Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Irán a Boeing podpísali zmluvu o dodávke lietadiel

Boeing podpísal s Iránom zmluvu o dodaní civilných lietadiel. Ide tak o prvý kontrakt za takmer 37 rokov.

Dohoda bola uzatvorená na základe súhlasu americkej vlády a podľa Boeingu aj všetky ďalšie zmluvy budú podmienené schválením vlády. Americké ministerstvo zahraničných vecí privítalo oznámenie Boeingu a kontrakt v rámci dohody o iránskom jadrovom programe označilo za „prijateľnú podnikateľskú aktivitu“. Pokiaľ úrady zmluvu schvália, prvý Boeing by mal prísť do Iránu už v októbri tohto roka.

Riaditeľ iránskej Organizácie pre leteckú dopravu Ali Abedzadeh pred časom oznámil, že Iran Air chce za 25 miliárd USD (22,1 miliardy eur) kúpiť 100 civilných lietadiel Boeing. Pôjde o typy 737 a 777. Boeing 737 sa používa na kratšie lety, ktoré trvajú hodinu až päť hodín, Boeing 777 je vhodný na najmenej 12-hodinové lety.

Okrem Boeingu má Irán záujem aj o 118 lietadiel konkurenčného Airbusu a ďalších 20 strojov od francúzsko-talianskeho výrobcu ATR.

Iran Air podľa vlastných údajov vlastní 43 lietadiel a priamo lieta do 35 destinácií, vrátane Londýna. Letecké spoločnosti z celého sveta za posledných 12 mesiacov vykonali 150.000 plánovaných letov do Iránu a z neho. Lety mali celkovú kapacitu 22,7 milióna cestujúcich, údaje o miere ich využitia nie sú známe.

Iránske letecké spoločnosti vlastnia približne 60 lietadiel Boeing, väčšina z nich bola kúpená ešte pred islamskou revolúciou v roku 1979. V Iráne je evidovaných celkovo 250 komerčných lietadiel, z ktorých sa používa 162 a zvyšok nelieta pre nedostatok náhradných dielov.

Zdroj, foto: Netky.sk