Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Mercedes-Benz Sprinter už 20 rokov určuje štandardy

Mercedes-Benz Sprinter stanovuje štandardy – už presne dve desaťročia. V januári 1995 sa vo výrobnom závode Mercedes-Benz v Düsseldorfe začala nová éra v histórii transportéra. Pred 20 rokmi sa z tohto miesta na svoju hviezdnu jazdu vydalo prvých 500 transportérov Sprinter. Ich cieľ: pobočky Mercedes-Benz v celom Nemecku. Tam a vo viac ako 130 ďalších krajinách sa doteraz predalo spolu viac ako 2,8 milióna transportérov Sprinter. Transportér, ktorý sa vtedy rázne vydal v ústrety budúcnosti, je už dlho ikonou. Sprinter prepožičiava svoje meno celej triede vozidiel a natrvalo sa dostal do povedomia ľudí. „Sprinter“ sa medzičasom stal ustáleným pojmom pre transportér s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou do 3,5 t. Ten, kto si potrebuje prenajať transportér, si vyžiada Sprinter.

Dôkazom o úspechu transportéra Sprinter sú ohlasy zákazníkov. Počet predaných vozidiel aj po 20 rokoch dosahuje vždy nový rekord. Rok 2014 priniesol novú rekordnú hodnotu, keď sa predalo viac ako 186 000 vozidiel.

„História transportéra Sprinter je príbehom o úspechu, aký tu ešte nebol a ktorý potvrdil odbyt z roku 2014,“ uviedol Volker Mornhinweg, vedúci divízie Mercedes-Benz Vans. „História úspechu pokračuje – vďaka najnovšej generácii transportéra Sprinter. Ukazuje sa, že je ešte úspornejšia, bezpečnejšia, ekologickejšia a atraktívnejšia ako kedykoľvek predtým. V oblasti bezpečnosti, efektívnosti a kvality nemá nový Sprinter konkurenciu a je naďalej priekopníkom v triede vozidiel do 3,5 t. Naši zákazníci si cenia transportér Sprinter a vysokým dopytom potvrdzujú, že náš transportér je v porovnaní s konkurenciou najlepší,“ uviedol Mornhinweg.

Od protiblokovacieho systému ABS až po motor Euro VI: priekopník od roku 1995

Sprinter bol vždy priekopníkom vo svojom segmente – napríklad v oblasti asistenčných a bezpečnostných systémov. Už v roku 1995 zaviedla divízia Mercedes-Benz Vans ako prvý výrobca transportérov protiblokovací systém ABS, ktorý sa od roku 2000 používa vo výkonnejšom variante. V roku 2002 prišiel na trh prvý transportér s elektronickým systémom stabilizácie ESP. Sú to systémy, ktoré preukázateľne znižujú počty nehôd. Ďalšiu priekopnícku prácu odviedla divízia Mercedes-Benz Vans v roku 2006, keď zabezpečila ďalší vývoj adaptívneho elektronického systému stabilizácie ADAPTIVE ESP. Na palube aktuálnej generácie modelu je okrem ďalších bezpečnostných prvkov aj asistent jazdy pri bočnom vetre, ktorý je centrálnou inováciou a dodáva sa sériovo takmer vo všetkých variantoch.

Sprinter je inovátorom už 20 rokov aj čo sa týka technológie pohonu. Každá generácia transportéra Sprinter pritom priniesla také podnety, ktoré sa mali trvalo presadzovať v segmente transportérov. V roku 1995 sa použil nový dieselový motor s turbodúchadlom a priamym vstrekovaním s výkonom 90 kW, do modelu z roku 2000 sa už zavádzali dieselové motory CDI – boli to motory so štyrmi a s piatimi valcami, so vstrekovaním Common rail a s výkonom až 115 kW. V roku 2006 prišiel rad na dieselový motor CDI s turbodúchadlom a priamym vstrekovaním. Nové štandardy vo svojej generácii stanovili aj novo vyvinutý štvorvalcový motor OM 651 s manuálnou prevodovkou ECO Gear (2009) a automatická prevodovka s hydrodynamickým meničom so siedmimi prevodovými stupňami (2012). Novú kapitolu technológie transportérov začal napokon od roku 2013 písať aktuálny model, ktorý je rovnako vybavený výkonnými a zároveň úspornými motormi Euro VI.

press_1454_gallery_10083 press_1454_gallery_10084 press_1454_gallery_10085

Skutočné „svetové vozidlo“ v segmente transportérov s výrobnými miestami na troch kontinentoch

Sprinter nepresviedča len európskych zákazníkov. V priebehu dvoch desaťročí sa etabloval ako skutočné svetové vozidlo. Rio de Janeiro, Moskva, Los Angeles, Peking alebo Kapské Mesto – Mercedes-Benz Sprinter v rôznych vyhotoveniach jazdí po cestách vo viac ako 130 krajinách. Medzičasom schádzajú transportéry z výrobných liniek nielen v Düsseldorfe a Ludwigsfelde, ale aj v mestách Charleston (USA), González Catán (Argentína), Fuzhou (Čína) a Nižný Novgorod (Rusko). Sprinter je preto aj dôležitým pilierom v celosvetovej stratégii rastu „Vans goes global“ divízie Mercedes-Benz Vans, ktorá vytrvalo internacionalizuje obchodné činnosti a odkrýva ďalšie potenciály výnosu na nových rastúcich trhoch.

Zdroj: Transservice/Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz