Viac info" />

Dopravný blog

Vždy aktuálne správy z dopravy

Elektronické diaľničné známky od januára 2015 definitívne nebudú

Elektronické diaľničné známky nebudú na Slovensku fungovať od januára 2015. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milan Gajdoš.

Diaľničiari totiž doteraz neuzavreli súťaž na firmu, ktorá by túto službu poskytovala. V tendri sa objavili námietky a práve preto Gajdoš celý proces nevníma ako hladký. Platba za spoplatnené cesty pre vodičov osobných áut sa však podľa neho nijako nenaruší. Fungovať budú klasické papierové nálepky.

NDS už dávnejšie počítala s tým, že v budúcom roku budú niekoľko mesiacov v platnosti obidva typy známok súčasne. Prechodné obdobie malo slúžiť aj na to, aby si vodiči na nový systém zvykli. „Práve pre dlhý proces verejného obstarávania bolo na pôde ministerstva ešte začiatkom leta prijaté rozhodnutie, že v budúcom roku budú fungovať oba systémy paralelne,“ uviedol tiež hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Kedy presne bude spustený systém elektronických známok, závisí podľa neho od ukončenia procesu verejného obstarávania a následného podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom. Zo súťaže má vzísť aj konkrétna technológia elektronických diaľničných známok. Tender na elektronické známky spustila NDS ešte v januári tohto roku, ich cenu odhaduje na 35 miliónov eur.

Zdroj: Netky.sk

Foto: Ilustračné, Internet