Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Letisko Košice za trištvrte roka vybavilo o 5,5 % viac ľudí

Letisko Košice za deväť mesiacov tohto roka vybavilo spolu 346 364 cestujúcich a ich počet medziročne vzrástol o 5,5 %, resp. o takmer osemnásťtisíc.

Ako letisko vo štvrtok informovalo, celkový počet cestujúcich vykazuje rastúci trend, a to napriek tomu, že letná sezóna nepriniesla pozitívne výsledky. Počas letnej sezóny letisko vybavilo 84 927 cestujúcich na 311 charterových letoch do a z trinástich destinácií v deviatich krajinách. V porovnaní s letnou sezónou 2015 je to menej o 25 %, alebo o 27 779 osôb.

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva košického letiska Michael Tmej povedal, že vďaka novým linkám do Varšavy a Istanbulu, ako aj výrazným nárastom na linkách do Viedne, Prahy, Bratislavy, Kyjeva, Londýna, Sheffieldu a Bristolu sa počet cestujúcich v pravidelnej preprave za deväť mesiacov tohto roka zvýšil o 22 %.„Prepad atraktivity Turecka u dovolenkárov bol značný, avšak náš prieskum ukázal, že cestujúci, ktorí do Antalye odleteli aj tento rok, boli veľmi spokojní a dovolenku si užili rovnako ako po minulé roky,“ priblížil Tmej.

„Faktom zostáva, že cestovné kancelárie svojim klientom neponúkli adekvátnu alternatívu, a tak sa množstvo ľudí rozhodlo zostať doma alebo dopraviť sa do svojej dovolenkovej destinácie autom,“ dodal šéf košického letiska. Očakáva, že cestovné kancelárie v budúcom roku rozšíria a zatraktívnia svoju ponuku.

Prvé charterové lietadlo na grécky ostrov Rodos odletelo z Košíc 7. júna a posledný Boeing priletel z Gran Canarie 29. septembra. Najžiadanejšou destináciou bol bulharský Burgas s takmer 29 tisíc cestujúcimi, pred Antalyou so 16 tisíc a Rodosom s vyše 10 tisíc pasažiermi. Počas mnohých rokov bola turecká Antalya pre dovolenkárov z východného Slovenska najvyhľadávanejšou letnou destináciou. V minuloročnej letnej sezóne bolo na letoch z Košíc do Antalye a späť prepravených vyše 48 tisíc cestujúcich. Počas tejto sezóny ich počet klesol o 65 %, teda o takmer 32 tisíc.

Počet leteckých pohybov, teda vzletov a pristátí, na košickom letisku od začiatku roka vzrástol medziročne o 14 % na 7 375. Súčet maximálnych vzletových hmotností (MTOW) vybavených lietadiel vzrástol o 19 % na 120 619 ton. „Za tento nárast vďačíme našim partnerským aerolinkám lietajúcim z a do Košíc na pravidelných linkách, a to najmä poľským aerolíniám LOT a Turkish Airlines, ktoré začali prevádzkovať svoje linky z Varšavy, resp. Istanbulu v tomto roku, ale aj našim dlhodobým partnerom Českým aerolíniám, Austrian Airlines a Wizz Air,“ uviedol šéf marketingu letiska Juraj Toth. V tomto roku zavedené letecké spojenia do Varšavy a do Istanbulu budú prevádzkované aj počas zimného letového poriadku bez zmeny.

Spoločnosť Letisko Košice – Airport Košice, a. s. vznikla 1. mája 2004. Po ukončení privatizačného procesu v roku 2006 prevzalo 66 % akcií spoločnosti Letisko Viedeň, zvyšných 34 % patrí štátu v správe ministerstva dopravy. Spoločnosť má základné imanie 31,14 mil. eur. Nový terminál letiska, s ktorého výstavbou sa začalo v roku 2001, bol otvorený v roku 2004.

Zdroj, foto: Netky.sk