Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Lexus uvádza vlajkový koncepčný model LS+ s podporou autonóneho riadenia

  • Technológie autonómneho riadenia plánuje Lexus uplatniť od roku 2020
  • Limitované edície pripomínajú 10. výročie modelov F

Lexus na 45. ročníku Tokijského autosalónu 2017* uvádza vo svetovej premiére svoje koncepčné vozidlo LS+ Concept s podporou autonómneho riadenia. Automobilka tu súčasne predstavuje limitované edície modelov RC F a GS F na oslavu 10. výročia športovo poňatých vozidiel Lexus F.

Lexus chce prispieť k budovaniu sveta bez akýchkoľvek dopravných nehôd, a preto aktívne uvádza vyspelé technológie založené na vlastnej koncepcii integrovaného manažmentu bezpečnosti . A keďže chce Lexus všetkým ľuďom sprostredkovať bezpečnú a bezproblémovú mobilitu i radosť spojenú s riadením, vyvíja technológie autonómneho riadenia. V prvej polovici 20. rokov tohto storočia chce Lexus uplatniť svoje technológie Urban Teammate (Spoluhráč do mesta) na autonómne riadenie v bežnej cestnej premávke.

KĽÚČOVÉ VLASTNOSTI KONCEPČNÉHO MODELU LEXUS LS+ CONCEPT
Model LS+ Concept využíva najmodernejšie technológie a ukazuje na budúcu podobu vlajkového sedanu LS. Koncepčný model LS+ Concept bol vyvíjaný ako vozidlo symbolizujúce prezieravosť automobilky Lexus, o čom vypovedá jeho vyspelé a súčasne dôstojné štylistické stvárnenie, ako aj technológie autonómneho riadenia, ktorých praktické uplatnenie sa predpokladá v roku 2020.

Vyspelé štylistické stvárnenie predstavujúce budúcu podobu vlajkového sedanu LS
LS+ Concept je koncepčným vozidlom, ktoré naznačuje budúcu podobu modelu LS. Zaujme dôstojným výrazom vlajkovej lode a ukazuje na budúcu generáciu dizajnu vozidiel Lexus, postaveného na vlastnej filozofii L-finesse. Koncepčný model LS+ Concept okrem výrazne upravenej masky chladiča v tvare vretena s veľkou clonou, napomáhajúcou k lepšiemu chladeniu a optimálnej aerodynamike, ukazuje prezieravosť návrhárov napr. prostredníctvom laserového zdroja svetlometov a zadných skupinových svetiel alebo pomocou elektronických spätných zrkadiel.

Najmodernejšie technológie autonómneho riadenia s využitím umelej inteligencie
Lexus pomáha budovať svet, v ktorom všetci ľudia môžu využívať bezpečnú, bezproblémovú a ničím neobmedzenú mobilitu, ktorú sprostredkúvajú technológie autonómneho riadenia.
Technológie autonómneho riadenia chce Lexus uplatniť v podobe pomocníka Highway Teammate, ktorý by výhľadovo od roku 2020 mal umožňovať jazdu bez zásahu vodiča od nájazdu na diaľnicu až po jej opustenie. Uvedenou technológiou je vybavený aj koncepčný model LS+ Concept. Tieto technológie riadenia, ktoré využívajú palubné systémy rozpoznávania, rozhodovania a ovládania v závislosti od aktuálnych dopravných podmienok, už dnes umožňujú na diaľniciach automatické zaraďovanie vozidla do jazdného pruhu, prechádzanie z pruhu do pruhu a odbočovanie, resp. udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu a udržiavanie odstupu medzi idúcimi vozidlami.

LS+ Concept dokáže vďaka komunikácii s dátovým centrom aktualizovať svoj systémový softvér a podľa potreby dopĺňať nové funkcie. Vysokú úroveň autonómneho riadenia zaisťuje technológia umelej inteligencie, trénovaná na základe tzv. veľkých dát (vrátane informácií o vozovkách a ich okolí). Vozidlo, ktoré sa dokáže vyvíjať spoločne so svojím užívateľom, naznačuje možnosti nového veku, v ktorom sa automobily môžu stať skutočným partnerom ľudí.

KĽÚČOVÉ VLASTNOSTI VOZIDIEL LIMITOVANEJ EDÍCIE K 10. VÝROČIU MODELOV F
Už od uvedenia prvého modelu IS F v roku 2007 bolo cieľom vývojárov všetkých športových vozidiel Lexus s označením F navrhovať automobily schopné prinášať radosť každému, kto si chce pobyt za volantom užiť, a to bez ohľadu na úroveň vlastných vodičských schopností. Tento prístup viedol k posilneniu dynamického imidžu vozidiel značky Lexus. Dnes uvádzané limitované edície vozidiel v špeciálnej špecifikácii pripomínajú 10 rokov od vzniku modelov s označením F.

Prinášajú okrem iného špeciálne športové tlmiče pre vyššiu stabilitu riadenia alebo ľahké titánové tlmiče výfuku na ďalšie zlepšenie jazdných schopností, ktorými sú modely F známe. Športový vzhľad zdôrazňujú exteriérové prvky z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP) alebo panely karosérie v matne sivom vyhotovení. Interiér je zhotovený v špeciálnom odtieni, ktorý skrášľuje logo F v typickej modrej farbe Heat Blue. Vyššie uvedené detaily spoločne s ďalšími prvkami akcentujú markantný charakter tohto modelu.

Lexus plánuje prostredníctvom japonských predajcov predať 50 vozidiel limitovanej edície RC F a 50 vozidiel limitovanej edície GS F (spustenie predaja sa predbežne plánuje na jar 2018).

* Koncepcia postavená na integrácii jednotlivých bezpečnostných technológií a systémov vozidla (namiesto ich použitia v role nezávisle fungujúcich jednotiek), s cieľom zaistiť dokonalejšiu podporu vodičom vo všetkých prevádzkových situáciách.

 

 

Zdroj: Transservice/Lexus

Foto: Lexus