Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Mitsubishi Motors na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte 2015

Nový Mitsubishi Outlander PHEV modelového roku 2016 od Mitsubishi Motors Corporation (MMC), ktorý sa má na európskych trhoch objaviť počnúc tohtoročným septembrom, bude predstavený v európskej premiére na 66. medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte (IAA)*1. Po boku nového Outlandera PHEV spoločnosť MMC ďalej vystaví pretekársky špeciál Mitsubishi Outlander PHEV, ktorý sa už onedlho zúčastní náročnej cross-country rally Baja Portalegre 500*2, ako aj viacero sériovo vyrábaných modelov z celkového počtu 15 vozidiel.

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation na svojom stánku zároveň predstaví systém pre dodávku elektrickej energie medzi vozidlom a domácou elektrickou sieťou V2H (Vehicle-to-Home) podporovaný novým Outlanderom PHEV, ako aj palubný systém Smartfón Link Display Auto (SDA) prepájajúci inteligentné telefóny s podporou oboch systémov Google Android Auto*3 a Apple CarPlay*4, ktorý je od augusta t.r. k dispozícii pre model Pajero v európskej verzii na vybraných trhoch.

*3 Android a Android Auto sú ochranné známky spoločnosti Google, Inc. registrovanej v USA a v ďalších krajinách.

*4 Apple, CarPlay, iPhone sú ochranné známky spoločnosti Apple Inc., registrovanej v USA a v ďalších krajinách.

Nový Mitsubishi Outlander PHEV charakterizuje predovšetkým nové poňatie prednej časti vozidla, ktoré stavia na koncepcii Dynamického Štítu (Dynamic Shield) aplikovanej v modeloch MMC predstavených v poslednej dobe. Interiér vozidla sa vyznačuje vyššou úrovňou vnímanej kvality, zatiaľ čo vylepšenia v oblasti karosérie, podvozka a pohonného ústrojenstva priniesli výrazný posun v oblasti odhlučnenia vo vnútri vozidla, akcelerácie, jazdného chovania a stability, kvality jazdy, ekologických parametrov i ďalších aspektov týkajúcich sa jazdných schopností a kvality.

Nový Outlander PHEV je plug-in hybridným elektromobilom schopným dodávať elektrinu do domácej elektrickej siete, čím zvyšuje svoju úžitkovú hodnotu i po zaparkovaní.

Mitsubishi Outlander PHEV bol po prvý raz predstavený v januári 2013 na japonskom trhu ako úplne prvné SUV vozidlo s plug-in hybridným na svete s pohonom všetkých kolies 4WD. Vozidlo, ktoré sa dnes vyváža do 48 krajín (vrátane európskych trhov) je celosvetovo najpredávanejším modelom vo verzii PHEV s celkovými predajmi dosahujúcimi objem 70 000 vozidiel.

Nový Mitsubishi Outlander PHEV: Hlavné vylepšenia

1.Dizajn exteriéru

ŸNovo poňatá predná časť vozidla stavia na novej dizajnérskej koncepcii Dynamického Štítu (Dynamic Shield) spoločnosti MMC. Čierna stredová časť čelných partií vozidla, poukazujúca na výkon a jeho dynamické schopnosti, je lemovaná koncovou časťou nárazníka obopínajúcou boky vozidla. Výsledný efektný tvar svojou dynamikou vypovedá o hlavnej funkcii predných partií vozidla, teda chrániť všetkých cestujúcich i automobil ako taký.

ŸLED svetlá pre denné svietenie, ktoré sú súčasťou modulu LED svetlometov, spoločne so zadnými združenými svetlometmi (vrátane LED brzdových svetiel) evokujú moderný a pokrokový vzhľad.

ŸSpracovanie ochranného krytu pod nárazníkom prepožičiava vozidlu dynamický a stabilný vzhľad, typicky spájaný s vozidlami kategórie SUV.

ŸExkluzívne lemy nárazníkov, bočné dekory a ďalšie ozdobné detaily sú farebne zladené s lakom karosérie s cieľom ponúknuť dizajn exteriéru poukazujúci na vysokú kvalitu, športový charakter a celkovú harmóniu prevedenia.

ŸOutlander PHEV disponuje exkluzívnymi 18″ diskami kolies z ľahkých zliatin v dvojfarebnom spracovaní a s lesklou povrchovou úpravou, ktoré sú v súlade s elegantným a zároveň športovým zovňajškom vozidla.

2. Interiér

Outlander PHEV s novým vzhľadom sa pýši prvotriednym dizajnom interiéru, a tak sa cestujúci môžu tešiť na luxusný a vysoko kvalitný interiér.

ŸÚplne nové je spracovanie i materiál čalúnenia sedadiel; okrem doterajšieho koženého čalúnenia v športovom čiernom tóne je odteraz Outlander PHEV v ponuke aj s čalúnením v luxusnej hnedej koži. Samotné sedadlá disponujú špeciálne tvarovanými sedákmi a bočným vedením kopírujúcim ľudské telo poskytujúcim mimoriadne pohodlie. Sedadlá i výplne dverí zaujmú nápadným lemovaním; výplne dverí majú nové čalúnenie.

ŸOutlander PHEV ponúka nový štvorramenný volant. Pohodlné uchopenie zabezpečuje jemná koža najvyššej kvality. Strieborné ovládacie prvky na volante sú pochrómované.

ŸKaplnka prístrojov pred vodičom je lemovaná dekoratívnym štepovaním; novo koncipovaná veľká stredová konzola zaujme povrchovou úpravou s elegantným čiernym japonským lakom využívaným pri tradičných japonských remeslách. Na palubnej doske a ozdobných dekoroch dverí zaujmú čierne vzory, pripomínajúce pramienky, v kombinácii s lesklými akcentmi.

3. Ešte tichší interiér

ŸK odhlučneniu motora a utlmeniu aerodynamického hluku i nežiadúcich ruchov od kolies napomohlo viac než 30 nových opatrení, ako napr. použitie ďalšieho akusticky pohlcujúceho a izolačného materiálu, tlmiaceho materiálu a dynamických tlmičov. Zlepšenie akustických parametrov za jazdy i behom státia vozidla sa odráža v pohodlnejšom prostredí na palube vozidla.

ŸÚpravou tesnenia sa rovnako zlepšil zvuk vydávaný pri zatváraní dverí. To zlepšuje úroveň vnímanej kvality vozidla samotného a súčasne vyvoláva ukľudňujúci dojem robustnosti.

4. Lepšia akcelerácia

ŸPrepracovaním sústavy elektrického plug-in hybridného pohonu sa zlepšila akcelerácia pri rozjazde (napr. na semaforoch) i pružné zrýchlenie vozidla.

5. Zlepšenie ovládateľnosti, stability a kvality jazdy

ŸK zlepšeniu jazdnej stability a reakcií riadenia došlo úpravou priečnej vzpery zavesenia predných kolies a zvýšením tuhosti karosérie.

ŸZosilnením priečnej vzpery zavesenia zadných kolies sa rovnako zlepšila jazdná stabilita a súčasne poklesli vibrácie a hluk prenášaný od kolies.

ŸPosilnenie predných vzpier a zadných tlmičov spoločne s použitím zadných stabilizátorov s väčším priemerom posunulo kvalitu jazdy v zákrutách i celkové jazdné pohodlie na novú úroveň.

6. Lepšie ekologické parametre

ŸOptimalizácia riadenia sústavy elektrického plug-in hybridného pohonu spoločne so znížením trecích síl v celom motore sa prejavilo znížením emisií CO2 zo 44 g/km na 42 g/km (podľa metodiky NEDC*5), a tak tento model vykazuje jedny z najlepších ekologických parametrov v danej triede.

7. Bezpečnosť

ŸOkrem vyspelých bezpečnostných technológií a technológií pre predchádzanie nehodám, zameraných na odhaľovanie možného nebezpečia a zmierňovania následkov prípadnej nehody, resp. umožňujúcich sa nehode úplne vyhnúť, môže nový Outlander PHEV ďalej ponúknuť:

Vyspelú bezpečnostnú technológiu v podobe systému na báze ultrazvuku, ktorý zabraňuje nechcenému zrýchleniu vozidla (voliteľný prvok výbavy); obmedzuje riziko možnej nehody tým, že reguluje rozjazd vozidla (i smerom vzad) v dôsledku neúmyselného zošliapnutia pedálu akcelerátora v prípade, že rozpozná v smere jazdy iné vozidlo či prekážku.

Funkciu sledovania všetkých smerov (Multi-around Monitor) ponúkanú vo vyšších stupňoch výbavy, pomáhajúcu vodičovi pri parkovaní alebo manévrovaní v tesných priestoroch zobrazovaním vozidla a jeho okolia z vtáčej perspektívy.

1st outlander turbo pix 2nd Gen. Outlander - front 3rd New Gen. Outlander MY14.5 - 3-4 front up

Outlander PHEV a systém pre dodávku elektrickej energie V2H

Nový Mitsubishi Outlander PHEV v európskej špecifikácii bude podporovať technológie obojsmerného toku elektrickej energie označovanej ako V2H*6, ktorou model v špecifikácii pre japonský trh už disponuje*7.

*6: Vehicle to Home t.j. medzi vozidlom a domácou elektrickou sieťou

*7: So samostatným zariadením pre V2H. Niektoré systémy V2H môžu a nemusia byť kompatibilné s Outlanderom PHEV.

Nový Outlander PHEV nie je iba obyčajným dopravným prostriedkom. Vďaka podpore technológie V2H prináša ďalšiu pridanú hodnotu tým, že je schopný po zaparkovaní dodávať elektrinu do domácej siete z batérie pohonu vozidla, ktorá je v ňom uskladnená. V spojení so systémom HEMS (Home Electricity Management System – domáci systém hospodárenia s elektrinou) navyše umožňuje efektívnejšie využívať zásobovanie domácnosti elektrinou a zamedziť jej plytvanie.

Ďalšou výhodou je to, že v napojení na solárne panely či iný obnoviteľný zdroj dokáže nový Outlander PHEV využívať elektrinu ešte ekologickejšie a zároveň zvýšiť hospodárenie s ňou v rámci domácnosti.

Zdroj: Transservice/Mitsubishi

Foto: Mitsubishi/Youtube