Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Minister dopravy odštartoval výstavbu bratislavského obchvatu, hotový bude v roku 2020

Výstavba úsekov bratislavského obchvatu na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7 v dĺžke 59 kilometrov v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) sa môže začať. Symbolicky ju odštartovali minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd), zástupcovia víťazného konzorcia, samospráv a ďalších hostí v pondelok poklepaním základného kameňa budúcej stavby v Šamoríne.

Stalo sa tak päť mesiacov od podpísania koncesnej zmluvy medzi rezortom dopravy a koncesionárskou spoločnosťou Zero Bypass Limited, zloženej z členov konzorcia Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional. Ďalšími členmi sú rakúska stavebná spoločnosť Porr a austrálska investičná skupina Macquarie Capital Group.

Minister dopravy Árpád Érsek očakáva, že úseky D4 a R7 budú odovzdané do užívania postupne v roku 2020. „Čakáme na marec, kedy začnú v plnom rozsahu stavať túto cestu,“ povedal Érsek s tým, že v súčasnosti prebieha archeologický prieskum v obci Kvetoslavov.

Na projekte výstavby a prevádzky D4 Bratislava, Jarovce – Ivanka pri Dunaji, sever – Rača (27 kilometrov) a R7 Bratislava, Prievoz – Ketelec – Dunajská Lužná – Holice (32 kilometrov) štát za tridsať rokov ušetrí na splátkach po zohľadnení inflácie 127 mil. eur. Pôvodná vysúťažená cena 1,891 mld. eur sa tak môže znížiť na 1,764 mld. eur. Základná ročná platba po odovzdaní úsekov do užívania sa znížila z 56,72 mil. eur na 52,8 mil. eur, teda o 3,9 mil. eur. Vyplýva to z finančného uzatvorenia projektu dohodnutého ešte v júni.

Zdroj: Transservice/Netky.sk

Foto: Netky.sk