Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Líder v udržateľnosti: Scania dodá v roku 2014 približne 1500 vozidiel na bionaftu

„Prognóza ukazuje, že v tomto roku vyrobíme a dodáme približne 1500 vozidiel s motormi Euro 6 pripravených pre prevádzku na bionaftu,“ hovorí Christopher Podgórski, viceprezident Scanie pre úžitkové vozidlá. „Na toto číslo som veľmi hrdý, pretože ukazuje, že naše investície do oblasti alternatívnych palív sú nielen najrozsiahlejšie v našom odvetví, ale tiež sa jedná o obrovský komerčný úspech. Tieto konkrétne výsledky nás len utvrdzujú v tom, že udržateľná budúcnosť je zároveň budúcnosťou ziskovou.“

Scania v súčasnosti vyrába tri rôzne motory Euro 6 pre prevádzku na stopercentnú bionaftu: 9-litrový radový päťvalec, 13-litrový radový šesťvalec a 16-litrový agregát V8. Spoločne pokrývajú rozsah výkonu 320 – 580 k a sú vhodné prakticky pre všetky typy aplikácií.

Bionafta je medzi európskymi dopravcami asi najobľúbenejšie alternatívne palivo súčasnosti. Jej používanie je jednoduché, v prípade potreby môže byť zmiešaná s bežnou motorovou naftou, a zároveň pomáha znížiť emisie CO2 približne o 65%.

449460_highres_bionafta2

„Jediné environmentálne opatrenia, ktoré majú zmysel, sú tie, ktoré sú skutočne realizované,“ zdôrazňuje Magnus Höglund, produktový riaditeľ pre distribučný segment nákladných vozidiel Scania. „Vďaka veľkosti nášho sortimentu dodávame na rad trhov vozidlá na bionaftu pokrývajúce širokú škálu aplikácií. V skutočnosti ale dodávame najviac vozidiel zákazníkom v diaľkovej preprave. Pokiaľ ide o alternatívne palivá, tak sú to práve oni, ktorí nemajú príliš na výber. O to dôležitejší je fakt, že sa nemusia vzdávať vecí, na ktoré sú zvyknutí – môžu si kúpiť dobre vybavené vozidlá so všetkými štandardnými vlastnosťami Scanie a zároveň výrazne znížiť emisie oxidov uhlíka.“

V roku 2014 očakáva Scania dodanie najviac vozidiel na bionaftu na trhy, ako je Rakúsko, Švédsko a Nemecko. Záujem ale neustále rastie aj na ďalších trhoch. Jeden z najväčších nákupov kamiónov na bionaftu pre diaľkovú prepravu zatiaľ uskutočnila švajčiarska spoločnosť Coop. Do svojej flotily zaobstarali 50 vozidiel, ktoré im majú pomôcť uskutočniť do roku 2023 veľmi odvážny plán – úplne zneutralizovať emisie uhlíka.

449461_highres_bionafta3

Zdroj: Transservice/Scania

Foto: Scania