Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Ford rozširuje ponuku vozidiel úplne nového radu Transit

Spoločnosť Ford rozširuje výrobu úplne nového modelového radu Transit, ktorý bude obsahovať kompletný sortiment viac ako 450 modelových variantov pre európskych zákazníkov.

K derivátom radu Transit patrí podvozok s dvojitou kabínou (Double Chassis Cab) a podvozok s extra dlhým rámom (L5), dodávka s dvojitou kabínou (DCiVan), verzia Kombi (8/9 miest) a Kombi Van (5/6 miest). Nové verzie vozidiel bude možné objednať v Transit centrách a u predajcov vozidiel značky Ford po celej Európe už na jeseň 2014.

Patria k novým variantom, ktoré završujú bezprecedentnú obnovu a rozširovanie celého radu úžitkových vozidiel značky Ford pre Európu. Tú sa podarilo uskutočniť v priebehu len 24 mesiacov. Nové vozidlá budú mať premiéru na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne IAA v nemeckom Hannoveri, ktorý sa bude konať v septembri.

Ford je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozrastajúcou značkou úžitkových vozidiel a v rámci odvetvia ponúka tie najsviežejšie rady vozidiel. Dvojtonový Transit je vlajkovou loďou celého modelového radu, do ktorého patrí aj jednotonový Transit Custom, menšia dodávka Transit Connect s užitočným zaťažením 600 až 1 000 kg a najkompaktnejšia dodávka Transit Courier, vhodná pre malé podniky a rozvoz tovaru v meste.

Od januára do júla 2014 predala automobilka Ford viac ako 123 000 úžitkových vozidiel, čo predstavuje 12,5-percentný medziročný nárast v porovnaní s rokom 2013. Počas rovnakého obdobia sa predaj modelu Transit Custom viac ako zdvojnásobil, predaj modelu Transit Connect vzrástol o 53 percent a podiel spoločnosti Ford na trhu s úžitkovými vozidlami vzrástol na 10,7 percenta – čo je najlepší výsledok od roku 1997*.

„Spoločnosť Ford priniesla najvyspelejší rad úžitkových vozidiel v Európe a ponúka bezkonkurenčné pokrytie segmentu ľahkých a stredných úžitkových vozidiel,“ uviedla Barb Samardzich, prevádzková riaditeľka spoločnosti Ford of Europe. „Vytvorili sme úplne novú rodinu vozidiel Transit s vynikajúcimi vlastnosťami a prevádzkovými nákladmi – a nárast predaja našich vozidiel dokazuje, že zákazníkom dávame presne to, čo si želajú.“

Prvá fáza výroby úplne nového radu Transit sa začala na jar 2014 a v rámci nej sa rozbehla výroba verzií štandardnej dodávky, podvozka s kabínou a mikrobusu. Tento sortiment ponúka zákazníkom najlepšiu hospodárnosť v triede spolu s rozšíreným výberom modelov Transit ECOnetic. Okrem toho prináša v celom rozsahu výrazne nižšie náklady na údržbu a opravy, výnimočne dlhú životnosť, vyšší objem nákladového priestoru a inteligentné funkcie úložného priestoru. Vo výrobnom závode automobilky Ford v tureckom meste Kocaeli momentálne prebieha druhá vlna výroby ďalších variantov, ku ktorým patria nové karosárske verzie, dĺžky podvozka a prvotriedny rad s pohonom všetkých kolies (AWD).

FORD Transit

Rozšírený rad podvozkov s kabínou
Do kompletného radu podvozkov s kabínou Transit odteraz patrí aj model s dvojitou kabínou, ktorý ponúka priestor až pre sedem osôb so štandardným druhým radom sedadiel pre štyri osoby, ako aj predĺžené verzie podvozkov L5, ktoré predstavujú najdlhšie sériové vozidlá radu Transit, aké sa kedy vyrobili.

Podvozky L5 s jednoduchou kabínou ponúkajú ložnú plochu s mimoriadnou dĺžkou viac ako 5,2 m a plochou 11,5 m2, pokiaľ majú z výroby karosériu so sklopnými bočnicami. S celkovou dĺžkou 7 797 mm vrátane karosérie ponúkajú tieto vozidlá kompaktný priemer otáčania s hodnotou len 15,8 m.

Kompletný sortiment podvozkov s kabínou Transit ponúka päť rôznych dĺžok jednoduchej kabíny (L1-L5) a štyri dĺžky dvojitej kabíny (L2-L5) pri celkovej hmotnosti vozidla v rozsahu od 3,1 do 4,7 tony. Okrem možnosti vybaviť ich sklopnými bočnicami už z výroby poskytujú ideálnu platformu pre skriňové a sklápacie karosérie alebo ďalšie na mieru šité riešenia, od chladiarenských dodávok či pojazdných dielní až po havarijné vozidlá či obytné prívesy.

FORD Transit

Všestranné modely dodávok s dvojitou kabínou a verzie kombi
Dodávka s dvojitou kabínou (DCiVan), odvodená od modelu štandardnej dodávky Transit, pojme až sedem osôb a v štandardnej výbave disponuje druhým radom sedadiel pre štyri osoby, ako aj priestranným a zabezpečeným nákladovým priestorom. V ponuke sú tri rôzne konfigurácie karosérie, od modelu L2 so stredným rázvorom a strednou výškou strechy až po model L4 H3 „Jumbo“ s predĺženým rázvorom a vysokou strechou, ktorý poskytuje nákladový priestor s objemom viac ako 10,5 m3 (merané podľa noriem SAE).

Zadný priestor pre cestujúcich ponúka zasklenie s vyklápacím oknom, ktoré zabezpečuje príjemné a vzdušné prostredie, zatiaľ čo všetky sedadlá sú vybavené trojbodovými bezpečnostnými pásmi a opierkami hlavy s nastaviteľnou výškou. Dodatočnú bezpečnosť zaisťuje celoplošná deliaca priečka s okienkom (spĺňajúca medzinárodne uznávané normy DIN a ISO pre zádržné systémy), ktorá oddeľuje batožinový priestor, a zabraňuje tak prípadnému prieniku nákladu do priestoru pre cestujúcich.

Ďalšie možnosti flexibilnej prepravy osôb a nákladu poskytujú nové modely radu Transit, Kombi a Kombi Van, ktoré umožňujú usporiadať sedadlá až do troch radov a poskytujú flexibilné sedenie až pre deväť osôb. Tieto modely sú schválené ako vozidlá kategórie N1 alebo M1 a sú v ponuke v piatich rôznych veľkostiach karosérie, od verzie L2 H2 až po model L4 H3 „Jumbo“.

FORD Transit

Pohon všetkých kolies najlepší v triede
Spoločnosť Ford ponúka v novom Transite aj vyspelý inteligentný systém pohonu všetkých kolies (AWD), ktorý zabezpečuje špičkovú trakciu a jazdnú dynamiku. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou vozidiel Transit s pohonom AWD nový systém ponúka:

• výrazne lepšiu trakciu v podmienkach s nízkym trením
• plnú integráciu so štandardným elektronickým stabilizačným systémom a protipreklzovým systémom
• nový režim AWD Lock, ktorý zabezpečuje maximálnu trakciu v extrémnych podmienkach.

Najmodernejší systém pohonu AWD je plne elektronicky riadený a využíva vysokovýkonné elektrické čerpadlo a spojku AWD na distribúciu dostupného krútiaceho momentu motora na všetky štyri kolesá. Systém AWD je schopný distribuovať krútiaci moment individuálne pre každé koleso na základe aktuálnych adhéznych podmienok.

K dispozícii sú dva rôzne režimy jazdy: v automatickom režime AWD Auto, ktorý je vhodný pre väčšinu jazdných podmienok, systém AWD automaticky rozdeľuje hnací moment na predné kolesá podľa stavu vozovky a zaťaženia motora. Režim AWD Lock pomáha v extrémnejších jazdných podmienkach, ako je napríklad hlboký sneh či piesok, a nepretržite aplikuje zvýšený krútiaci moment na predné kolesá v záujme zabezpečenia maximálnej trakcie.

Predná náprava a rozdeľovacia prevodovka pohonu AWD sú plne integrované do zostavy prevodovky, čo minimalizuje dodatočnú hmotnosť len na 45 kg. Takéto kompaktné vstavané riešenie zároveň umožňuje vozidlám Transit AWD zachovať si štandardnú nakladaciu výšku, bez zmenšenia svetlej výšky vozidla.

Pohon AWD je v ponuke v rámci voliteľnej výbavy na mnohých vozidlách Transit vo verzii dodávky a podvozka s kabínou. Určite zaujme zákazníkov, ktorí často jazdia na klzkých zimných cestách a v terénnych podmienkach s malým zaťažením, ako je napríklad kyvadlová doprava v lyžiarskych strediskách, verejné služby vo vidieckych oblastiach či technická údržba pracujúca za každého počasia.

„S možnosťou výberu viac ako 450 verzií, ktorú ešte znásobuje množstvo rôznych prvkov voliteľnej výbavy, je úplne nový Transit pripravený popasovať sa s každou výzvou,“ uviedol David Gregory, hlavný konštruktér programu Transit v spoločnosti Ford of Europe. „Spojte si túto všestrannosť s najlepšími prevádzkovými nákladmi v triede a pochopíte, prečo európski zákazníci prijímajú úplne nový Transit s takým nadšením.“

FORD Transit

* Údaje spoločnosti Ford týkajúce sa jej európskeho trhu s hlavným odbytiskom v 20 krajinách: Rakúsko, Belgicko, Veľká Británia, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Rumunsko, Švédsko a Švajčiarsko.

Zdroj: Transservice/Ford

Foto: Ford