Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Lexus CT 200h – najšetrnejší vo svojej triede

Minulý rok vizuálne a obsahom omladený model jedného z najpredávanejších hybridov značky Lexus možno bezpochyby zaradiť medzi najekologickejšie a najekonomickejšie luxusné vozidlá. Lexus CT 200h dokáže vďaka hybridnému pohonu stiahnuť priemernú kombinovanú spotrebu paliva len na 3,6 l na 100 km pri emisiách CO2 iba 82 g/km. To je najmenej vo svojej triede.

Zvonku aj znútra viditeľne „vytúnovaný“ model Lexus CT 200h prináša do segmentu prémiových kompaktov druhú generáciu benzínovo-elektrickej hybridnej sústavy s interným dobíjaním Lexus Hybrid Drive. Jej „mozgom“ je systém energetického manažmentu, ktorý sa stará o úspornú jazdu výrazne nižšou spotrebou paliva a produkciou emisií CO2. Lexus Hybrid Drive „drží na uzde“ aj emisie NOx a pevných častíc, čo je vidno pri porovnaní s vozidlami na klasický pohon. Deje sa tak vďaka zážihovému motoru s tzv. Atkinsonovým cyklom, ktorý pracuje v tomto modeli spoločne s výkonným 60-kW elektromotorom.

Hybrid ako pridaná hodnota pre komfort

Hybridný pohon v oživenom modeli CT 200h pritom nijako neuberá z komfortu počas jazdy, aký zákazníci od luxusného hatchbacku očakávajú. Práve naopak. Okrem toho, že umožňuje ľahko prechádzať z jazdy na elektrinu napr. v dopravnej špičke na spotrebu paliva pri ceste po diaľnici,  zaručuje po celú dobu pre Lexus „značkový“ tichý chod a tiež mimoriadne ľahkú akceleráciu z nuly na 100 km/h behom 10,3 sekundy. Prekvapuje aj maximálna rýchlosť jazdy, ktorá sa pri týchto parametroch vie vyšplhať až na 180 km/h.

Prispôsobí sa nálade a situácii v meste

Okrem základného jazdného režimu umožňuje hybridná sústava vybrať si aj z troch ďalších: EV (čisto elektrický), ECO a SPORT. Vodič si tak môže zvoliť jazdné vlastnosti, aké práve vyhovujú jeho nálade alebo situácii v meste. Podľa nastaveného režimu bude systém klásť dôraz buď na hospodárnosť jazdy, nízke emisie a minimálnu hlučnosť alebo na maximálny výkon a dynamický, športový štýl jazdy.

Biomateriály namiesto plastov 

Kredit nadštandardne hospodárneho auta modelu dodávajú aj ďalšie ekologické opatrenia. Vývojári pamätali na energeticky úsporný klimatizačný systém, dôsledné využívanie LED svetiel a taktiež ľahký audiosystém s nízkou spotrebou energie. Navyše sú v rôznych častiach vozidla použité namiesto klasických plastov z ropy moderné biomateriály.

Prehľad súčasnej verzie hybridného modelu CT 200h, ktorý má po minuloročnom „facelifte“ vďaka svojmu dramatickému zovňajšku, zušľachtenému interiéru a modernejšej výbave ambíciu zapáčiť sa práve mladším vodičom, je k dispozícií na stránke lexus.sk.

Záujemcovia o model CT 200h na Slovensku môžu aktuálne využiť zaujímavé cenové zvýhodnenie na model až do sumy 6 000 €. Cena začína už na úrovni 21 900 €, pričom model disponuje už v základnej verzii bohatou výbavou, ktorá pri tejto cene presahuje štandardy u iných výrobcov.

Zdroj: Toyota/Transservice

Foto: Toyota