Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Ford plánuje postaviť testovacie centrum s najmodernejším klimatickým aerodynamickým tunelom

V Nemecku sa čoskoro objaví miesto s najvyššou a najnižšou teplotou, s najsuchšími a najvlhkejšími podmienkami, s vetrom so silou hurikánu a tlakom vzduchu ako v najvyšších polohách na planéte. Umožní to nový klimatický aerodynamický tunel v testovacom centre, ktoré buduje spoločnosť Ford vo svojom konštrukčnom centre v oblasti Merkenich v Kolíne nad Rýnom.
Úplne nové zariadenie s aerodynamickým tunelom v cene niekoľkých miliónov amerických dolárov bude podľa plánov najmodernejším testovacím centrom v celom automobilovom priemysle. Otvorenie je naplánované v priebehu niekoľkých najbližších rokov. Súčasťou centra budú dva klimatické aerodynamické tunely, v ktorých bude vietor fúkať rýchlosťou až 250 km/h, čo je takmer hurikán piatej kategórie.

V testovacom centre sa bude nachádzať aj laboratórium na simuláciu rôznych nadmorských výšok schopné napodobňovať prostredia s výškou od hladiny mora až do 5 200 metrov nad morom, čo je vyššie, než priemerná výška Tibetskej náhornej plošiny, často označovanej ako „strecha sveta“.

„Na celom svete predávame zhruba 50 percent vozidiel do oblastí, ktoré ležia vo výške viac ako 1 000 metrov nad morom, vrátane oblastí, ako sú Alpy a Pyreneje tu v Európe,“ povedala Barb Samardzichová, riaditeľka spoločnosti Ford of Europe.

„Toto nové, špičkové testovacie centrum s klimatickým aerodynamickým tunelom je zdôraznením pokračujúceho záväzku spoločnosti Ford investovať do najmodernejších technológií testovania, vďaka ktorým dodáme našim zákazníkom svetové vozidlá s najvyššou kvalitou.“

V testovacom centre s klimatickým aerodynamickým tunelom sa budú nachádzať aj štyri samostatné komory, v ktorých bude možné vozidlá ochladiť na teplotu arktických mínus 40 stupňov Celzia alebo zohriať na +55 stupňov Celzia, čo je len o 2,8 stupňa Celzia menej, než doteraz najvyššia odmeraná teplota vzduchu na Sahare. Okrem toho bude možné v centre nastaviť vlhkosť od najsuchších púštnych podmienok (len 10-percentná vlhkosť) až po podmienky ako v najvlhších dažďových pralesoch (95-percentná vlhkosť).

Nové testovacie centrum s plochou 5 500 m2, čo zodpovedá futbalovému ihrisku, je aj zdôraznením pokračujúceho významu konštrukčného centra spoločnosti Ford v oblasti Merkenich v Kolíne nad Rýnom. Toto centrum má vedúce postavenie v oblasti konštrukcie a vývoja všetkých globálnych vozidiel značky Ford kategórie B a C.

ford

Zdroj: Transservice/Ford

Foto: Ford