Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Modernizovaná Toyota Prius+ s plne hybridným pohonom prichádza na slovenský trh

Spoločnosť Toyota Motor Slovakia uvádza na slovenský trh modernizovanú verziu vozidla Toyota Prius+ s plne hybridným pohonom, ktoré vo výhradne 7-miestnej verzii reprezentuje túto japonskú značku v segmente MPV. Toyota Prius+ s plne hybridným pohonom v modelovom vyhotovení pre rok 2015 ponúka novo štylizovaný dizajn exteriéru predovšetkým prednej a zadnej časti. Vozidlo je vybavené novými prednými svetlometmi s Bi-LED technológiou. Nové sú aj tvarované LED svetlomety na denné svietenie.

Vzhľadom na použitie plne hybridného systému Toyota ponúka Prius+ výhody automatickej prevodovky typu e-CVT. V modernom interiéri sú aplikované technologicky vylepšené systémy, napr. nový multimediálny systém Toyota Touch® 2 komunikujúci v slovenskom jazyku s obrazovkou s uhlopriečkou 6,1“ a rozlíšením 800 x 480 bodov. Systém je možné doplniť o navigáciu Go alebo Go Plus.

Toyota Prius+ je v ponuke v troch výbavách – Power, Active a Style.

Základná cena modernizovaného modelu Prius+ vo výbave Power je 30 390€
Už v tejto základnej verzii ponúka modernizovaný Prius+ mnoho nadštandardných prvkov výbavy, napr. 16“ kolesá z ľahkých zliatin, Bi-LED technológiu predných svetiel, zadné svetlá s LED technológiou, hmlové svetlá, multimediálny systém Toyota Touch® 2 komunikujúci v slovenskom jazyku, Smart Entry & Start systém pre vodiča, automatickú klimatizáciu a tiež všetky základné prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti – celkovo 7 airbagov, brzdové systémy ABS s EBD a BA, asistenta rozjazdu do kopca HAC a stabilizačný systém s kontrolou trakcie VSC a TRC.

Vo výbave Active je model Prius+ v ponuke za cenu 32 190€
S touto verziou získava zákazník navyše 17“ kolesá z ľahkých zliatin, senzory šera a dažďa, zadnú parkovaciu kameru, projekčný Head-up displej, vyhrievanie predných sedadiel s el. ovládanou bedrovou opierkou vodiča, slnečné clony na oknách zadných dverí, vnútorné spätné zrkadlo s automatickou clonou alebo Smart Entry & Start systém pre vodiča, spolujazdca aj batožinový priestor.

Najvyššia výbava Style poskytne ďalej navigáciu Go Plus, el. ovládané predné sedadlá, prémiový audiosystém JBL, prednárazový bezpečnostný systém PCS, inteligentného parkovacieho asistenta IPA alebo adaptívny tempomat. Toyota Prius+ vo výbave Style je v ponuke za 36 690€.

Viac informácií o modeli Prius+
Po prvýkrát predstavený v roku 2012, bol prvým sedemmiestnym vozidlom s plne hybridným pohonom predávaným na európskych trhoch. Teraz prichádza modernizácia tohto modelu pre rok 2015. Novo štylizované čelné partie teraz zaujmú dynamickejším variantom dizajnového jazyka Under Priority značky Toyota so štylistickými prvkami Keen Look, ktoré Prius+ opticky silne spájajú s ostatnými modelmi tejto značky. Akcentom novej hornej časti masky chladiča je logo Toyota, vsadené do nápadnejšieho trojrozmerného orámovania na kapote.

V nových LED svetlometoch v štýle Keen Look nájdeme jednu projektorovú šošovku Bi-Beam určenú pre diaľkové a stretávacie svetlá. Kontrast medzi tmavými a chrómovými dekórami dodáva vozidlu ostrejší vzhľad. Predné združené svetlomety ďalej zaujmú konštrukciou, ktorej súčasťou sú aj bočné smerové svetlá a svetlovody. Štylistické vyhotovenie Under Priority, zdôrazňujúce rozkročený postoj vozidla, sa vyznačuje veľkou spodnou časťou masky chladiča lichobežníkového tvaru v lesklo čiernom metalickom laku. Dôraz na optickú šírku vozidla sa opakuje v rohoch nárazníka v novej 3D forme, tiahnucej sa od svetlometov k novým prívodom vzduchu a novo tvarovaným LED svetlám na denné svietenie.

Súčasťou konštrukcie nových združených svetiel v zadnej časti vozidla sú svetlovody a červené vnútorné šošovky, vďaka ktorým možno tento model po zotmení okamžite rozpoznať. V nadväznosti na nový dizajn čelných partií bola modernizovaná aj zadná časť automobilu, kde zaujmú prepracované dekóra okolo evidenčného čísla vozidla a nový nárazník so zabudovaným difúzorom. Prius+ v modelovom vyhotovení 2015 bude v ponuke vo dvoch nových odtieňoch laku: bronzová – Siena a klasická čierna.

V modernizovanom interiéri Priusu+ 2015 sa uplatňujú nové kovové dekóra v temne striebornom tóne na kruhovom ovládači klimatizácie a ovládacích prvkoch riadenia, rovnako ako na chrómových vnútorných kľučkách dverí. Stredová konzola pôsobí prepracovanejšie vďaka dvojici štíhlych výduchov ventilácie s chrómovým dekórom.

Po zmene rozloženia prístrojového štítu sú údaje prehľadnejšie. Súčasťou kaplnky pred vodičom je teraz farebný multifunkčný displej TFT s uhlopriečkou 4,2″, ktorý možno ovládať prostredníctvom prvkov na volante. Na displeji sa okrem bežných informácií (napr. čas, prejdená vzdialenosť, dojazdová vzdialenosť alebo spotreba paliva) zobrazuje aj ukazovateľ hybridnej sústavy a monitorovanie tokov energie, podobne ako vo všetkých modeloch Toyota s plne hybridným pohonom. Nová funkcia Eco Judge (posudzovanie ekologickosti jazdy) pomáha vodičovi čo najlepšie využívať hospodárny charakter plne hybridného pohonu udeľovaním bodového skóre v závislosti od schopností vodiča jazdiť ekologicky.

Na displeji sa tiež zobrazuje nastavenie adaptívneho tempomatu (ACC), klimatizácie a audiosústavy, aby boli všetky dôležité údaje počas jazdy k dispozícii v zornom poli vodiča. Prius+ 2015 je vybavený najnovšími multimediálnymi systémami Toyota Touch® 2. Nová konštrukcia tejto jednotky sa vyznačuje plochým lemovaním displeja so zabudovanými dotykovými spínačmi. Tieto kapacitné spínače umožňujú rýchle a presné ovládanie, zaujmú atraktívnejším vzhľadom a svojím charakterom pripomínajú ovládanie tabletu.

Modernizovaná dotyková obrazovka s uhlopriečkou 6,1″ teraz podporuje viac farieb a ponúka rozlíšenie 800 x 480 bodov s jasnejším a ostrejším obrazom. Podporuje tiež intuitívne ovládanie založené na potiahnutí prstom. Súčasťou sústavy Toyota Touch® 2 s navigáciou Go je vylepšená mapová navigácia. Detailné informácie o hustote dopravy sú súčasťou samotnej mapy v podobe stĺpčeka, ktorý zobrazuje prípadné dopravné zápchy a očakávaný čas oneskorenia. S využitím histórie dopravných údajov tiež systém dokáže odporučiť alternatívne trasy v závislosti od konkrétneho času dňa.

Prostredníctvom funkcie Toyota Online táto multimediálna sústava umožňuje palubnú konektivitu pre širšie spektrum služieb, ako je napr. Toyota Real Time Traffic (hustota dopravy v reálnom čase) od TomTom, Google Street View, Panoramio alebo Google Local Search – najväčšiu a najaktuálnejšiu vyhľadávaciu databázu na svete. Vo vyššej verzii s označením Toyota Touch® 2 s navigáciou Go Plus disponuje multimediálna sústava dotykovou obrazovkou s priestorovými grafickými modelmi miest a významnými bodmi v okolitej krajine, ako aj schopnosťou konvertovať prijaté správy z textu do hlasovej podoby.

Po pripojení kompatibilného telefónu cez Bluetooth sústava umožňuje zobrazovať e-maily a obsah kalendárov. K dispozícii je aj komfortná hudobná funkcia prehrávania podobných skladieb. Tento inteligentný systém rozpoznávania hudobného žánru dokáže automaticky vytvárať zoznamy skladieb v závislosti od momentálnej nálady užívateľa. Ide o ideálny spôsob na ľahké vyberanie hudby na cestách. Sústava Touch 2 s navigáciou Go Plus podporuje pripojenie cez Wi-Fi. Užívateľ nastaví svoj smartfón ako Wi-Fi hotspot umožňujúci pripojenie k online funkciám sústavy.

Prius+ 2015 je teraz vo verzii Style vybavený inteligentným parkovacím asistentom. Systém používajúci zadnú kameru a ultrazvukové senzory v prednom nárazníku rozpozná použiteľné parkovacie miesto ako na pozdĺžne, tak aj priečne parkovanie. Parkovací asistent automaticky vykoná správnu postupnosť natočenia volantu na zaparkovanie vozidla na cieľovom mieste. Jedinou úlohou vodiča je ovládať rýchlosť vozidla.

Prius+ 2015 je ďalej vybavený elektrickým nastavovaním sedadiel. Interiér môže byť vyhotovený v čiernom alebo sivom tóne. Prius+ v modelovom vyhotovení 2015 tiež ponúka lepšiu bezpečnostnú výbavu. V prípade náhleho brzdenia sa automaticky aktivuje signál núdzového brzdenia (všetky smerové svetlá) s cieľom varovať ostatných účastníkov cestnej premávky a zmierniť riziko nárazu do vozidla zozadu. Prednárazový bezpečnostný systém PCS (vo výbave Style) teraz vykazuje lepší brzdný výkon a je schopný automaticky znížiť rýchlosť jazdy až o 60 km/h. Okrem toho môže vodič ručne nastaviť časové oneskorenie funkcie varovania, prípadne systém úplne vypnúť.

Komfortný pomocník na rozjazd v kopci HAC (od základnej výbavy) sa teraz automaticky aktivuje vždy, keď systém rozpozná, že vozidlo stojí na svahu. Zlepšili sa aj jazdné schopnosti vozidla. Konštruktéri optimalizovali tlmiče odpruženia v záujme čo najlepšej ovládateľnosti a jazdného pohodlia. Inštalácia veľmi účinného zvukovo izolačného materiálu po stranách plató batožinového priestoru priniesla účinnejšie tlmenie ruchov a ešte vyššie pohodlie na palube vozidla. Pohonná jednotka v Priuse+ 2015 po modernizácii spĺňa požiadavky emisnej normy Euro 6.

mc-prius-plus-interior-02 prius-01 prius-02

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota