Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Na diaľnici D1 na Spiši pribudlo ďalších deväť kilometrov

Cesta medzi Bratislavou a Košicami sa opäť skracuje. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek dnes slávnostne uviedol do prevádzky nový úsek diaľnice D1 v časti Jánovce – Jablonov I. úsek.

„Novootvorená cesta je prínosom najmä pre samotný región v okolí Spišskej Novej Vsi a Levoče, keďže podstatne odľahčí dopravu na frekventovanej ceste I/18 a zlepší kvalitu života jeho obyvateľov,“ konštatoval minister.

Súčasťou novootvoreného úseku je aj most pri obci Kurimany, pri výstavbe ktorého zahynuli štyria robotníci. Minister dnes novinárom potvrdil, že vyšetrovanie tejto tragickej udalosti bolo ukončené, momentálne sa čaká, či prokurátor vznesie voči niekomu obvinenie.

„Teší ma, že sme sa po diaľnici opäť posunuli bližšie na východ. Najväčším bonusom tohto deväťkilometrového úseku je najmä odbremenenie frekventovaných priľahlých ciest, pričom hluk a prach z tranzitnej dopravy museli znášať obyvatelia v ich bezprostrednom okolí. Zároveň mnohé z týchto komunikácií už nepostačujú technicky ani kapacitne pre súčasný objem dopravy, a tak sa ruka v ruke zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky a znižujú sa negatívne vplyvy na našu prírodu,“ uviedol Počiatek. V novom úseku vidí tiež možný prísun nových investorov, a tým aj prílev nových pracovných miest do regiónu, kde je nezamestnanosť dosť vysoká.

Ako zároveň dodal, tento úsek v tomto roku nie je posledný, na ktorý sa vodiči budú môcť tešiť. V dohľadnej dobe uvedú diaľničiari do prevádzky ďalších 30 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, vrátane nadväzujúceho úseku D1 Jánovce – Jablonov II. úsek, súčasťou ktorého je aj tunel Šibenik. „Treba pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov,“ zdôraznil Počiatek. Po sprejazdnení obidvoch úsekov sa tak kompletne odkloní tranzitná doprava z mesta Levoča. „Pre nás je práve tá druhá časť diaľničného úseku dôležitejšia, pretože sa tak konečne zníži počet áut prechádzajúcich priamo cez naše mesto,“ konštatoval primátor Levoče Milan Majerský.

Nová diaľnica skráti čas prejazdu o tri minúty, čo po prenásobení predpokladaných intenzít na tejto ceste bude znamenať dennú úsporu 476 hodín. Len vodiči osobných áut tu denne ušetria viac ako 1900 litrov paliva. „Časť diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, I. úsek je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn – Dunaj a je pokračovaním úseku Mengusovce – Jánovce, ktorý bol sprevádzkovaný v roku 2010. V križovatke Spišský Štvrtok, ktorá bola v rámci stavby dobudovaná do definitívnej podoby, bude umožnené napojenie diaľnice D1 na cestu I/18,“ doplnil šéf Národnej diaľničnej spoločnosť Milan Gajdoš s tým, že cestu I/18 využíva denne približne 15.000 vozidiel, spustením tohto úseku sa ich počet zníži o 12.000. Projekt je spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z Kohézneho fondu, pričom zmluvná cena predstavuje sumu takmer 60 miliónov eur. V súčasnosti je už tesne pred dokončením aj nasledujúca časť diaľnice Jánovce – Jablonov, II. úsek, ktorý bude odovzdaný do prevádzky v najbližších týždňoch.

Zdroj, foto: netky.sk