Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Ford potvrdil príchod úplne nového modelu Ford Focus RS

Spoločnosť Ford potvrdila výrobu úplne nového modelu Focus RS – najvýkonnejšej verzie celosvetovo najpredávanejšieho vozidla.* Spoločnosť oznámila, že nový model RS sa bude predávať vôbec po prvýkrát v histórii v najvýznamnejších krajinách na celom svete.

Spoločnosť Ford taktiež oznámila, že úplne nový Focus RS bude jedným z viac než 12 nových výkonných vozidiel, ktoré spoločnosť do roku 2020 pripraví pre nadšencov jazdy na celom svete. Ide o súčasť plánu spoločnosti vyrábať viac výkonných vozidiel, komponentov a príslušenstva pre zákazníkov na celom svete – rýchlejšie – čo bude mať na starosti nový globálny tím Ford Performance.

„Spoločnosť Ford je aj naďalej odhodlaná prinášať inovácie prostredníctvom výkonných vozidiel,“ povedal Raj Nair, viceprezident skupiny Ford Motor Company pre globálny vývoj produktov. „Vďaka nášmu globálnemu tímu Ford Performance, ktorý prepojil oblasti pretekov, výkonných vozidiel a komponentov dokážeme na trh rýchlejšie uviesť produkty a príslušenstvo, ktoré spĺňa potreby zákazníkov na celom svete, či už na ceste alebo na pretekárskej trati.“

Focus RS sa naposledy predstavil v roku 2009. Stavia na základoch dokonalej jazdy, ktoré siahajú až do roku 1968 k prvému Fordu RS.

“Aby mohlo vozidlo získať označenie RS, musí ísť o auto bez kompromisov určené pre vodiča, ktoré dokáže podať výnimočný výkon na trati a zároveň poslúži aj ako skvelé vozidlo na každodenné jazdy,“ povedal Nair.

Okrem uspokojenia nadšencov slúžia vozidlá ako Focus RS na splnenie plánu podľa stratégie One Ford pre ziskový rast, excelentné produkty a inovácie v každej oblasti podnikania spoločnosti Ford. Na celom svete rastie dopyt po výkonných vozidlách – v Európe sa od roku 2009 zvýšil o 14 percent a v USA v rovnakom období dokonca o 70 percent.

Na pohon výkonných vozidiel ako je Fiesta ST a Focus ST slúži ocenený rad motorov Ford EcoBoost. Od prvého uvedenia motorov EcoBoost v roku 2009 vyrobila spoločnosť Ford na celom svete už viac ako 2 milióny týchto motorov.

„Motory EcoBoost sú presvedčivým príkladom, ako naprieč radmi našich produktov dokážeme presúvať technológie a komponenty, pričom s našimi vozidlami je radosť jazdiť – a to nielen s vozidlami radu Ford Performance,“ povedal Nair. „Od najsvižnejšej Fiesty až po odolné plnohodnotné pickupy a pretekárske vozidlá – naše produkty využívajú výhody inovácií, ktoré získavame na pretekárskych tratiach pri jazde na hranici možností.“

Nový globálny tím
Nová organizácia Ford Performance zjednocuje tímy Team RS, Ford SVT a Ford Racing, ktoré pôsobia na celom svete. Bude pracovať ako laboratórium pre inovácie a skúšobné centrum pri vývoji jedinečných výkonných vozidiel, komponentov, príslušenstva a skúseností pre zákazníkov.

Úlohou bude vývoj nových funkcií a technológií v oblasti aerodynamiky, úspory hmotnosti, elektroniky, výkonu a účinnosti pohonných jednotiek, ktoré bude možné použiť v širokom portfóliu produktov značky Ford.

Vývoj nových vozidiel a technológií bude prebiehať okrem pretekárskych tratí na celom svete aj v globálnych vývojových centrách Ford a v novom technickom centre v Charlotte v Severnej Karolíne. V tomto najmodernejšom centre bude tím vyvíjať inovačné technológie pre pretekárske vozidlá, a rovnako aj pokročilé nástroje pre výkonné vozidlá a bežnú premávku.

Organizáciu tímu Ford Performance má na starosti Dave Pericak, ktorý pracuje na pozícii riaditeľa tímu Global Ford Performance.

Odkaz inovácií a výkonu
Výkon a preteky sú zakotvené hlboko v DNA značky Ford – história siaha 113 rokov dozadu, kedy Henry Ford vyhral stávku s Alexandrom Wintonom, v tom čase najlepším americkým pretekárom.

Po pozoruhodnom a neočakávanom víťazstve za prítomnosti významných detroitských obchodníkov niektorí z prítomných okamžite sľúbili podporu pre automobilový podnik Henryho Forda. Spoločnosť Ford Motor Company vznikla o 18 mesiacov neskôr.

„Spoločnosť Ford má stále rovnaký cieľ ako Henry Ford v roku 1901 – dokázať, že naše produkty a technológie patria medzi najlepšie na svete,“ povedal Nair. „Tím Ford Performance bude pokračovať v inováciách, aby sme dokázali, že sme schopní prinášať ešte žiadanejšie výkonné vozidlá, komponenty a nákladné automobily pre zákazníkov na celom svete.“

Zdroj: Transservice/Ford

Foto: Ford