Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Koncept Lexus LF-C2 oslnil v podobe svetovej premiéry roadstera 2+2 na autosalóne v Los Angeles

Koncepčný model LF-C2 je dizajnovou štúdiou roadstera s usporiadaním 2+2, ktoré skúma kľúčové štylistické motívy pripravované pre budúce modely značky Lexus s odvážnejším štylistickým stvárnením. LF-C2 je zároveň konceptom luxusného vozidla kategórie Grand Touring, čerpajúcim inšpiráciu z nadšenia pre riadenie.

„Koncept LF-C2 ukazuje, čo máme v zásobe pre budúce dizajnové smerovanie značky,“ uviedol Jeff Bracken, viceprezident a generálny manažér skupiny Lexus US. „Týmto konceptom ukazujeme zákazníkom z celého sveta odhodlanie značky Lexus ponúkať dizajn plný emócií, ale i našu vášeň pre výnimočný pôžitok z jazdy.“

 

Koncept LF-C2 prináša štylisticky prepracované usporiadanie 2+2 a vychádza z myšlienky čistého a jednoduchého športového kupé. Vďaka jeho otvorenej konštrukcii si celá posádka môže vychutnať vietor vo vlasoch a súčasne si užiť výkonový potenciál vozidla na obľúbených cestách plných zákrut. Ako koncept roadstera nemá LF-C2 žiadnu strechu zakrývajúcu kabínu.
Dizajn exteriéru vozidla LF-C2 čerpá zo vzájomného pôsobenia najrôznejších povrchoch a typov svetla. Návrhári pracovali s hranami, rovnými plochami i oblúkmi, vďaka čomu môže LF-C2 vyjadrovať odlišný charakter v závislosti na uhla pohľadu a typu osvetlenia. Výsledkom tohto cieľa v kombinácii s viacfázovým procesom lakovania z dielne automobilky Lexus je pozoruhodná a pokroková interpretácia otvoreného luxusného vozidla kategórie GT.

Žiarivý zlatožltý odtieň je výsledkom viacfázového procesu nanášania laku. Prvou vrstvou je základná farba, po ktorej nasleduje strieborný priehľadný lak a potom žltý odtieň, ktorý vďaka odrazom striebornej vytvára iskrivo žiarivý lesk. Nakoniec sa nanáša vrchní lak.

„Inštinktívne nás priťahovali a inšpirovali veci, ktoré zachytávajú krásu svetla,“ uviedol Yasuo Kajino, hlavný návrhár konceptu LF-C2 z divízie dizajnu značky Lexus. „Keď niečo postavíte do správneho svetla, ľudia sa na to pozerajú úplne novým spôsobom.“

Predné partie konceptu LF-C2 sú zdôraznené experimentálnym stvárnením vretenovitej masky chladiča charakteristickej pre vozidlá Lexus. Maska chladiča tohto konceptu stavia na motíve čisto prepletanej mriežky, ktorá je príkladom majstrovského remeselného spracovania značky Lexus a pri pohľade z rôznych uhlov a pri rôznom osvetlení mení svoj vzhľad. Maska je zasadená medzi trojuholníkové LED svetlomety, typické pre športové modely značky Lexus, a štýlové smerové svetlá, z ktorých vychádza charakteristická krivka konceptu LF-C2.

Táto charakteristická krivka sa tiahne pozdĺž celej šípovitej karosérie a končí sa pri skrátenom veku batožinového priestoru. Prieduchy v prednom nárazníku privádzajú chladný vzduch k brzdám a pomáhajú lepšie usmerniť prúd vzduchu pod vozidlom v záujme stabilizácie prednej časti vozidla pri vysokých rýchlostiach.

Bočný profil konceptu LF-C2 odhaľuje výraznú krivku vedenú od aerodynamického rebra predného nárazníka po strmo zahnutý predný stĺpik kabíny. Malé prieduchy v bočných prahoch usmerňujú vzduch k zadným brzdám a ďalej k zadným difúzorom v tvare lamiel. Zadné partie konceptu LF-C2 zdôrazňujú koncové svetlá v tvare písmena L, štvorica chrómových koncoviek výfuku a nápadný zadný difúzor nového tvaru. Pevný postoj koncepčného vozidla umocňujú 20-palcové zliatinové disky kolies s piatimi lúčmi.

Interiér konceptu LF-C2 poteší pasažierov luxusnou a priestrannou kabínou, ktorá dokonale ladí so športovou eleganciou zovňajška vozidla. Exteriér prestupuje priamo do kabíny, pretože stredová konzola vychádza z veka batožinového priestoru a prechádza smerom dopredu cez celú kabínu až k prístrojovej doske.

Konštrukcia prístrojovej dosky vyniká funkčnou jednoduchosťou v podobe atraktívneho, ale zároveň i jednoduchého prístrojového štítu, centrálneho obrazového monitora ovládaného združeným dotykovým ovládačom na stredovej konzole a tradične poňatých analógových hodín nachádzajúcich sa medzi stredovými vetracími otvormi. Volant obšitý kožou so silným vencom ukazuje, že toto je vozidlo pre vodiča, o čom svedčia i sedadlá dokonale obopínajúce telo.

V interiéri konceptu LF-C2 sa návrhári snažili vytvoriť vyváženú atmosféru evokujúcu výkon i jednoduchosť v súlade s našimi hlavnými zmyslami. Mäkké kožené povrchy v bielom a sivom tóne dopĺňajú LED svetlá prechádzajúce pod oknami po celej dĺžke interiéru. Kabína konceptu LF-C2 šikovne spája nadšenie z jazdy v atraktívnom roadsteri pod šírym nebom s nemalou dávkou pravého luxusu, typického pre túto značku.

 

Špecifikácia konceptu LF-C2:
Dĺžka : 4 715 mm
Šírka : 1 840 mm
Výška : 1 385 mm

Zdroj: Transservice/Toyota

Foto: Toyota

Lexus_LF-C2_teaser_hi_res__mid LF-C2 a)_DirectFront_high__mid LF-C2 b)_Front3-4_high__mid LF-C2 c)_FrontDetail_high__mid LF-C2 d)_HighProfile_high__mid LF-C2 e)_Overhead_high__mid LF-C2 f)_Rear3-4pas_high__mid LF-C2 g)_Rear3-4drv_high__mid LF-C2 h)_RearDetail_high__mid LF-C2 i)_Interior_high__mid