Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Na konferencii Plug-In 2014 BMW odhaľuje nabíjacie stanice

Na konferencii Plug-In 2014, ktorá sa venuje kľúčovým otázkam dlhodobého úspechu elektrických automobilov, uviedla spoločnosť BMW Severná Amerika vlastné nabíjacie stanice BMW i DC Fast Charger, ktoré dokážu batériu elektromobilu BMW i3 za 30 minút nabiť až na 80 %. Nabíjacie stanice BMW i DC, spoločný projekt značiek BMW a Bosch Automotive Service Solutions, prinesú zmenu do verejného dobíjania batérií ako prvá kompaktná a cenovo dostupná rýchlonabíjačka DC Combo. Prvá nabíjacia stanica BMW i DC Fast Charger bude 28. júla vystavená na konferencii Plug-In 2014 v kongresovom centre San Jose Convention Center. Spoločnosť BMW zároveň ohlásila uvedenie nového programu ChargeNow DC Fast v spolupráci so spoločnosťou NRG eVgo, v rámci ktorého sa vodiči BMW i3 v Kalifornii môžu tešiť z bezplatného 30-minútového dobíjania na staniciach NRG eVgo Freedom Station®, ktoré sú vybavené nabíjacími stanicami DC Combo Fast Charging, a to až do konca roka 2015.

Predstavujeme nabíjaciu stanicu BMW i DC Fast Charger
Bežné rýchlonabíjacie stanice sú veľké asi ako štandardná chladnička, stoja desaťtisíce dolárov a spotrebujú značné množstvo elektriny. Nabíjacie stanice BMW i DC Fast Charger, ktorých veľkosť s rozmermi 79 x 49 x 30 cm a s hmotnosťou okolo 45 kg je polovičná oproti tradičným staniciam – sa dajú namontovať na stenu, čo sa medzi nabíjacími stanicami elektromobilov objavuje po prvý raz. Okrem toho bude cena nabíjacích staníc BMW i DC Fast Charger podstatne nižšia než cena ktorejkoľvek inej nabíjacej stanice DC Combo na trhu – pre autorizovaných partnerov BMW je to 6 548 dolárov (asi 4500 eur).

„Ide o míľnik v rozvoji infraštruktúry rýchlonabíjacích staníc. Po viac než piatich rokoch skúseností zo skutočného sveta je nám jasné, že silná sieť verejne dostupných kombinovaných nabíjacích staníc je kľúčovou súčasťou mobility zajtrajška,“ povedal Robert Healey, manažér pre infraštruktúru elektrických vozidiel v BMW Severná Amerika. „BMW ponúka nabíjaciu stanicu BMW i DC Fast Charger za lákavú cenu a v ľahšie zvládnuteľnej veľkosti, aby bolo pohodlie rýchleho dobíjania elektromobilov pre majiteľov BMW i3 prístupnejšie.“

Rýchlonabíjacia stanica s výkonom 24 kW dodáva prúd priamo do batérie vozidla, takže nabíjanie je efektívnejšie a rýchlejšie. Stanice BMW i DC Fast Charger využívajú konektor SAE Combo 1, čo je pre rýchlonabíjanie v severoamerickom automobilovom priemysle štandardom, majú odolné hliníkové krytie IP54, spĺňajú požiadavky NEMA 3 a fungujú aj v extrémnych teplotách od -40 °C do 85 °C. Nabíjacia stanica BMW i DC Fast Charger je navyše kompatibilná so sieťou ChargePoint, takže vodičom elektromobilov s prívodom SAE Combo 1 umožňuje rýchle dobíjanie batérie prostredníctvom karty ChargePoint alebo ChargeNow. Veľké automobilky ako BMW, GM, Ford, Chrysler, Daimler, Volkswagen, Audi a Porsche sa už vyjadrili, že preberú prívod SAE Combo 1 na dobíjanie batérií. Nabíjacie stanice BMW i DC Fast Charger budú od augusta na predaj v centrách BMW i Center v Spojených štátoch.

Predstavujeme program ChargeNow DC Fast pre vodičov BMW i3
V súlade s holistickým prístupom k ďalšiemu sprístupneniu rýchleho dobíjania batérií a zároveň k širšiemu prijatiu elektromobilov ponúka BMW v spolupráci so spoločnosťou NRG eVgo vodičom BMW i3 do konca roka 2015 bezplatné dobíjanie na príslušných staniciach eVgo Freedom Station v Kalifornii, ktoré majú rýchlonabíjacie stanice DC Combo Fast Charging.

V programe ChargeNow DC Fast prostredníctvom kariet ChargeNow získajú vodiči BMW i3 prístup k neobmedzenému počtu 30-minútových dobití batérie. Majitelia BMW i3 sa môžu do programu ChargeNow DC Fast prihlásiť jednoducho na stránke chargenow.com/us. Na získanie všetkých výhod programu musia vodiči BMW i3 pomocou karty ChargeNow, ktorú dostali s vozidlom BMW i3, do 31. 12. 2014 aspoň raz dobiť svoj elektromobil na príslušnej stanici eVgo Freedom Station. Potom sa budú môcť vodiči BMW i3 tešiť z ďalšieho bezplatného nabíjania batérie až do konca roka 2015. Vhodné vozidlá BMW i3 musia mať možnosť rýchlonabíjania (SAE).

nabijacia

„Sme presvedčení, že rýchlo sa rozrastajúca sieť rýchlonabíjacích staníc NRG eVgo poskytne vodičom BMW i3 v Kalifornia značné výhody,“ pokračoval pán Healey. „Vďaka spolupráci spoločností ChargePoint a NRG eVgo nás program ChargeNow DC Fast približuje ku skutočnej možnosti využitia verejnej nabíjacej siete pomocou jednej karty a jedného účtu.“

Spoločnosť eVgo rozmiestni v Kalifornii minimálne 100 rýchlonabíjacích staníc kompatibilných s vozidlami BMW i3, aby podporila program ChargeNow DC Fast Program.

Zdroj: Transservice, bmw

Foto: bmw