Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Modernizovaný LEXUS CT 200H

Keď Lexus na ženevskom autosalóne v roku 2010 prvýkrát predstavil model CT 200h, išlo o prvý kompaktný hybridný hatchback v segmente luxusných vozidiel. Model CT 200h sa stal jedným z najpredávanejších hybridných modelov značky. Od uvedenia na trh v roku 2011 dokázal Lexus celosvetovo predať približne 300-tisíc vozidiel CT 200h, z toho asi 75 tisíc v Európe, ktorá v prípade tohto modelu predstavuje jeden z najväčších trhov.

V prípade aktuálne uvádzanej modernizovanej verzie stavia Lexus na silných stránkach modelu CT 200h a jeho zaslúženej dobrej povesti vďaka nízkej spotrebe paliva a mimoriadnej spoľahlivosti. Tieto atribúty dopĺňa o modernizovaný exteriér, ktorý stelesňuje radosť zo šoférovania – avšak bez kompromisov v oblasti používateľského komfortu a hospodárnosti.

„Model CT 200h prešiel modernizáciou a oživením s dôrazom na pokrokový charakter. Jeho aktualizovaný dizajn je emotívnejší a športovejší, čím sa tento automobil stáva ideálnym prémiovým kompaktom s hybridným pohonom pre mladších zákazníkov, ktorí vyznávajú energickejšiu jazdu, ale súčasne im záleží na životnom prostredí,“ uviedol Chika Kako, hlavný konštruktér modelu CT 200h.

DIZAJN EXTERIÉRU A VÝRAZNEJŠÍ VZHĽAD

Päťdverový Lexus CT 200h už od svojho vzniku predstavuje konštrukčné riešenie, ktoré majiteľovi s aktívnym životným štýlom prináša radosť za volantom pri zachovaní cestovného pohodlia. To všetko v kombinácii s kabínou ponúkajúcou najmodernejšie technológie, luxusný dizajn a prvotriedne materiály.

CT 200h teraz ponúka výrazne modernejšie a agresívnejšie predné partie, najmä vďaka novej štruktúre charakteristickej masky chladiča v tvare vretena, ktorá podčiarkuje celkovú sofistikovanosť tohto modelu. Zmizol integrovaný nárazník tiahnuci sa naprieč maskou chladiča tesne pod logom Lexus, čo platí aj pre horizontálne lamely v maske. Rámčeky hmlových svetiel sú teraz nalakované sivou metalízou a majú trojuholníkový prierez s ostrými hranami. Svetlá na denné svietenie v tvare šípu sa presunuli nad svetlomety s jedným projektorom, potvrdzujúc dojem jednoliatosti s charakteristickými bočnými krivkami vozidla.

Lexus CT 200h získal vďaka novým štylistickým prvkom modernejší, dynamickejší, ale súčasne aj rafinovanejší charakter, vďaka ktorému toto kompaktné päťdverové vozidlo pôsobí pri pohľade spredu mocnejšie a efektívnejšie.

„Zmenu vzhľadu sme sa rozhodli riešiť opačným umiestnením LED svetlometov a svetiel na denné svietenie než pri predchádzajúcej verzii. Výsledný vzhľad je teraz agresívnejší. Typický svetelný podpis značky Lexus je navyše potvrdený motívom svetiel na denné svietenie v tvare písmena L,“ uviedol Tetsuo Miki, hlavný dizajnér modelu CT 200h.

Vďaka novým zadným svetlám s motívom písmena „L“ pôsobí model CT 200h športovejšie a opticky širšie. Nové, širšie zadné združené svetlá teraz využívajú iba LED diódy, čo platí aj pre žiarivé LED smerovky v spodnej časti každého koncového svetla. Týmto sa opakuje charakteristický motív „L“ a súčasne zlepšuje viditeľnosť nového modelu CT pri pohľade zozadu.

Horné aj spodné krivky diódových zadných svetiel sa smerom k bokom rozširujú, čím opticky akcentujú šírku koncových svetiel. Vozidlo tak v tomto smere pôsobí robustnejšie a stabilnejšie. Ozdobná lišta piatych dverí – obklopujúca logo Lexus medzi sklom a zadnými svetlami – dodáva športovo vyzerajúcej zadnej časti atletickejší charakter. Spodná časť zadného nárazníka, teraz v metalicky striebornom a čiernom vyhotovení, bola tvarovo prepracovaná s dôrazom na agresívnejší vzhľad vozidla. Rámčeky zadných odraziek majú teraz metalicky sivý odtieň, ktorý ladí s rámčekmi predných hmlových svetiel.

Profil modelu CT 200h oživujú športovejšie kolesá – od základných 15″ kolies až po zliatinové 17″ kolesá F SPORT v tmavom metalickom odtieni. Za zmienku stoja aj nové 16″ kolesá s desiatimi lúčmi, brúseným povrchom a tmavým metalickým lakovaním.

SVIEŽA MODERNIZÁCIA INTERIÉRU

Stačí krátke nahliadnutie do kabíny a hneď je jasné, že CT 200h ponúka jeden z najkultivovanejších interiérov v danej triede – k tomu prispievajú vysoko kvalitné materiály, výrazne štruktúrované povrchy a zaujímavá filozofia celkového stvárnenia, kladúca dôraz na formu, ktorá je však vždy podriadená funkcii.

V ponuke sa teraz objavuje navigačný systém Lexus s väčšou širokouhlou obrazovkou s uhlopriečkou 10,3″ (predtým 7″).

Zákazníci si môžu vybrať zo širšej palety farieb pre interiér vrátane nových kombinácií. K dispozícii je napríklad pôsobivá hladká koža v dvojfarebnom vyhotovení, kombinácia látkového čalúnenia a odolnej umelej kože, resp. úplne nové, čisto látkové čalúnenie. Celkovo je dostupných deväť rôznych vyhotovení.

F SPORT

CT 200h F SPORT v úprave pre rok 2018 prináša výrazné dizajnové úpravy vrátane čiernej metalízy a modernizovanej štruktúry masky chladiča v tvare vretena, určeného výhradne pre verziu F SPORT. Nová štruktúra masky chladiča je tiež zladená s rámčekmi okolo hmlových svetiel a okolitými ozdobnými prvkami. Tento variant tiež disponuje prvotriednymi svetlometmi s diaľkovými aj stretávacími svetlami v rámci jedného projektora. Exkluzívne pre verziu F SPORT je v ponuke uhľovo čierny obklad horného a spodného profilu masky chladiča, rovnako ako metalicky čierny ozdobný prvok dole uprostred zadnej časti vozidla.

„Verzia F SPORT oslovuje mladších zákazníkov, takže sme kládli vyšší dôraz na exkluzívne čierne prvky, ktoré akcentujú športový charakter tohto modelu, menovite rámček na zadnej časti a ozdobný prvok dole na zadnej časti vozidla. Zadný rámik má rovnakú štruktúru ako predná maska ​​chladiča; spodný ozdobný prvok je lakovaný v metalickom čiernom odtieni, kým v ostatných stupňoch výbavy je strieborný,“ vysvetľuje Tetsuo Miki.

Model Lexus CT 200h pre rok 2018 ponúkne nové schémy dvojfarebného lakovania karosérie a nové výrazné odtiene pre verziu F SPORT: oranžovú Lava CS (Crystal Sunshine) a modrú Heat Blue CL (Contrast Layering).

V kabíne sa F SPORT môže pochváliť novými exkluzívnymi kombináciami čalúnenia s materiálmi ako dvojfarebná koža, látka alebo umelá koža. Výhradne pre verziu F SPORT je v ponuke elegantný dekor Naguri, ktorý je ukážkou vysokej úrovne remeselného spracovania majstrov Takumi.

LEXUS SAFETY SYSTEM+

Ďalším vítaným doplnkom modernizovaného modelu Lexus CT 200h je na želanie dodávaný bezpečnostný paket Lexus Safety System+, prinášajúci vyššiu úroveň bezpečnosti prostredníctvom prepracovaných technológií, ako je napr. predkolízny bezpečnostný systém (PCS), dynamický tempomat riadený radarom, systém varovania pred opustením jazdného pruhu (LDA) s aktívnym zasahovaním do riadenia, automatické prepínanie diaľkových svetiel (AHB) a systém rozpoznávania dopravných značiek (RSA).

 

 

Zdroj: Transservice/Lexus

Foto: Lexus