Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Ford Mondeo dosiahol maximálne 5-hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti Euro NCAP

Úplne nový Ford Mondeo získal v nárazových testoch nezávislej organizácie Euro NCAP maximálne päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti.

Nové Mondeo, ktoré momentálne prichádza na trh v celej Európe, je prvým vozidlom Ford na svete, ktoré ponúka prednárazový bezpečnostný systém s rozpoznávaním chodcov. Táto technológia rozpoznáva ľudí na ceste pred vozidlom alebo ľudí, ktorí by mohli vkročiť do dráhy vozidla, a automaticky zabrzdí v prípade, že vodič nereaguje na upozornenia.

V modeli Mondeo bude mať európsku premiéru aj technológia nafukovacích zadných bezpečnostných pásov. Ako prvé vozidlo vo svojej kategórii bude vybavené bezpečnostnými pásmi, ktoré sa v prípade nehody nafúknu a rozložia sily nárazu na päťkrát väčšiu oblasť tela, než je možné dosiahnuť pomocou klasických bezpečnostných pásov.

„Ide o technologicky najvyspelejšie vozidlo Ford, aké sme kedy predstavili v Európe. Funkcie ako prednárazový bezpečnostný systém s rozpoznávaním chodcov a nafukovacie zadné bezpečnostné pásy predstavujú bezpečnostné prvky, ktoré poskytujú výnimočnú ochranu pre vodiča, cestujúcich aj chodcov,“ hovorí Ulrich Koesters, riaditeľ pre modelové portfólio spoločnosti Ford of Europe.

Ďalšie technológie ponúkané v úplne novom modeli Mondeo:
• Dynamické LED svetlomety: táto technológia ponúka full-LED svetlá napodobňujúce jas denného svetla v kombinácii so systémom adaptívneho predného osvetlenia spoločnosti Ford.
• Ford MyKey: umožňuje majiteľom vozidla naprogramovať kľúč, zvyčajne pre mladších vodičov. Táto technológia dokáže deaktivovať prichádzajúce telefónne hovory a obmedziť maximálnu rýchlosť vozidla.
• Active City Stop: tento systém pomáha vodičom vyhnúť sa kolíziám pri nízkych rýchlostiach.
• SYNC 2 s núdzovým asistentom: technológia s hlasovým ovládaním, ktorá umožňuje vodičom ovládať systémy vozidla bez toho, aby museli spustiť zrak z vozovky alebo zložiť ruky z volantu, a zároveň poskytuje priame spojenie pasažierov vozidla s operátormi miestnych pohotovostných služieb po nehode.

„Požiadavky na päťhviezdičkové hodnotenie Euro NCAP sú neustále vyššie a na jeho dosiahnutie musia vozidlá v súčasnosti ponúkať špičkovú ochranu cestujúcich pri náraze v kombinácii s dômyselnými asistenčnými systémami pre vodiča. Mondeo uspelo v oboch ohľadoch a je jedným z prvých vozidiel, ktoré ponúka technológiu rozpoznávania chodcov,“ hovorí Michiel van Ratingen, generálny tajomník organizácie Euro NCAP. „Záujemcom o kúpu vozidla odporúčame maximálne využiť ponúkané bezpečnostné prvky a uprednostniť voliteľnú bezpečnostnú výbavu pred inými ponúkanými prvkami.“

Konštrukcia karosérie úplne nového modelu Mondeo je zo 61 percent tvorená vysokopevnou oceľou. Ako prvá vo svojej kategórii využíva hydraulicky tvarovanú vysokopevnú oceľ v stĺpikoch predných okien a nosníkoch strechy, ktorá zmenšuje prienik do kabíny pri bočnom náraze až o 64 mm.

Ďalšie zlepšenia konštrukcie zahŕňajú stabilizátor s unikátnou konštrukciou, ktorý obmedzuje posun prevodovky pri čelnom náraze, čím sa minimalizuje pohyb hrebeňa riadenia, ako aj stúpadlá prahov dverí vyrobené z martenzitovej bórovej ocele, ktoré poskytujú lepšiu ochranu pri bočnom náraze.

Úplne nové Mondeo je už v predaji v štvordverovej verzii, päťdverovej verzii a verzii kombi.

DSCN1456 DSCN1484 DSCN1569 DSCN1620 DSCN1661

Zdroj: Transservice/Ford

Foto: Ford/Youtube