Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Eurotunnel znížil pre brexit odhad zisku v tomto aj budúcom roku

Pokles kurzu britskej libry v reakcii na výsledok referenda o odchode Británie z Európskej únie prinútil spoločnosť Eurotunnel zredukovať odhad zisku na tento a budúci rok o viac než 4 %.

Informovali o tom agentúra Reuters a server BBC.

Spoločnosť počíta s oslabením kurzu libry oproti euru, čo zredukuje jej zisky v európskej mene. V dôsledku toho prevádzkovateľ tunela pod kanálom La Manche uviedol, že znížil prognózu zisku pred úrokmi, daňami a odpismi (EBITDA) v tomto roku o 4,5 % na 535 miliónov eur. Okrem toho zredukoval aj prognózu na budúci rok, a to o 4,3 % na 579 miliónov eur.

Cena akcií spoločnosti po referende v Británii z 23. júna klesla nakrátko o 30 %. Neskôr sa akcie opäť zotavili, no doteraz je ich cena v priemere o 16 % nižšia než pred referendom. Čo sa týka vplyvu brexitu na samotnú dopravu pod kanálom La Manche, to sa podľa vedenia Eurotunnela zatiaľ presnejšie odhadovať nedá, ale v najbližšom období výraznejšie dôsledky na aktivity firmy neočakáva.

Ďalšie faktory z posledného obdobia však už na biznis spoločnosti vplyv mali. Osobná preprava za 1. polrok tohto roka klesla medziročne o 3 %, pod čo sa podpísali na jednej strane marcové teroristické útoky v Bruseli a na druhej štrajky na železnici v Belgicku a vo Francúzsku. Kompenzácie zaistila nákladná doprava. Tá zaznamenala rast v 1. polroku o 10 %. Výsledkom bol rast celkových tržieb spoločnosti o 2 % na 582 miliónov eur a EBITDA o 4 % na 249 miliónov eur.

 

Zdroj,foto: Netky.sk