Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Kia opäť naplno využila kapacitu, vyrobila vyše 300 tisíc áut

Závod automobilky Kia pri Žiline druhý rok po sebe naplno využíva svoju výrobnú kapacitu a tento rok opäť vyrobí rekordný počet automobilov.

Do konca novembra v Tepličke nad Váhom vyrobili už vyše 300 tisíc vozidiel a 450 tisíc motorov. Ako ďalej informoval hovorca spoločnosti Kia Motors Slovakia Jozef Bačé, na celkovej produkcii sa približne 55 percentami podieľa športovo-úžitkový model Kia Sportage, 36 percentami druhá generácia modelu Kia ceed vyrábaného v troch karosárskych verziách a 9 percentami malé rodinné vozidlo Kia Venga.

V období od januára do konca novembra z vyše 300-tisíc vyrobených vozidiel exportovali 18 percent do Ruska, 13 percent do Veľkej Británie, 9 percent do Nemecka a po 6 percent do Španielska a Talianska. Z vyše 450-tisíc motorov tvorili viac ako polovicu benzínové motory, najvyrábanejším bol benzínový motor s objemom 1,6 litra, ktorý predstavoval 22 percent produkcie za prvých 11 mesiacov. Takmer polovicu motorov vyviezla Kia do sesterskej automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech v Českej republike.

„Som nesmierne rád, že v roku 2014 sme dosiahli vynikajúce výsledky nielen vo výrobe, ale aj v ďalších oblastiach. Veľký podiel na tom majú predovšetkým naši zamestnanci, ktorým by som chcel touto cestou poďakovať. Veríme, že výrobnú kapacitu závodu budeme naplno využívať aj v nasledujúcom roku. Ten sa bude niesť v znamení výroby nových modelov, na ktoré už aktuálne pripravujeme naše výrobné linky,“ povedal viceprezident útvaru Administratíva spoločnosti Kia Motors Slovakia Seong-Gyu Lee.

Kia Motors Slovakia je prvým výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov aj motorov bola spustená v decembri 2006. Kia na Slovensku v súčasnosti zamestnáva okolo 3 800 ľudí a vyrába modely Kia ceed v troch karosárskych úpravách, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Od mája 2013 spoločnosť vyrába aj vysoko výkonnú verziu modelu Kia ceed v trojdverovom pro ceed GT a päťdverovom ceed GT prevedení. Aktuálne spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi troch najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 1 908 000 vozidiel.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Netky.sk