilometrov.

Malajzijský boeing sa však údajne zrútil až z výšky desiatich kilometrov nad zemou. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakcii na tragédiu nariadil vytvorenie špeciálnej komisie na prešetrenie celého incidentu. Pripomenul tiež, že ukrajinské sily prišli v uplynulých dňoch zostrelením už o dve lietadlá. „Nevylučujeme, že lietadlo bolo zostrelené. Zdôrazňujeme, že ukrajinská armáda nezostreľuje žiadne ciele vo vzduchu,“ reagoval Porošenko na obvinenia separatistov, že tragédiu majú na svedomí ukrajinské ozbrojené sily.

Zrútenie lietadla medzitým potvrdil aj reportér agentúry Reuters, ktorý je priamo na mieste činu. Ako informoval, na vlastné oči videl „horiace trosky lietadla“ a „množstvo mŕtvych tiel“.  Zrútenie malajzijského lietadla s 295 ľuďmi na palube blízko ukrajinsko-ruských hraníc očividne „nebola nehoda“, uviedol dnes podľa agentúry Reuters americký viceprezident Joe Biden. Podľa spravodajskej stanice BBC bolo na palube lietadla až 154 Holanďanov.

Biden v Detroite nazval haváriu stroja Boeing-777, smerujúceho z Amsterdamu do Kualy Lumpur, „závažnou situáciou“ a dodal, že je tu mnoho otázok, ktoré musia byť zodpovedané. Viac informácií sa dočítate na stránke tu. 

 

Zdroj: netky.sk

Foto: rt.com