Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Mitsubishi Outlander PHEV odteraz v službách medzinárodného letiska vo Frankfurte

Fraport AG začal na svojej ploche využívať dve plug-in hybridné vozidlá Mitsubishi Outlander PHEV. Vo Frankfurte, ktoré je najväčším letiskom v Nemecku, tak zahájil prevádzkovateľ letiska Fraport testovanie prvého plug-in hybridného SUV na svete v každodennej prevádzke.

Za prítomnosti Dr. Petra Doepgeena z Ministerstva priemyslu a obchodu Hesenska zodpovedného za elektromobilitu, si vedúci oddelenia logistiky strediska pozemnej obsluhy frankfurtského letiska (BVD) p. Jerome Mohol Kruse z rúk generálneho riaditeľa importéra Mitsubishi Motors v Nemecku p. Wernera H. Freya prevzal kľúče od dvoch vozidiel Mitsubishi Outlander PHEV. Využívaním týchto inovatívnych vozidiel prispieva prevádzkovateľ letiska k posilneniu svojej stratégie udržateľnosti najmä v oblasti zníženia emisií CO2.

Dve inovatívne vozidlá Mitsubishi Outlander PHEV ohľaduplné voči životnému prostrediu budú testovať v operatívnej prevádzke pracovníci správy vozového parku strediska pozemnej obsluhy letiska, ale využívané budú aj ako kyvadlová doprava pre cestujúcich z Terminálu všeobecného letectva (GAT). Vďaka svojmu systému kombinovaného pohonu a ideálnemu dojazdu je areál letiska ideálnou pôdou pre testovanie plug-in hybridného Outlandera. Správa vozového parku tak funguje ako akési „laboratórium“ pre alternatívne systémy pohonu s cieľom znížiť emisie CO2 v priestore okolo lietadiel vyčlenenom na ich prípravu. Takto bol od roku 2010 využívaný elektromobil Mitsubishi Electric Vehicle (predtým i-MiEV), ktorý je prvým sériovo vyrábaným vozidlom na 100% elektrický pohon od Mitsubishi. Mitsubishi Outlander PHEV sa okrem iného bude používať aj ako „follow-me“ vozidlo pre špeciálne prepravy a pri každodennej náročnej operatíve. V súčasnosti prevádzkuje Fraport AG na letisku vo Frankfurte okolo 3 000 motorových vozidiel, z toho 15 percent elektrifikovaných.

Peter Doepgen uvítal využívanie elektrických vozidiel na letisku a pri tejto príležitosti uviedol: „Práve na letiskovej ploche môžu elektromobily ukázať svoje výhody, pokiaľ ide o obmedzenie CO2 a ďalších emisií. Ďalšie využívanie elektrických vozidiel tak dopĺňa rozsiahle opatrenia, ktoré sa budú realizovať za podpory regionálnej vládny Hesenska v rámci projektu E-PORT-TO.“

Mohol Jerome Kruse vyzdvihol pokračujúce úsilie Fraport AG majúce za cieľ zníženie emisií na odbavovacej ploche v okolí priestoru vyčleneného pre manipuláciu s lietadlami vďaka aktívnemu využívaniu vozidiel s alternatívnymi technológiami pohonu. „To sme viac než 7 000 zamestnancom pozemných služieb dlžní.“

„Sme veľmi potešení, že prvé plug-in hybridné SUV na svete, teraz prejde prvými praktickými skúškami na veľkom medzinárodnom letisku. Vývoj a predaj elektrických vozidiel vo veľkom meradle pre nás nie je cieľom samým o sebe, ale je súčasťou jasnej strategickej vízie mobility budúcnosti,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti MMD Automobile GmbH, p. Werner H. Frey. „Mitsubishi Motors sa zaviazalo k zodpovednosti za životné prostredie a dalo si za cieľ zvýšiť do roku 2020 podiel elektromobilov na celkovej produkcii o 20 percent, čím sa v danom okamihu znížia emisie CO2 celého vozového parku o 50 percent pod úroveň z roku 2005,“ uviedol na záver Frey.

Outlander PHEV_Fraport_01 Outlander PHEV_Fraport_02 (1) Outlander PHEV_Fraport_03

Zdroj: Transservice/Mitsubishi

Foto: Mitsubishi