Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

VIDEO Metro, vlak alebo autobus? V Číne predstavili pojazdný tunel

Čínski inžinieri vynašli zvýšený autobus, ktorý je snom pre každé mesto a každopádne eliminuje problém mestskej zápchy. Nie je preto vôbec náhodou, že vznikol práve v najľudnatejšej krajine sveta. Tento autobus prekoná elegantne každú kolónu. Je to pojazdný tunel, ktorý v hornej časti preváža cestujúcich. Obyvatelia ho volajú „rozkročený autobus“.

Autobus je ekologicky šetrný, poháňaný elektrinou a solárnou energiou vyrobenou s panelmi na streche.  Futuristický cestný autobus, ktorého cieľom je maximalizovať využitie cestného priestoru je asi 22 metrov dlhý, 8 metrov široký, 4,8 metra vysoký a odvezie až 300 ľudí.

57a185a0c4618803548b4572 57a18509c4618897548b458e

Futuristický autobus môže vyriešiť problémy spôsobené preľudnením a dopravnými zápchami, ktoré sú v Číne známe. Maximálna rýchlosť je okolo 60km/h. Skúšobnú jazdu absolvoval v utorok prefektúre Čhin-chuang-tao v provincii Che-Pej.

Hoci prvá jazda nebola presne simulujúca reálnu dopravnú situáciu na cestách, istotne fascinovala prvých cestujúcich. V porovnaní s električkou môže premávať v plnej mestskej premávke, pretože autá nadbieha a nepotrebuje extra trať. Jediné, čo treba, sú dve koľajnice na okrajoch jazdných pruhov. Toto riešenie určite nezostane iba v Číne, pretože aj moderné a veľké metropoly budú potrebovať komplexnejšie riešenie dopravy.

Zdroj: TRANSSERVICE/rt.com

Foto: Rt.com